MüzikMüzik Haber

Yıldız Tilbe’nin Türkü Davasında Son Gelişme

Yıldız Tilbe'nin 2004'te seslendirdiği "Mecnunum Leylamı Gördüm" türküsüyle ilgili açılan davaya ilişkin yeni bir gelişme gündeme geldi.

Yıldız Tilbe, 2004 yılında çıkardığı “Yıldız’dan Türküler” isimli albümünde “Mecnunum Leylamı Gördüm” türküsünü de seslendirmişti. İki yıl önce Aşık Ali İzzet Özkan’ın vârisi Elmas Doğan ise şarkının izinsiz kullanıldığını iddia ederek Yıldız Tilbe’ye 20 bin liralık tazminat davası açmıştı.

Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre, mahkeme eserin Aşık Ali İzzet Özkan’a ait olup olmadığını saptamak için davayı bilirkişiye gönderdi. Eserin anonim ya da belli bir sanatçıya ait olup olmadığı konusunun tartışmalı olduğunu ortaya koyan bilirkişi raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Mahkemenin eserin ‘anonim’ olduğuna hükmetmesi halinde, davacı mirasçının maddi ve manevi tecavüzden söz edemeyeceği anlaşılmaktadır. Ancak mahkemenin eserin Âşık Ali İzzet Özkan’a ait olduğunu kabul etmesi halinde; izin alınmaksızın gerçekleşen kullanımdan dolayı haksız fiilin oluştuğu söylenebilecektir.”

Mahkeme, ek bilirkişi raporu için duruşmayı ileri bir tarihe çekti. Elmas Doğan’ın avukatı ise konuyla ilgili; “İzmir Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin 2016 tarihli kararında eserin Âşık Ali İzzet Özkan’a ait olduğu kabul edilmiş, Yargıtayca da onanmıştır” diye konuştu.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/oxG6n
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.