Diğer EtkinlikEtkinlikler

Binbir Gece Rüyaları 3. Sezonu Başlıyor

2 yıldır yüzlerce kişiyle buluşan, birçok rüyaya sahne olan, rüyaların birleştiren yönleri üzerinde durup toplumun ortak duygularına vurgu yapan Binbir Gece Rüyaları yılın ilk etkinliğiyle buluşacak.

2 yıldır yüzlerce kişiyle buluşan, bir çok rüyaya sahne olan, rüyaların birleştiren yönleri üzerinde durup toplumun ortak duygularına vurgu yapan Binbir Gece Rüyaları yılın ilk etkinliğiyle Beyoğlu’nda sizlerle buluşacak. Yılın ilk buluşmasında sizi aramızda görmeyi çok isteriz.

Rüyasını anlatacak kimse bulamayanlar, anlatıp da anlaşıldığını hissetmeyenler, bu rüyanın derininde daha neler var diye düşünenler için hazırladığımız Binbir Gece Rüyaları’nda sahnede anlatılan rüyaların psikolojik analizleri üzerinde duruyoruz. Hem sahnede rüyasını anlatan, hem de dinleyici koltuğunda oturan bütün katılımcıların etkin olarak sürece dahil edildiği bu atölyemiz interaktif bir zemine sahiptir.

Psikolojinin rüyayı anlama ve yorumlama tekniklerine dayanan ve grup terapisi teknikleriyle kurgulamış olduğumuz bu tek oturumluk çalışmamızda Jung’un kolektif bilinçdışına, grup kohezyonuna, insanların birbirleriyle benzerlik ve farklılıklarının ortaya çıkmasına, sosyal bir canlı olarak insanın temel yatkınlıklarının görünür olmasına ve gerekli çözüm yollarının bulunmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Rüyalar insanlık tarihinin başından beri hep ilgi çeken ve bir o kadar da bilinmezliğini sürdüren doğal bir insan çıktısı olarak bugünlere kadar gelmişken, günümüzde rüyaların anlamlarıyla ilgili çok spekülatif yaklaşımlar bulunmaktadır. Bu sebeple bütün dinleyicilerin önünde kendi rüyasını ve dolayısıyla kendi yaşantı ve deneyimleri paylaşan katılımcılar aslında gizli kalan rüyaları aracılığıyla görünür olmaya, yüzleşme, çözüm geliştirmeye, grup tarafından desteklenme başlarlar. Bu sayede içsel çatışmaları ile kendi başına mücadele eden insanların aslında rüyaları sayesinde bu çatışmalarıı sakinleştirmeleri ve yeni yollar keşfetmeleri sağlanmış olur.

Binbir Gece Rüyaları adlı bu çalışmada bir rüyanızı anlatarak veya sadece dinleyici olarak katılabilirsiniz. Bu çalışmanın amacı rüya yorumu olmadığından moderatör ve diğer katılımcılar birbirilerine yorum yapmaz. Bunun yerine anlatılan rüyadan hareketle herkes gönüllülük esasına göre kendi yaşamından çağrışımları, duygu ve düşünceleri paylaşmak için söz alır.

Moderatörümüz, Rüya Enstitüsü’nün kurucusu Psk. Dan. Ali Rıza DURU, paylaşılan rüyaların diğer insanların hayatında ne tür çağrışımlar yaptığını, rüya temalarındaki ortak ve ayrık tarafları, nelere temas ettiğini ve ne hissettirdiğini grupça tartışıp paylaşacaktır. İndirgenmiş klasik yaklaşım yerine psikolojik zeminde rüyaların nasıl analiz edildiğini deneyimlemek isteyen herkes katılabilir.

Etkinlikte 2 kişinin rüyası çalışılacaktır. Rüya anlatmak isteyen kişilerin bu talebini baştan ifade etmeleri gerekmektedir. Diğer katılımcılar da kişisel paylaşımlarıyla katkı sunacaklardır.
3. Sezonumuzun açılış etkinliğinde sizleri de aramızda görmek isteriz.

Tarih: 6 Ekim, Cuma
Saat: 20.00 – 22.30
Yer: Endless Art Taksim /Beyoğlu

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.