Gripin: "İnsanlık Yok Olsa da Dünya Kendisini Toparlayacak" -
MüzikMüzik Haber

Gripin: “İnsanlık Yok Olsa da Dünya Kendisini Toparlayacak”

Başarılı rock müzik grubu Gripin'in solisti Birol Namoğlu, yeni şarkıları "Belki Çok da Şey Yapmamak Lazım" hakkında Posta'ya konuştu.

Aşk Nerden Nereye, Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar gibi şarkılarıyla gönüllere taht kuran başarılı rock grubu Gripin’in solisti Birol Namoğlu, Posta Gazetesi’nden Oya Çınar’a konuştu. Birol Namoğlu hem yeni çıkardıkları şarkılarından hem Gripin’in beraberliğinden bahsetti.

Birol Namoğlu, yeni çıkardıkları “Belki Çok da Şey Yapmamak Lazım” şarkılarını doya doya yaşayamadıklarını şu ifadelerle anlatıyor: “Uzun süredir devam eden tatsız pandemi sürecinin içinde buna büyük bir özlem duyduk… Herkes gibi biz de çok karışık duygular içindeyiz ve ne yazık ki şarkının ruhunu doya doya yaşamak bizim için de mümkün olmadı. Dünyada, ülkemizde, her gün bir başka sıkıntıya uyanıyoruz. Ama bu günlerin geçeceğini umut ediyoruz”

Hiç Birimizin Yolu Kolay Olmadı

Birol Namoğlu, her şarkılarının bir hikayesinin olmasını, genel rock müzik sanatçılarının eserlerinin de benzer nitelikte olduğunu şu ifadelerle anlattı: “Söz, bizim için çok önemli. Bir, Gripin şarkı sözü tarzı var diye düşünüyor ve onu korumaya, devam ettirmeye çalışıyoruz.
Türkiye’de rock müzik ya da türevlerini icra eden tüm dostlarımız belirli bir tedrisattan, uzun bar geçmişinden geliyor. Hiçbirimizin yolu kolay olmadı ama bu sayede çok okuduk, dinledik, özümsedik. Sizde ya da genel olarak dinleyicide bu algıyı yaratan şey, bu birikim oluyordur diye düşünüyorum.”

Namoğlu, 20 yıldır devam eden Gripin grubunun zamanla değiştiğini ise şu ifadelerle açıkladı: “Sevdiğimiz bir söz var, “Her şey değişir; virgülden öncesi de.” Elbette değiştik, toprağa bulandık, gezdikçe duyduk ve içimize kattık… Ama değişim devam ediyor. Biz değiştikçe ki aksi mümkün değil; Gripin müziği de değişecek.”

Hem Sağlam Geçmişimiz Hem de Sağlam Kardeşliğimiz Var

Birol Namoğlu, Oya Çınar’ın ’20 yıldır sizi bir arada tutan nedir?’ sorusuna şu ifadelerle yanıt verdi: “Nazar değmesin tabii! (Gülüyor) Açıkçası zor ve ara ara daha da zor oluyor. Ama hem sağlam bir geçmişimiz hem de kardeşliğimiz var. Bir de her ne olursa olsun, Gripin’in dördümüzden çok daha büyük bir değer olduğunun farkındayız.”

İnsanlık Yok Olsa da Dünya Kendisini Toparlayacak

“İnsan kırıyor. İnsanın doğaya yaptıkları, insanın insana yaptıkları… Haksızlıklar, adaletsizlik kırıyor. Güçlü olanın, haklı olmadığı halde yaptığını kabullendirmesi kırıyor. Sahibiymişiz gibi davrandığımız dünya, milyarlarca yıldır dönüyor ve biz 90 sene misafir oluyoruz burada. Neyse ki insanlık yok olsa da dünya kendini kendisi için kısa bir sürede toparlayacak.” ifadeleriyle Birol Namoğlu günümüzü özetliyor.

Birol Namoğlu “Dünya için kurtuluş ümidi daha fazlasını değil, yeterli olanı istemekte. Ülkemiz için ise adaleti, aklı ve bilimi; kolaycılığın, liyakatsizliğin yerine koymakta olsa gerek.” ifadeleriyle ise çözümü belirtiyor.

Kaynak: Posta

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)