RöportajlarSanatçı RöportajıVitrin

Elif Buse Doğan: Eseri İlk Dinlediğimde Beni İçine Çekiyorsa Mutlaka O Şarkıyı Okuyorum

'Samsak Döveci' türküsünü yorumlası ile ününü arttıran Elif Buse Doğan, Müzikonair'dan Alper Ergez'e verdiği röportajda gelecek projeleri, şarkı seçimlerini nasıl yaptığı hakkında sohbet gerçekleştirdi.

‘Samsak Döveci’ türküsünü yorumlası ile ününü arttıran Elif Buse Doğan, Müzikonair’dan Alper Ergez’e verdiği röportajda gelecek projeleri, şarkı seçimlerini nasıl yaptığı hakkında sohbet gerçekleştirdi.

1. Langıdı lang lang diyerek başlayayım, söze resmen onunla yatıp kalkar olduk. Türkü YouTube’da kısa zamanda milyonlarca kişi tarafından izledi. Peki nasıl dönüşler alıyorsunuz? Neler söylemek istersiniz?

TV programında yayınlandıktan bir buçuk ay sonra Tiktok’da fenomen bir kaç arkadaşım ‘Samsak Döveci’yle ilgili komik videolar çekti, ben de dahil oldum o sürece, videolar çektik. Tiktok da bu ilgiyi görünce çok destekledi ve videoları öne çıkardı. En son hatırladığım 780 milyondu, inanılmaz…Sosyal medyanın gücü. En çok sevindiğim sonuç çocukların ‘Samsak Döveci’ni sevmesi. Neredeyse 1 yıl oldu instagram mesaj kutum hâlâ ‘Samsak Döveci’ni okuyan çocukların videolarıyla dolu. Konserlerde de inanılmaz bir çocuk sevgisiyle karşılaşıyorum.

2. ‘Samsak Döveci-Langıdı Lan Lan’ türküsünü yorumlama fikri nasıl oluştu?

Tv programında partnerim önermişti okumam için. Okudum ve çok sevildi.

3. Sizce neden bu türkü bir anda bu kadar çok ilgi gördü? Ve türkünün sözleri tam olarak neyi anlatıyor ?

Sosyal medyada farklı olan her şey çok dikkat çekiyor. Samsak Döveci’nin nakaratındaki “Langıdı Lang Lang” kısmının hiç bir anlama gelmiyor olması sevildi bence :) Tekerlemeli türküleri bilen biliyordu ama bilmeyenler sosyal medya aracılığıyla öğrendi.

4. TRT Serüvenizi nasıl başladı? TRT Müzik’te program yapmaya devam ediyorsunuz Peki televizyona yönelik yeni projeleriniz olacak mı?

2016 yılında “Aşk İçin” isimli tv programıyla başladı televizyon maceram. Sonra “Nefesten Sese” ile devam etti. Programımız bitti, yeni projeler için hazırlıklarımız var.

5. Çok güzel ve temiz bir sese sahipsiniz.Sesinizi korumak için yaptığınız herhangi bir özel şey var mı?

Çok teşekkür ederim. Şan dersi almak dışında özel bir şey yapmıyorum.

6. ‘’Sevda’’ isimli çalışmanızdan biraz bahsetmek isterim. Bu şarkınızda kimlerle çalıştınız. Klibiniz nerede çekildi. Biraz bahsedebilir misiniz?

Sevda’nın sözü ve müziği Bahtiyar Özdemir’e düzenlenmesi ise Emre Doğan’a ait. Klibi Alişan Günay Yıldırım Riva’da at çiftliğinde çekti. Yaklaşık 1 yıl önce hazırlamıştık, doğru zamanı bekliyorduk. Gerçek bir ayrılık hikayesinden yola çıkılarak yazılmış eser, hikayesini dinledikten sonra epey etkilendim. Umarım çok sevilir…

7. Şarkılarınızı seçerken özellikle dikkat ettiğiniz hususlar var mı? Seçimlerinizi nasıl yapıyorsunuz?

Eseri ilk dinlediğimde beni içine çekiyor ve mırıldanmaya başlıyorsam mutlaka o şarkıyı,türküyü okuyorum. Fikrine güvendiğim bir kaç kişiye dinletip, karar veriyorum.

8. Müzikle ilgilenmek isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle iyi bir eğitim şart…Türü ne olursa olsun iyi müzikler dinleyin, konserlere gidin. Hedef belirleyin,kendinize inanın ve keyfini çıkartın :)

9. Son olarak MüzikOnair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Röportaj: Alper ERGEZ – Müzikonair

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.