SosyalSosyal Medya

ABD Senatörleri TikTok’un Yasaklanmasını İstemişti: TikTok CEO’sundan Açıklama Geldi

TikTok, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle ABD'de yasaklanması için milletvekillerinden artan çağrılarla karşı karşıya kalırken, konu hakkında açıklama yaptı. 

TikTok, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle ABD’de yasaklanması için milletvekillerinden artan çağrılarla karşı karşıya kalırken, konu hakkında açıklama yaptı. 

ABD’nin Yarısı TikTok’a Geldi 

Uygulamada yayınlanan bir videoda TikTok CEO’su Shou Chew, ABD’deki kullanıcı sayısının “ABD’nin neredeyse yarısının TikTok’a geldiğini” söyledi. TikTok ayrıca, son iki yılda TikTok ABD Veri Güvenliğini kurmak ve Amerikalı kullanıcıların verilerini korumak için kapsamlı bir çerçeve oluşturmak için 1,5 milyar dolar harcadığını söyledi.

Açıklama, 17 Mart Cuma günü altı ABD’li senatörün ABD Başkanı Joe Biden’a TikTok’u ulusal güvenlik gerekçesiyle yasaklama yetkisi veren iki partili bir yasa tasarısını desteklemesinin ardından geldi.  “Riskler kabul edilemez; ulusal güvenliğimizin altını oymak için TikTok ve Huawei gibi teknoloji platformlarını kullanan yabancı güçler durdurulmalı. Senatör Richard Blumenthal, bu iki partili tedbirin geniş bir desteğe sahip olması gerektiğini söyledi.

ABD’de Yaklaşık 7 Bin Çalışanımız Var

TikTok ayrıca ABD’de yaklaşık 7 bin çalışanı olduğunu ve aralarında sayısız küçük firmanın da bulunduğu yaklaşık 5 milyon işletmenin işlerini büyütmesine yardımcı olduğunu kaydetti. Platform, milletvekillerinin ve eleştirmenlerin veri güvenliği riskleriyle ilgili endişelerini yatıştırmak için başka bir girişim başlattı.

TikTok, “taahhütlerimizde şeffaflık sağlamayı ve verileri koruma çabalarımızla ilgili sık sorulan soruları yanıtlamayı” amaçlayan ABD veri Güvenliği sitesini açıkladı. TikTok CEO’su Shou Chew, 23 Mart Perşembe günü ABD Meclis Enerji ve Ticaret Komitesi önünde bir ifadede şirketin verilerini nasıl yönettiğiyle ilgili endişeleri ele alacak. Chew’in ABD Kongresi’nde hazırladığı hazırlık konuşmasına göre Chew, TiKTok’un küçük güvenlik, veri gizliliği ve platform güvenliğini artırma çabalarını tartışacak.

Platformdaki Amerikalıları Koruma Sorumluluğumuz Var 

Chew, “Platformumuzu seven 150 milyondan fazla Amerikalı var ve onları koruma sorumluluğumuz olduğunu biliyoruz” diyor. Chew, özellikle gençler için güvenliği şirket için en yüksek öncelik olarak tutma ve ABD kullanıcı verilerini yetkisiz yabancı erişimden güvenlik duvarı ile koruma sözü verdi. Bu, milletvekillerinin TikTok’un Çin Komünist Partisi ile bağlantıları hakkındaki endişelerini dile getirmesinin ardından geldi. “Yasaklamalar, yalnızca alternatif olmadığında uygundur. Ancak bir alternatifimiz var – bu Komiteden ve diğerlerinden duyduğumuz endişeleri giderdiğine inandığımız bir alternatif. Chew, Amerikan küçük işletmelerine zarar veren, ülke ekonomisine zarar veren, 150 milyondan fazla Amerikalının sesini kısan ve giderek yoğunlaşan pazarda rekabeti azaltan bir yasağın çözülebilir bir sorunun çözümü olduğuna inanmıyoruz” dedi.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.