Yapay Zeka Atatürk'ün En Seveceği Şarkılar Listesini Hazırladı -
MüzikMüzik HaberVitrin

Yapay Zeka Atatürk’ün En Seveceği Şarkılar Listesini Hazırladı

Şişecam, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümüne özel bir proje olan "Atatürk’ün En Seveceği Şarkılar" yapay zeka projesini hayata geçirdi.

Şişecam, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümüne özel bir proje olan “Atatürk’ün En Seveceği Şarkılar” yapay zeka projesini hayata geçirdi.

Bu özel proje için Şişecam, müzik araştırmacısı Serhan Bali, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Say, Yaratıcı Teknolojist Zeynep Nal Sezer ve Yapay Zeka Sanatçısı Bager Akbay gibi uzmanlardan oluşan bir ekip ile işbirliği yaptı.

Proje, öncelikle Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği şarkılar olarak bilinen eserleri tanıtarak başladı. Bu eserler, yapay zeka tarafından detaylı bir analize tabi tutularak notaları, gamları, makamları, sözleri, modları, tempoları ve frekans değerleri incelendi.

İkinci aşamada ise yapay zeka, Atatürk’ün “en seveceği” şarkıları tespit etmek amacıyla binlerce güncel şarkıyı inceledi ve Atatürk’ün beğeneceği şarkılara benzeyenleri belirledi.

Listede; Ajda Pekkan, Aşkın Nur Yengi, Aşık Mahzuni Şerif, Duman, Erkin Koray gibi isimlerin şarkıları dikkat çekiyor.

Spotify listesi için tıklayabilirsiniz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)