Ana Sayfa » Müzik » Yeşim Salkım ve Murat Övüç Tartışmasına Seyhan Soylu Dahil Oldu!

Yeşim Salkım ve Murat Övüç Tartışmasına Seyhan Soylu Dahil Oldu!

oduller-reklam-banner

Sosyal medyada yaptığı yorumlarla öne çıkan Sisi lakabıyla bilinen Seyhan Soylu, Murat Övüç ve Yeşim Salkım tartışmasına dahil oldu. Uzun bir açıklama yapan Soylu, Murat Övüç’ün duygusal bir insan olduğunu ve ağlayarak Yeşim Salkım’a özür videosu gönderdiğini söyledi. Videoyu kendisinin attırdığını söyleyen Soylu, Yeşim Salkım’ın videoyu başkalarına servis etmesine ateş püskürdü. Seyhan Soylu’nun hakkında yaptığı konuşmalar üzerine ünlü şarkıcı Yeşim Salkım açıklama yaptı. Hukuki sürecin başlatılacağını avukatı aracılığıyla duyuran Salkım, olayın toplumsal bir konu olduğunu ve gerekli mücadeleyi vereceğini bildirdi.

Sahne aldığı mekanda Yeşim Salkım’a küfreden Murat Övüç, birçok kişinin tepkisini toplamıştı. Övüç, olay sonrası özür dilese de işlerini kaybetme noktasına gelmişti. Mahkemeye taşınan konu bu defa Seyhan Soylu tarafından yorumlandı. Seyhan Soylu, Murat Övüç’ün yanında olduğunu belirten sözler kullanırken, Yeşim Salkım ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

”Murat Övüç Huysuz Virjin Gibi”

Seyhan Soylu, Murat Övüç’ü merhum sanatçı Seyfi Dursunoğlu’nun sahne karakteri Huysuz Virijin’e benzetti. Olayın suni bir gündem olduğunu ileri süren Sisi, Yeşim Salkım’ın da daha önce birçok kadın şarkıcıya küfür ettiğini belirtti.

Soylu, ”Suni bir gündem maalesef. Yeşim Salkım sana sesleniyorum. Murat Övüç’e o videoyu ben çektirdim. Murat Övüç profesör teziyle ortaya çıkmış bir isim değil. Sempatik bir isim shıw gibi düşünün bunu. Huysuz Virjin’in sahnede yaptığı gibi. O da ilk günlerinde böyle hatalar yaptı. Ona böyle bakmak lazım. Ona özür videosunu çektirdim. Kırma kalbini dedim. Kadını ara ve özür dile dedim. O ara duygusala bağlamış ve bir video çekti. Sonra Yeşim Salkım’a attı. O videoyu ben attırdım. Millete neden servis ediyorsun? Yakışır mı sana? O video senin şahsına yollandı Ben Murat Övüç değilim. Çaktım mı oturturum.!”

‘Yeşim Salkım Kimseye Küfür Etmedi Mi?’

Murat Övüç’ün bir röportajında söylediği ve linç edildiği ‘Kadının erkeğin bir adım gerisinde olmalı’ şeklindeki ifadesine katıldığını söyleyen Soylu şöyle devam etti;

”Ona hep ben böyle anlatmışımdır. Kadın namusu temsil eder, erkek şerefi temsil eder. Ben hep anlatıyorum. Onun hafızasında böyle kalmış. Erkek velev ki yaptı bir hata, aynı hatayı kadının yapması gibi bir şey olamaz. Erkek şerefsiz olarak kadının yüzüne bakamaz. Neden linç etmediniz beni? Çünkü doğruyu söylüyorum. Murat Övüç’ten daha iyi bir kurban yok. Yeşim Salkım kimseye o.pu demedi sanki. Hilal Cebeci’ye mi demedi, Gülben Ergen’e mi demedi? Kadın kadına şiddet yapınca iyi, erkek kadına şiddet yapınca mı oluyor? Yeşim Salkım o videoyu ben çektirdim. Yayınlanmadı o video daha. Sen neden millete servis ediyorsun? Yakışır mı sana böyle bir şey?”

Yeşim Salkım’dan Açıklama!

Murat Övüç isimli şahsın, 02.08.2020 tarihinde sahne aldığı işletmede yüzlerce insan önünde, Yeşim Salkım’a aleni şekilde hakaret etmesinin ardından, olayın tarafı olmayan Seyhan Soylu isimli kimsenin olay gününden şu ana dek sarf ettiği birtakım beyanları üzerine işbu açıklamayı yapma gereği hâsıl olmuştur.

Yaşanan olay, açık şekilde suçtur. Hiçbir özür yaşanan olayın suç olduğu gerçeğini değiştirmeyeceği gibi, hukuki sürecin başlatılması kararımızı değiştirmeyecektir. Öte yandan konu, hafta başı itibariyle adliyeye intikal ettirilecek olup mücadelemizi hukuk nezdinde sürdüreceğiz.

Bu noktada konunun -özellikle tarafı olmayan şahıslarca- sosyal medya üzerinden sürekli olarak gündemde tutulması Yeşim Salkım’ı daha da yıpratmaktadır. Ayrıca, bunun bir kadına aleni şekilde hakaret eden şahsı -ekmek, emek gibi kutsal kavramları da kullanarak- aklama, eylemini kamuoyu algısında hafifletmek ya da meşrulaştırmak, Yeşim Salkım’ın tüm kadınlar adına başlattığı haklı mücadelenin bağlamından koparılması amacını taşıdığını da üzülerek takip etmekteyiz.

Olayın mağduru olan ve adli merciler önünde hakkını arayacağını ifade eden, bu konuya ilişkin başka bir açıklama da yapmayan Yeşim Salkım’ın aldığı bu tavrın eleştirilmesi, kendisinin başka amaçlar peşindeymiş gibi gösterilmesi hakarete uğrayan, kendilerine karşı başkaca suç işlenen tüm kadınların hak arama mücadelesinin itibarsızlaştırılması ve amacından saptırılmasından başka hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Yaşanan süreç neticesinde bu beyan ve eylemlere ilişkin olarak da ayrıca bir hukuki süreç başlatacağımızı, kadınlara yönelik tüm suçların yasalar nezdinde bir karşılığının olduğunu ve yasaların gereğinin yerine gelmesi için gerekli her türlü mücadeleyi vereceğimizi kamuoyunun dikkatine sunarız.

Reklam
oduller-reklam-banner