MüzikMüzik Haber

CHP Milletvekili Sevda Erdan Kılıç: Müzik Emekçilerinin İşine, Ekmeğine Kasıtlı Müdahale Var

Pandemi döneminden beri devam eden gece 01.00'den sonra müzik yasağına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geri adım atılmayacağının sinyalini vermişti. CHP Miletvekili Sevda Erdan Kılıç bu konuya ilişkin tepkisini gösterdi.

Pandemi döneminden beri devam eden gece 01.00’den sonra müzik yasağına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geri adım atılmayacağının sinyalini vermişti. CHP Miletvekili Sevda Erdan Kılıç bu konuya ilişkin tepkisini gösterdi.

Süleyman Soylu, müzik yasağı hakkında şu ifadeleri kurmuştu: “İlgili sektörlerin talepleri, meri mevzuat hükümleri, halkın huzur ve sükunu tedbirleri çerçevesinde başta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıklar ve kurum/kuruluşlarca yapılan görüşmelerde; Çevre Kanunu, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin ilgili hükümleri/sınırlamaları saklı kalmak kaydıyla, müzik yayını yapılabilme süresinin ülke genelinde saat 01.00’e kadar uzatıldığı, canlı müzik izni bulunmayan eğlence yerlerinde müzik yayınına kesinlikle izin verilmeyecektir.”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, Bakan Soylu’nun yanıtına ilişkin tepkisini şu cümlelerle dile getirdi: “Pandemi tedbirleri bir bir kaldırıldı. Kapalı yerlerde toplantı ve benzeri etkinlikler serbest bırakıldı. Okullar açıldı, eğitim-öğretim başladı. Toplu taşıma araçları ile seyahat yasağı kaldırıldı. Test zorunluluğu ve HES kodu uygulaması kaldırıldı. En son maske zorunluluğu da kaldırıldı. Peki bütün yasaklar kaldırıldığı halde, gece 01.00’den sonra müzik yasağı neden hala devam ediyor? Virüs müzik dalgasıyla mı yayılıyor da sadece bu sektörün yasağı devam ediyor? Vatandaşlar hemen ‘yatsın-uyusun’ aman eğlenmesin, aman bir araya gelmesin istiyorlar. Bu müzik emekçilerinin işine, ekmeğine yapılmış kasıtlı bir müdahaledir. Bu ayrımcılık, müzisyenlerin kimliğini, dilini, inancını ve kültürünü hedef almaktadır. Son günlerde peş peşe gelen, sanatçıların konserlerinin yasaklanması, festivallerin yasaklanması kararları da amaçlarının aslında insanların yaşam tarzına müdahale etmek olduğunu gösteriyor. Yasakçı zihniyetin partizan valileri de son günlerde adeta birbirleriyle festival yasaklama yarışına girdi. Son olarak da gerici bazı grupların hedef göstermesiyle Zeytinli Rock Festivali ‘kamu güvenliği ve sağlığı, toplumun huzuru, çevrenin korunması’ bahanesiyle yasaklandı. İnsanlardan birkaç günlük mutluluğu bile esirgeyenler gidecek, biz yine festivallerle eğlenmeye devam edeceğiz. Müzik hayatımızda hep var olacak. AKP’nin yeni bir yaşam tarzı dizayn etmesine izin vermeyeceğiz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu