Gece Yolcuları: Hızlı ve Sabırsız Bir Dinleyici Profili Var Artık -
RöportajlarSanatçı Röportajı

Gece Yolcuları: Hızlı ve Sabırsız Bir Dinleyici Profili Var Artık

Sevilen şarkılarının akustik performanslarını tek bir albümde toplayan Gece Yolcuları yeni albümü Organika'yı Müzikonair yazarı Alper Ergez'e anlattı.

Meyhaneler Sen , Unut Beni , Ölüm De Var gibi hit şarkıların yanı sıra güçlü cover şarkılara da imza atan rock / alternatif müziğin köklü gruplarından Gece Yolcuları ile yeni proje albümü Organika’dan, müzik piyasasından ve yeni projelerinden bahsettik.

Merhaba arkadaşlar Müzikonair’a hoşgeldiniz. Son dönemde müzik tarzlarında bir geçiş bir farklılaşma olduğunu düşünüyor musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Merhaba siz de hoşgeldiniz. Dünya genelinde son 10 yılda dijitalleşmeye paralel sosyo-kültürel birçok değişiklik birçok gelişme oldu. Doğaldır ki bu, müzik dünyasının üretim, paylaşım ve tüketim odaklarında ciddi dönüşümler görmemize yol açtı. Sadece müzik tarzlarında bir geçiş değil, dinleyici zevklerinde de bir farklılaşma, paylaşım ve tüketim mecralarında yepyeni fırsatlar doğdu.

Hızlı ve sabırsız bir yeni dinleyici profili var artık.

Tüm beğeni mekanikleri, bir nesilden bir nesile değil de sanki yıldan yıla update oluyor gibi.Paylaşma ve unutma tabanlı bir tavırdalar. Kısa, enerjik, espirili şeylere bağlanıp, duygusal molalar veriyorlar. Ama hepsinde çok az kalıyorlar.

Doğal olarak bu sosyal iletişim ağının içinde yaşayan, tüm müzik üreticileri bu yaşam döngüsünün bir parçası artık. Ve herkes, her şeyden bir minik parça koparıp bu yeni yaşama çok benzeyen denemeye dayalı hibrit üretimler yapıyorlar. Kuralsız, özgürce ve fütursuzca. Tarzlar, standartlar çok esniyor doğal olarak.Sadece müzikte değil, sanatın her kolunda böyle. Bu çok karmaşık bir skala ve müziğe, dünya genelinde ne katacak bunu zaman gösterecek.

 2. Şimdilerde çok sevilen klasikleşmiş şarkılarınızın akustik versiyonlarından oluşan bir albümü müzikseverlere sundunuz Öncelikle hayırlı olsun albümünüzün hazırlık sürecinden biraz bahsedebilir misiniz? Bu proje nasıl doğdu?

-Teşekkürler! Akustik bir proje aslında uzun zamandır bizden beklenen bir şeydi. Bizim gibi uzun soluklu grupların, özgün üretimlerini akustik olarak paylaşması, aslında yazılı olmayan bir gelenek. Biz ise bunu biraz daha farklılaştırıp, bir akustik albümü, deney platformuna çevirecek kadar enstrümana boğmadan, hatta daha da sadeleşerek akustik bir tavırla şarkılarımızı yorumlamak istedik.

Özünde, “Şarkılarımızın en yalın halini, en sade orkestra ve enstrüman yoğunluğuyla nasıl tınlatırız?” sorusunun cevabını merak ederek başladı her şey. Sonra bir kaç pilot parça seçip, bunları en az akustik enstrümanla çaldık. Deneyerek repertuvarımızdaki uygun parçaları bulduk. Her parça sadeleşmeyi kaldırmadı tabi. Sonra da o bulduğumuz şarkıya yakışacak konuk enstrümanları çokça çalarak, en tatlı halini repertuvara koyduk . “Organika” böyle doğdu. ”Yalın katışıksız ve sevenine…” mottosu ile.

3. On şarkıdan oluşan “Organika” isimli akustik albümünüzde  çok yetenekli farklı müzisyenlerinde yer aldığını biliyoruz. Son dönemin yetenekli şarkıcısı ve sosyal medyanın yakından tanıdığı Safiye’nin de eşlik ettiği ‘’Ölümde Var’’ şarkısı ile devam etmektesiniz. Öncelikle Safiye ile nasıl bir araya geldiniz ve nasıl bir çalışma oldu? Biraz bahsedebilir misiniz?

-Öncelikle, Safiye bizim eskiden tanıdığımız müzisyen arkadaşımız. Bir süre hayat bizi başka noktalara sürükleyince, uzun süre görüşemedik.

Yıllar sonra davulcumuz “Aşkın” Safiye’nin bir sahne projesinde ona eşlik edince, tekrar karşılaşma fırsatı doğdu. İyi bir noktaya getirdiği kariyeri, özgün tarzı ve onu seven kalabalık sosyal medya dinleyicisi ile çok başarılı bir şekilde hem de… Sosyal medya üzerinden yayınladığı “Safiye ile Yol Şarkıları” adında, çok cici ve takip edeni bol bir projesi de vardı. Bayıldık.

Bir araya geldik, hasret giderdik.Kısa bir süre sonra onunla birlikte, onun proje formatına uygun özgün bir şarkı yaptık. Videosuyla 2023 yılbaşında, sosyal medyalarımızdan paylaştık. Çok sevildi parça. Safiye, tavır olarak da şarkı karakteristiği ile de insana umut veren, hayatın gülen yüzünü dinleyicisine güçlü yansıtan bir sanatçı.Biz de parçayı onun tarzına çok uygun bir şekilde hazırladık.

Sonra iletişimiz daha da güçlendi ve kendisine bu sefer de bizim tarzımızda bir şarkı ile bizim akustik projemiz içinde yer almak isteyip, istemediğini sorduk. Tıpkı onunla yaptığımız şarkıda bizim kontrast tavrımız nasıl çok ilginç geldiyse insanlara, onun da bize eşliğinde bu farklı tavrın dinleyicileri için ilginç olabileceğini düşündük. Tabii ki bu bizim projemize de çok özel bir dokunuş olacaktı.

Pozitif karşıladı. ”Ölüm De Var” adlı şarkımızı, okumayı ve dinlemeyi çok sevdiğini söyleyerek repertuvarımızdan kendisi seçti. Çok da güzel okudu gerçekten. Grup tarihimizde sevgili Nilüfer dışında, vokalimizle sesi bir arada tınlayan, ilk kadın sanatçı da oldu.

Çok tatlı, yetenekli bir şair ,güzel sesli bir sanatçı olmasının dışında güzel de ruhlu bir insan.Çalışmaktan zevk duyduk ve çabucak bitirdik kayıtları. Hem kayıtlar, hem video, göz açıp kapayıncaya kadar tamamlandı.

4. Şarkılarınızın akustik versiyonlarının yer aldığı albümünüzde diğer şarkılarınıza eşlik eden farklı sanatçılar oldu mu?

– Hayır olmadı. Ama başka bir projemiz yolda, orada bol bol olacak.Farklı alanlarda dostlarımızla o nların veya bizim şarkılarımızı söylemek, çok keyifli ve heyecan verici bir şey.

5. Bundan sonraki projelerinizde dinleyicileri  hangi sürprizler bekliyor?

-Aslında bir önceki soruda ipucunu verdiğimiz, hazırlıkları süren Feat/Remake çalışmalarımız dışında, grubun uzun zamandır yapmayı planladığı ve içinde bazı senfonik düzenlemelerin de yer aldığı özel bir proje ile 2 yıl önce başlattığımız “Baba Şarkılar” sahne projemiz en önem verdiğimiz çalışmalarımız. En kıymetlisi ise bir süre sonra yayınlayacağımız yepyeni şarkılarımız!

6. Sosyal medya ile aranız nasıl? 

Gayet sıcak ve iyi. Sosyal medya, base iletişim ve paylaşım metodu artık. Sadece bu da değil. Müthiş bir bilgilenme, yetenek keşfetme, sevdikleriniz ve sevenlerinize dokunabilme yöntemi.En önemlisi değerli bir business alanı. İş hayatınız, özel hayatınız, günlük rutininiz, tüm hatıralarınız orada ve oranın kontrolünde. Korkutucu belki. Ama hayatın tam içinde artık. O yüzden bu mecraları akılcı ve hayatı pass geçmeyecek zaman planı ile kullanmak, bu zamanın en başarılı insanı olabilmek için önemli şartlardan biri artık. Bizim için daha özel bir yanı da dinleyicimize ulaşımımızı en optimum hıza ve yakınlığa taşıması. Mesafemiz çok kısa artık onlarla ve tüm dünyayla.Bu müthiş bir şey.

7. Müzik dışında neler yapıyorsunuz? Hobileriniz nelerdir?

Tüm grup üyelerinin farklı ilgilendiği alanlar var, profesyonel spor yapan, senaryo yazan, moda ile ilgilenen, doğa ve bitkilere vaktini ayıran, bilgisayar oyunları konusunda iyi hatta aşçılık konusunda uzmanlaşan bile var aramızda. Çok güzel yemekler yiyoruz birlikte. Renkliyiz yani. Ayrıca bir çok dijital platformda harika içerikleri bizim için derleyenler bile var.

Ve tabii ki sosyal medya gündemlerini Whatsapp guruplarından gün içinde sürekli paslamak en rutin hobimiz.

8. Röportajımıza katılarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak MüzikOnair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

-Çok teşekkür ederiz.Bu güzel sorular ve nezaketiniz için. Hem okuyucularınıza hem sevenlerinize şunu söylemek istiyoruz;

“Gece Yolcuları size, hep iyi şeyler verecek ve bizi sevmek, sizi hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmayacak.”

O yüzden bizimle kalın! Sizi çok seviyoruz. Müziğin olduğu her yerde ve konserlerde sizleri görmek istiyoruz. Teşekkürler MüzikonAir

Alper Ergez | Müzikonair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)