Ahmet Ertegün'ü Vefatının 15'inci Yılında Anıyoruz -
MüzikMüzik Haber

Ahmet Ertegün’ü Vefatının 15’inci Yılında Anıyoruz

Müzik dünyasına kazandırdıklarıyla döneminde çığır açan, Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün'ü 15'inci Ölüm Yıl Dönümünde saygıyla anıyoruz.

Müzik dünyasına kazandırdıklarıyla döneminde çığır açan, Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün’ü 15’inci ölüm yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

Atlantic Records’u Borç ile Kurmuştu

Ahmet Ertegün, özellikle Amerikan müzik sektörüne kazandırdıklarıyla çığır açan bir isimdi. Rock’N Roll’un yükselişe geçmesinde en büyük katkılara sahip olan isimlerden biri desek abartmış olmayız. Atlantic Records plak şirketini diş doktorundan aldığı 10 bin dolarlık borç ile kurmuştu. Rolling Stones, Led Zeppelin, Aretha Franklin, Ray Charles gibi önemli isimlerin müzik kariyerlerini şekillendiren Ertegün, Atlantic Records’u kurma sebeplerini şu sözlerle anlatmıştı: “Atlantic Records’u kurmamızın sebebi, müziklerini beğendiğimiz birkaç şarkıcı ile kontrat imzalamak ve satın almak isteyeceğimiz albümlerini çıkartmaktı. Açıkçası asla çok eğlenceli bir şeyler yaparak para kazanabileceğimi düşünmedim. Yanılmış olduğum için çok mutluyum.”

Ahmet Ertegün’ün Müzik Dünyasına Kazandırdığı İsimler…

Ahmet Ertegün’ün kurduğu Atlantic Recors, Rolling Stone’u iflas etmekten de kurtarmıştı. Mick Jagger’la da yakın bağı olduğu biliniyordu. Caz müziğin öncüsü John Coltrane’ın ilk albümü için varılan anlaşmada da payı büyüktü. Led Zeppelin’i keşfederek tüm vaktini onların kariyeri için adamış, Ray Charles, Aretha Franklin gibi ünlü müzisyenleri sektöre kazandırmıştı. Aretha, Ertegün için şu sözleri kurmuştu: “İlk buluşmamız, evet, Atlantic Records ofisindeydi. Ve hiç şüphe yok ki her şeyin hakimi O’ydu. Odadaki tüm yetki ve havayı o taşıyordu. Ama kendini beğenmişçesine değil. Arkadaşça ve sıcaktı. Bana sahip çıktı ve değer verdi. Sesim, kariyerim ve benim için oldukça korumacıydı.”

Neil Young’ı Heart of Gold şarkısını çıkarması için ikna etmişti. Neil Young, Ahmet Ertegün’ün vefatının 1’inci yıl dönümünde, “Ahmet bizim adamımızdı. Umarım bugünün müzisyenleri de kendileriyle böylesi ilgilenecek birine sahip olurlar.” demişti.

Rock and Roll Hall of Fame’in Kuruluşu

Ahmet Ertegün, 1983 yılında Rock and Roll Hall of Fame’i kurmuştu. Rock müziğe katkılarından dolayı kendisinin de burada yer alması hakkında, “Akranlarım tarafından seçilmiş olduğum için gururluyum ve utanıyorum. Gurur duyuyorum çünkü  böylesi olağanüstü bir topluluğa, zamanımızın en iyi sanatçılarının arasına, girmiş olmak büyük bir onur.” cümlelerine yer vermişti.

Ertegün, 29 Ekim 2006 tarihinde The Rolling Stones konseri sırasında ayağının kayması sonucu düşerek başını vurmuştu. Hasteneye kaldırıldıktan sonra 14 Aralık 2006 tarihinde vefat etmişti. Vefatının 15’inci yıl dönümünde kendisini saygıyla anıyoruz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)