Müzikonair Araştırma: Şarkı Sözleri Son 40 Yılda Daha Öfkeli ve Tekrarlayıcı | Müzikonair
MüzikMüzik HaberVitrin

Araştırma: Şarkı Sözleri Son 40 Yılda Daha Öfkeli ve Tekrarlayıcı

Son 40 yılda şarkı sözlerinin daha öfkeli ve tekrarlayıcı bir yapıya sahip olduğunu ortaya koyan bir araştırma, Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Son 40 yılda şarkı sözlerinin daha öfkeli ve tekrarlayıcı bir yapıya sahip olduğunu ortaya koyan bir araştırma, Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, rock, rap, country, pop ve R&B türlerindeki şarkı sözlerini incelediler ve bu şarkılardaki sözlerin daha basit ve kişisel hale geldiğini belirlediler. Rap şarkılarında öfke ve negatif duyguların en güçlü artışı gözlemlenirken, country şarkılarında ise bu artışın daha düşük olduğu tespit edildi.

Eva Zangerle önderliğindeki Innsbruck Üniversitesi’nden bir ekip, 1980 ile 2020 yılları arasında yayınlanan 12 bin İngilizce şarkının sözlerini analiz etti. Araştırmacılar, şarkı sözlerinin zamanla daha basit ve duygusal hale geldiğini, aynı zamanda daha kişisel olduğunu gözlemlediler. Rap ve rock şarkıları arasında özellikle farklı kelimelerin kullanımının azaldığı belirlendi.

Zangerle, müziğin tüketim alışkanlıklarındaki değişikliklerin, şarkıların basit ve tekrarlayıcı olmasında etkili olduğunu belirtti. Örneğin, eski rock şarkılarının daha fazla görüntülendiği ancak country şarkılarında bu durumun tersinin geçerli olduğu belirlendi. Bu, dinleyicilerin tercihlerinde zamanla bir değişim olduğunu işaret ediyor olabilir.

Dr. Zangerle, Bruce Springsteen’in 1973 tarihli “Spirit In The Night” şarkısını karmaşık bir şarkı yazımı örneği olarak gösterirken, Miley Cyrus’un 2019 tarihli hiti “Slide Away”in daha basit ve tekrarlayan sözlere sahip olduğunu vurguladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu