GündemMüzikMüzik HaberVitrin

CHP’li Özgür Özel’den Rapçi ‘Ohash’ Kararına tepki: ‘Sürecin takipçisiyiz’

İran asıllı rap müzik sanatçısı Shahoo 'Ohash' Gazeranchi hakkında sınır dışı etme kararı alındı. Söz konusu karara CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve ünlü rap sanatçısı Ezhel'den tepki geldi.

Türkiye’de yaşayan İran asıllı rap sanatçısı Shahoo ‘Ohash’ Gazeranchi hakkında, attığı birkaç tweet gerekçe gösterilerek sınır dışı etme kararı alındığı açıklandı. Bu karar Ezhel ve CHP’li Özgür Özel ve birçok rap dinleyicisi sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

ÖZEL: SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ

Konu hakkında paylaşım yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “12 yıl önce 7 yaşında İran rejiminden kaçarak Türkiye’ye yerleşen ve Türkçe rap yapan Ohash’ı bir eleştirel tweet’i nedeniyle sınır dışı etmeye kalkmak saçmalıktır, kötülüktür, acizliktir. Bu saçmalığa itiraz ediyoruz. Sürecin takipçisiyiz. Peşini bırakmayız” dedi.

EZHEL’DEN PAYLAŞIM

Söz konusu kararın ardından, ünlü rap sanatçısı Ezhel’den de Shahoo ‘Ohash’ Gazeranchi’ye destek paylaşımı geldi. Ezhel yaptığı açıklamada “Uluslararası Koruma” kapsamında 7 yıldır Türkiye’de yaşayan İran asıllı sanatçımız (müzisyen) Shahoo Gazeranchi (Ohash) ; 26.04.2023 tarihinde Göç İdaresi tarafından görüşmeye çağırıldı. Avukatlarımız aracılığıyla katıldığı görüşmenin ardından,

aynı gün haklı bir sebep gösterilmeksizin Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde gözetim altına alındı.

Ardından; “Ankara Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü” tarafından Ohash hakkında, attığı tweetler ve tweette yaşanılan olaylar nedeniyle, “kamu düzenini tehlikeye soktuğu” gerekçesiyle haksız biçimde SINIR DIŞI ETME kararı alındı.

Ohash 26.04.2023 tarihinden itibaren sınır dışı edilmek üzere gözetim altındadır. Ohash (Shahoo Gazeranchi) herhangi bir hedef göstermemiş ve kötü niyetli bir eylemde bulunmamıştır. Mağduriyetine sebep olan olay hakkında özgürce fikir beyan etmek, yaşadığı süreci anlatmak her bireyin en doğal hakkıdır. Avukatlar sürecin takipçisidir. Karara itiraz edilerek, en yakın zamanda Ohash’ın özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu