MüzikMüzik Haber

Vefatının 8’inci Yılında Kıvırcık Ali’yi Anıyoruz

Türk Halk Müziği’nin güçlü isimlerinden Kıvırcık Ali, ölüm yıl dönümünde pek çok sanatçı ve gazeteci tarafından anıldı. Biz de Müzik Onair olarak 2011’de trafik kazası sonucu hayatını kaybeden ünlü sanatçıyı anmak için onun hayatını anlatan bir belgeseli sizlerle paylaşmak istedik.

Asıl adı Ali Özütemiz olan, 1968’de Tokat’ın Turhal ilçesinde dünyaya gelen Kıvırcık Ali, geçirdiği trafik kazası sonucu 11 Ocak 2011’de hayata gözlerini yummuştu. Ünlü sanatçıyı ölüm yıl dönümünde tekrar hatırlamak için onun röportajlarından derlenen bu mini belgeseli sizlerle paylaşmak istedik.

Kıvırcık Ali, özellikle Türk Halk Müziği camiası arasında sevilen bir isimdi. Sivas Divriği’li halk ozanı Ali Kızıltuğ da erken yaşta aramızdan ayrılışı üzerine Kıvırcık Ali için bir türkü yazmıştı.

İşte O Türkü:

Ali Kızıltuğ Kimdir?

Ali Kızıltuğ, 1944 Sivas, Divriği Mursal Köyü doğumlu bir Türk halk ozanıdır. İlk plağını 1969’da çıkaran ve sosyal olaylara karşı duyarlılığıyla halkın sevgisini kazanan Kızıltuğ, 2 yıl önce kanserden dolayı hayatını kaybetmişti. Cem Adrian’ın da seslendirdiği “Öf Öf” adlı türküsüyle geniş kitlelere ulaşan Kızıltuğ, erken yaşta hayata veda eden Kıvırcık Ali için türkü yazmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu