Müzikonair Spotify Çalma Listelerinde Dini Değerleri Aşağılamaya Devam Ediyor! | Müzikonair
MüzikSosyalSosyal MedyaVitrin

Spotify Çalma Listelerinde Dini Değerleri Aşağılamaya Devam Ediyor!

Spotify’da din ve ırk ayrımcılığını teşvik eden çalma listeleri sorunu Müzikonair’ın uzun zamandır gündeminde olduğu bir konu oldu. Spotify, tüm bu tepki çeken olayların ardından durulmayarak yeni bir skandala daha imza attı.

Spotify’da din ve ırk ayrımcılığını teşvik eden çalma listeleri sorunu Müzikonair’ın uzun zamandır gündeminde olduğu bir konu oldu. Müzikonair, daha önce Spotify’ın yaptığı din ve ırk ayrımcılığına karşı gelmek için konuyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu duyurmuştu. Müzikonair’ın uğraşlarının ardından İslam dini ve peygamberlere yönelik küstah ifadeler barındıran listelerin bazıları platformdan kaldırılmıştı. Uygulamada “Hz. Muhammed’in kavgaya giderken dinlediği şarkılar” şeklinde bir liste yer almış ve bu listede Rapçi Ceg’in “Şampanya” isimli şarkısı da bulunmuştu.

İlgili Haber: Müzikonair Suç Duyurusunda Bulunmuştu… Spotify O Listelerde Geri Adım Attı!

Spotify, bu skandalın ardından milli değerleri ayaklar altına alan listelere de izin vermişti. Kullanıcılar tarafından oluşturulan ve editörler tarafından izin verilen çalma listeleri son olarak Atatük’ü hedef almıştı. Bir Spotify kullanıcısı tarafından oluşturulan çalma listesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı fotoşoplandı ve ”Atatürk’ün ezan okunurken dinlediği şarkılar” olarak isimlendirilmişti.

İlgili Haber: Dini Değerleri Aşağılayan Spotify’da Yeni Hedef Atatürk Oldu

Spotify, tüm bu tepki çeken olayların ardından durulmayarak yeni bir olaya daha imza attı. Platform, yeniden dini değerlere hakaret eden çalma listelerine izin verdi. Uygulamada, “Hz. Muhammedin Deveyle Yanlarken Dinledikleri”, “Allah’ın telefon zil sesi” gibi listeler yer aldı. Ayrıca listeye konulan fotoğrafta Kabe’ye fotoşop yapılarak etrafında formula 1 arabaları yer verildi. MüzikOnair olarak bu listelerin paylaşılmasına engel olmayan Spotify’ı ve editörleri kınıyor, insanların inanç sistemine zarar vermeyi amaçlayan bu listelerin kaldırılmasını talep ediyoruz.

author avatar
Yasemin Altun
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)