Genel Bilgiler

Video Klip Senaryosu Nasıl Yazılır?

Klip nedir? Klip senaryosu yazarken dikkat edilmesi gerekenler ve profesyonel destek alabileceğiniz kanallara yazımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Klip nedir? Klip senaryosu yazarken dikkat edilmesi gerekenler ve profesyonel destek alabileceğiniz kanallara yazımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Her senaryo gibi video klip senaryosu da sanatsal kaygı taşımalıdır. Müzisyenlerin ve şarkıcıların şarkılarıyla uyum içerisinde olacak profesyonel bir video klip için teknik özelliklerin yanı sıra klip senaryosu da oldukça önem taşır. Peki şarkısına klip çekmek isteyen şarkıcıların klip senaryosu için dikkat etmesi gereken konular nelerdir?

Klip Senaryosu Nasıl Olmalı?

Bir albüm çıkaran sanatçı albümünü tanıtmak, daha geniş kitlelere duyurabilmek amacıyla şarkılarına video klip çekmektedir. Tüm dünyada yaygın olan müzik klipleri ülkemizde de her sanatçı için önem taşır. Video klip ile ilgili genel olarak iyi bir yönetmen ve iyi bir teknik altyapının yanı sıra müzik klibinin ana unsurlarının biri de klip senaryosudur. Peki klip senaryosu nasıl olmalı ve klip seneryosu yazılırken nelere dikkat edilmelidir?

Klip çekmek için bir senaryo arayışı içerisindeyseniz bu alanda hizmet veren profesyonel kişi yahut kurumlarla iş birliği sağlayabilirsiniz. Müzikonair bu konuda size yeterli bilgiyi ve hizmeti sağlayacaktır. Bununla birlikte klip senaryosunu kendi yazmak isteyen sanatçılar için de dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar ve püf noktaları yazımızda bulabilirsiniz. Hem Profesyonel Hem Ucuza Klip Çekmenin Yolları

Senaryo Yazım Süreci

İşte klip senaryosu nasıl yazılır? ve klip senaryosu hakkında merak edilenler…

Klip çekiminin ilk adımı olan klip senaryosu farklı aşamalardan oluşur. Senaryo yazacak kişi önce şarkının sözlerini analiz etmeli, şarkının son halini dinlemeli ve bu alanda şarkının vermek istediği duyguya odaklanmalıdır. Şarkıyla klip hikayesinin birbiriyle ahenkli olması son derece önemlidir. İzleyici üzerinde kalıcı etki bırakmak istiyorsanız senaryo yazarken hafife alınmayacak bazı püf noktalar da işini kolaylaştıracaktır.

Bunları sıralayacak olursak;

  • Şarkıdaki asıl tema ve duygu hissedilmelidir. Bu noktada şarkı sözü yazarı ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Senaryo yazarken klipte kaç kişinin rol alacağını belirlemeli ve ana karakteri oluşturmalısınız
  • Klip çekim mekanına uygun bir senaryo yazılmalıdır. Henüz mekân belirlenmemişse, senaryonun gidişatına göre uygun bir mekan alternatifi sunabilirsiniz.
  • Stüdyoda mı dış mekanda mı çekileceğine karar verilmelidir.
  • Klipte kullanılacak çekim tekniklerine ve teknik olanaklara hakim olmanız senaryo yazımında işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Klip hikayesini ve çekim detaylarını klip yönetmeni ile analiz etmelisiniz.
Bütçenin Belirlenmesi

Senaryo yazımına geçmeden önce senaristin bütçeyi önceden bilmesi, detayları da doğrusal olarak şekillendirmesine yardımcı olur. Video klip çekiminde sanatsal kaygı üst düzeyde olmalıdır ancak klip bütçesi bu noktada senarist için kilit noktadır diyebiliriz.

Senarist ve yönetmen klip çekim süreci başlamadan önce mutlak suretle bir toplantı yapmalıdır. Senaristin klipte anlatmak istediği duygu ve yansıma yönetmenin süzgecinden geçmelidir. Öte yandan klip çekimi yapılırken sanatçı, oyuncu, set ekibi ve diğer tüm çalışanlar güvenlik, iş sağlığı, hijyen ve ekip dayanışmasına uyum sağlamalıdır. Işıkçısından, sesçisine, görüntü yönetmeninden oyuncusuna, kostüm ve makyaj sanatçısına kadar tüm ekibin ahenk içerisinde olması klibi daha hızlı, daha dikkatli ve elverişli çekmenize yardımcı olur. Bununla birlikte iyi bir ekip ile çalışmak başarının kilit noktasıdır diyebiliriz.

Profesyonel Bir Ekiple Çalışmak Önemli

Günümüzde ne kadar az ekip o kadar az masraf düşüncesi hakimdir. Bu anlayış bazı durumlarda avantajlı olabildiği gibi genel olarak dezavantajlı bir durumdur. Örnek vermek gerekirse, klip çekimleri esnasında olası bir kaza yaşanması durumunda hazırda bir sağlık ekibinin olması yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra şarkıcı, yorumcu yahut sanatçının klip çekimleri öncesi klip senaryosu gereğince göre drama, dans ve oyunculuk gibi kısa ve amacına uygun eğitimler alması klibin daha kaliteli olmasını sağlar.

Profesyonel klip çekimi konusunda Müzikonair ile iş birliği içerisine girerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Müzikonair ile [email protected] ve 0552 685 38 82 WhatsApp Bilgi Hattı üzerinden iletişim kurabilirsiniz. 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu