RadyoUlusal

Efsane Radyo Programları

Onedio editörlerinden Eda Aytekin, Türk radyolarında gelmiş geçmiş 13 efsane radyo programını açıkladı!..

İŞTE O PROGRAMLAR!..

Özel kanalların ve radyoların hayatımıza girmesiyle sosyal hayatımızda edindiğimiz yeni alışkanlıklardan biriydi radyo dinlemek. Şu an internet bağımlılığı neyse o dönem radyo dinlemek de benzer bir durumdu diyebiliriz. Bazıları yayın hayatında son verse de bazıları halihazırda devam eden ve müptelası olduğumuz radyo programlarını sizler için derledik.

1. Kaybedenler Kulübü

Kaybedenler Kulübü

Mete Avunduk ve Kaan Çaydamlı’nın Kent FM’de yayınlanmış efsane programı. O kadar efsane ki, bu programın filmi bile çekildi. İkilinin birbirleriyle yaptığı ilginç sohbetler, neredeyse dinleyicinin kulağını radyoya yapıştırdı. Filmde seyrettiğiniz çoğu diyalog da zaten gerçek. Mesela bir şarkı çaldıktan sonra:

-Üff eski sevgilimi hatırladım

-Hangisini abi?

-İşte onu hatırlayamadım

 

2. Modern Sabahlar

Modern Sabahlar

Radyo ODTÜ’de başlayan ve özellikle Ankaralılar için sabahları ayılma sebebi sayılan program. Ege Kayacan, Fahir Öğünç ve Oktay Demirci’nin gerçekleştirdiği program Radyo ODTÜ’de sonlanınca neredeyse bir halk hareketi oluştu ve dinleyiciler sosyal medyadan programına sahip çıktı. Program şu an yeni frekansı olan Joy Türk’te devam ediyor. İyi kalpli insanların programı, lütfen bir daha bir yere gitmeyin!

3. Müebbet Muhabbet

Müebbet Muhabbet

Cenk ve Erdem Beylerin zihinlerimizi çiğnenmiş sakıza dönüştüren mükemmel programı. İnsanın onları dinlerken başka bir frekansa geçmesi mümkün değil. Özel kanallar ilk açıldığında Satel isimli televizyon kanalında da program yapan ikili, hayatımıza çeşitli terimler soktu. Mesela “Pencaplı yeşil panter” ve mesela “Hayat ne tuhaf vapurlar filan”.

4. Gecenin Melon Şapkası

Gecenin Melon Şapkası

Geceleri radyodan gelen gizemli bir sesten duygu dolu şiirler duyarsanız bilin ki Melon Şapka konuşuyordur. İsminin yaptığı işin önüne geçmesinden imtina eden programcıyı Melon Şapka olarak biliyoruz. Zaten çoğu kişi de onun ismiyle değil, insanın ruhunu okşayan şiirleri ve yumuşak sesi ile ilgileniyor.

5. Muzo ile Yastık Sohbetleri

Muzo ile Yastık Sohbetleri

Özel radyoların ilk açıldığı yıllarda Radyo D’de gece yaptığı programını dinlemek için uykusuz kalan çok insan vardır. Muzo lakaplı Muzaffer Güsar, kelimenin tam anlamıyla bir laf ebesi. Gece gece aklımıza düşürdükleriyle bir neslin rüyalarını yönlendirdi. En mükemmel laflarından biri: Yan bahçemin gülü!

6. Cem Ceminay ile Morning Show

Cem Ceminay ile Morning Show

Şu an bir yerlerde “Canım Türkiyem” lafını kullanan birileri varsa kesinlikle Cem Ceminay’dan duymuştur. Sabahları Power FM’de yaptığı programı sayesinde dinleyen herkese yüksek dozda enerji yüklemeyi başarmıştı.

7. Geveze Show

Geveze Show

İnsanların sabah işe giderken dinlediği ve dinlerken de gülmekten öldüğü bir program. Geveze ve arkadaşları Koray Neyim ile Sinan’ın spontan muhabbetleri tam olarak pozitiflik bombasıydı.

8. Hakan Gündüz ile Shalala

Hakan Gündüz ile Shalala

Kendisini “mikrofonla sevişen adam” olarak tanımlayan Hakan Gündüz’ün programları müptelalık yaratan cinstendi. Özellikle “tutun çekin beni” denildiğinde onu hatırlamamak mümkün değil. Hangi şarkının kimden çalıntı olduğu konusunda da tam bir uzman. Yaptığı programlarda bu karşılaştırmayı bizlere dinletir, hepimiz hayretler içerisinde “aaa evet ya aynısı” derdik.  DJ Gündüz aynı zamanda inanılmaz bir video maker.

9. Bay J Show

Bay J Show

90’lı yılların sonunda Klas FM’de yaptığı programda ilginç tarzıyla dikkat çekmişti. Özellikle kadınların pek sevdiği Bay J kıvrak zekası sebebiyle gerçek bir hazır cevap. Zaten onu artık reklamlarda bile görüyorsunuz.

10. Hopdedik Ayhan

Hopdedik Ayhan

Özel radyoların en eski radyocularından biri. Kendine ait kitlesini hangi radyoya gittiyse oraya götürmeyi bildi. Özellikle programlarında kullandığı Kemal Sunal ve Şener Şen diyalogları, dinleyen insanları epey coşturuyordu.

11. Gönül Dostu Füsun

Gönül Dostu Füsun

Süper FM’den tanıdığımız gönül dostumuzun tam adı Füsun Alkan. Genellikle duygusallığın doruk noktasında dolaşanları şefkatli sesiyle sarıp sarmalar. Programında okuduğu şiirler ile rahatlamanızı sağlar. Bir derdiniz varsa Füsun’a açılabilir, onun sevgi dolu yüreğinde yer bulabilirsiniz.

12. Ayça Şen Başkan Pusu

Ayça Şen Başkan Pusu

Ayça Şen Başkan’ın beyin cimnastiği yaptığı ve yaptırttığı programlarından sadece bir tanesi. Kendisinin doğal tarzı ve sivri zekası gerçekten mükemmel. Özellikle kadınların da müthiş mizah yapabileceğinin en iyi göstergelerinden biri.

13. Matrax

Matrax

Zeki Kayahan Coşkun’un Alem FM’de gerçekleştirdiği programın adı. Programda telefonla arayan insanlara çeşitli direktifler veriliyor ve bunları gerçekleştirmesini istiyordu. Mesela gece aradınız, dışarıdasınız diyelim. Zeki Kayahan Coşkun sizi “Şimdi eczaneye git ve bir kutu prezervatif iste” diye yönlendirebiliyordu. Epey bi seveni vardı.

Bonus: TRT FM’in bayram programları

Bunca programın içinde elbette TRT FM’i anmadan olmazdı. Yaşı şu an 35’lerde olanlar hatırlayacaktır. Bayram günleri TRT FM’in oyun havalarını çaldığı programlar ise gerçekten hatırlanmaya değer.

Kaynak : Onedio

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu