Spotify'daki Korsan Yayıncılık Skandalına Ünlü Yapımcılar Ne Diyor? -
MüzikMüzik Haber

Spotify’daki Korsan Yayıncılık Skandalına Ünlü Yapımcılar Ne Diyor?

Spotify korsanlarının platform üzerinden telif hakkı ihlali ve korsan yayıncılık yaptığına dair çarpıcı gerçekleri geçtiğimiz aylarda gündeme getirmiştik. Spotify’da Güvenlik İhlali! Sahte Hesaplardan Korsan Yayıncılık Skandalı! başlıklı haberimize ilişkin yeni gelişmeler yaşandı.

Spotify korsanlarının platform üzerinden telif hakkı ihlali ve korsan yayıncılık yaptığına dair çarpıcı gerçekleri geçtiğimiz aylarda gündeme getirmiştik. Müzikonair tarafından geçtiğimiz kasım ayında Spotify’da Güvenlik İhlali! Sahte Hesaplardan Korsan Yayıncılık Skandalı! başlıklı haberimize ilişkin yeni gelişmeler yaşandı.

Ne olmuştu?

Spotify’da resmi bir sanatçıya ait bir şarkıyı sahte profiller üzerinden yayımlayan emek hırsızlarının oyunu bozuldu. Dinleyici kitlesi geniş olan sanatçıların popüler şarkıları, global dağıtım şirketi (Distrokid) aracılığıyla Spotify’da yayına alınıyor ve Spotify aracılığıyla sahte hesaplar gelir elde ediyor. Yaşanan güvenlik açığının detayları için tıklayabilirsiniz

Sabah yazarı Hakan Uç önceki gün köşesinde Spotify korsanları iş başında başlıklı bir yazı kaleme aldı. Konuyla ilgili bugün de devam yazısı paylaşan Hakan Uç, ünlü yapım şirketlerinin yetkilileriyle görüştü. DMC Genel Müdürü Samsun Demir, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora, Avrupa Müzik Genel Müdürü Cengiz Erdem ve Poll Production Genel Müdürü Polat Yağcı ile görüşen Hakan Uç’un yazısının bir kısmı…

Yazının tamamı için tıklayabilirsiniz

Ünlü yapımcıların Spotify’daki korsan yayıncılık ile ilgili görüşleri;

Samsun Demir

“Eskiden CD korsancılığı vardı. Dijital dünyaya geçince bu korsanlık işi bitti diye sevindik. Ancak maalesef bu korsanlar şimdi de dijital platformları mesken tutmaya başladı. Onlara karşı bütün platformlardan azami özeni göstermelerini acil olarak rica ediyoruz. YouTube ve Apple müzik yetkilileri ile görüştük, bu platformlar artık çok hassas davranacaklarını, gereken önlemleri alacaklarını söylediler. Yerli müzik platformlarımız Fizy ve Muud ise zaten ilk günden bugüne kadar büyük hassasiyet içinde.Turkcell ve Türk Telekom’a bu vesileyle bir kez daha teşekkür etmek isterim. Yabancı platformlar da gereken hassasiyeti gösterecek ve dijital korsancılığa karşı önlemleri alacaklardır.”

Özden Bora

“Hırsız çalmaya niyet ettiyse bir yolunu bulur, burada suçu mağaza sahibine yüklemek ne kadar doğru olabilir. Bu bir ahlak sorunu maalesef ve sorumlusu da bu ahlaksızlığı yapandır.”

Cengiz Erdem

“Müziğin dijitalleşmesinin sektörümüze sayısız yenilik, gelir açısından yüksek değer ve fırsat sunduğu bir gerçek. Ancak teknik boşlukların kötü niyetli kimselerce fark edilmesi, söz yazarlarımızın, bestecilerimizin, icracılarımızın ve biz yapımcıların haklarını alenen ihlal edecek şekilde bir sistem kurulmasına sebep oldu. Bu sorunla yerel platformlarımız Muud ve Fizy dışında küresel her platformda karşılaşıyoruz. Sahte takipçiler ile dijital görünürlüğünü artıran pek çok kötü niyetli kişi, herhangi bir hak sahibinin iznini almadan müzik içeriklerimizin remiksini yapıp küresel platformlara yüklüyor. Sayıları oldukça yüksek ve her geçen gün de daha da artmaya devam ediyor. Bu noktada dijital ekibimiz platformlarla direkt iletişime geçerek sanatçı profillerinde yer alan izinsiz yüklemelerin kaldırılmasını sağlıyor. Bu konuda en başarılı ekiplere sahibiz. Biz tüm küresel platformlarla olan protokolümüz gereği önce onlara bilgi geçiyor, sonra her şarkı için işlem başlatıyoruz. Bu konuda illegal yollardan kendilerine gelir kapısı açan kişilerin sözlerine itibar edilmemesini canı gönülden istiyorum.”

Polat Yağcı

Sahte sanatçı profillerine ve bu profillere yüklenen orijinal şarkılara zaman zaman rastlıyoruz ancak sahte profillerin şikayeti ile Poll’a ait bir şarkının Spotify veya başka bir mağazadan kaldırıldığı bir durum şimdiye kadar olmadı.
Spotify ın sahte profillerlerdeki “korsan” şarkıları kaldırtmak için bir bildirim sistemi bulunuyor ancak bunun işlemesi için şarkınızın “çalındığını” fark etmeniz ve Spotify a rapor etmeniz gerekiyor. Takdir edersiniz ki bu yüzbinlerce profil ve milyonlarca şarkı içinde kolayca gerçekleştirilebilecek bir iş değil.
Her halükarda
Spotify ın sahte sanatçı profilleri bu profillerin sahte takipçi ve dinlenme sayıları oluşturması ve özellikle de bu profillere orijinal şarkıların yüklenmesini önlemek için gerekli teknolojik geliştirmeyi ivedilikle yapacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)