MüzikMüzik Haber

DJ Burak Yeter Stratosfer’de Konser Verecek

DJ Burak Yeter, yaklaşık 2,5 ay sonra Barselona'da yapımı büyük ölçüde tamamlanan kapsül ve helyum balonla 55 bin fite, stratosfere kadar çıkarak, iki yıldır hazırlandığı 'One Day in Space' adlı projesiyle 1 saatlik canlı performans sergileyecek.

DJ Burak Yeter, yaklaşık 2,5 ay sonra Barselona’da yapımı büyük ölçüde tamamlanan kapsül ve helyum balonla 55 bin fite, stratosfere kadar çıkarak, iki yıldır hazırlandığı ‘One Day in Space’ adlı projesiyle 1 saatlik canlı performans sergileyecek.

DJ Burak Yeter, yaklaşık 2 yıl önce pandemi döneminde hazırlıklarına başladığı ‘Uzayda konser’ projesiyle ilgili, test amaçlı küçük bir kapsülün uçuşunun başarıya ulaştığını, hazırlıkların da büyük ölçüde tamamlandığını açıkladı. Bir kadın pilotun uçuracağı helyum balon ve kapsülle 55 bin fit yükseklikte konser vermeye sayılı günler kaldığını belirten Yeter, ‘space’ konseptiyle ‘Burak Yeter One Day In Space’ adı altında canlı yayın yapacaklarını söyledi.

Uçuşun İspanya’nın Barselona kentinden yapılacağını belirten Yeter, “Dünyanın dışından ilk canlı müzik yayını olacak. Kapsülün her tarafındaki kameralarla, izleyiciler gösteriyi 360 derece görüntüleme seçeneğine sahip olacak” dedi.

UÇUŞ TARİHİ 2,5 AY SONRA

Yaklaşık 2 yıldır çalıştıkları proje için sabırsızlandıklarını anlatan Burak Yeter, “Covid dönemi bizim için fırsattı, değerlendirdik ve boş zamanlarımızda ‘daha büyük ne yapabiliriz’ diye düşündük. Akabinde bu proje ortaya çıktı. Aslında uzaya gitme fikri bende küçük yaşlarda ortaya çıkmıştı. Bir astronot olmak istiyordum ama DJ, inşaat mühendisi oldum. Tabii covid döneminde ciddi zaman ve fırsat bulunca bir kapsül yapımına başladık. Kapsülümüz şu anda bitti. Yaklaşık 2,5 ay sonra 55 bin fitte müzik yapacağız” diye konuştu.

Kapsülün Barselona’da yapıldığını, helyum balonla 55 bin fite kadar, yaklaşık 17 bin metre limit belirlediklerini kaydeden Yeter, “Tabii fiziksel olarak stratosfere ulaşıyoruz. Kapsülü Barselona’da yapmamızın nedeni ise orayı ‘free zone-açık bölge’ belirledik. Ben Hollanda’da yaşadığım için Barselona bize yakın bir bölgeydi ve orayı seçtik. Şu an her şey hazır, teknik aşamalar tamamlanmak üzere. Sadece dış kaplama tasarımımız kaldı. Ardından içeriye bir DJ setup yerleştiriyoruz. Sonra içeriden ve dışarıdan kamera görüntüleriyle heyecanlandıracağımız bir projeye imza atacağız” dedi.

Konserin yaklaşık 1 saatlik canlı DJ performans olacağını, şarkıların da hazır olduğunu dile getiren Yeter, “Dolayısıyla bir DJ performansı olarak algılayabiliriz. Sıfırdan 55 bin fite çıkmak 2,5 saat sürecek. 2 saat orada kalacağız, 3 saat dönüş, toplam 8 saat sürecek. Biz de bu yüzden projenin adını ‘One Day in Space- Uzayda Bir Gün’ projesi olarak değerlendirdik. Proje için 7 firmayla iş birliği içerisindeyiz. Riski sıfıra indirip bu projeyi başlattık. Firmalar da özveriyle çalışıyor. Büyük bir iş olacağına inanılıyor. Bu sene gittiğimiz tüm konserlerde de ‘Space’ konseptiyle yer almaya başladık. Çünkü farkındalık yaratmamız gerekiyor. İnsanlara ‘Biz uzaya gidiyoruz’ dediğimizde ‘Gerçekten uzaya mı gidiyorsunuz’ diye soruyorlar. Çünkü daha önce eşi benzeri olmayan bir proje olduğundan bizi çok heyecanlandırıyor” diye konuştu.

Bu konuda önemli mühendislerle çalıştıklarını, deneme-yanılma yöntemi olmadığını ifade eden Yeter, “25’e yakın mühendis bu işin içerisinde. Yüzdük, kuyruğuna geldik, çok heyecanlıyız. 2,5 ay gibi kısa bir süre içerisinde stratosfere ulaşıp müzik yapacağız. Dünya dışında, ilk müzik etkinliği olacak. Biz şu an 16 kanalla görüştük ve anlaşmalarımızı yaptık. Kendi Youtube portalımızda ücretsiz yayınlamayı düşünüyoruz. Ama çalıştığımız firmalar özel bir portal seçebilir. Biz temenni ediyoruz ki ücretsiz olsun ve herkese ulaşsın. Çok büyük farkındalık yaratacağını düşünüyoruz” dedi.

Reklam

Kaynak
DHA
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.