RöportajlarSanatçı Röportajı

İzel: Bu Dönemde Çıkmış Bir Sanatçı Olmak İstemezdim

Müzik kariyerinde 27 yılı deviren İzel’le, yeni çalışmalarını ve Türkiye’deki müzik sektörünü konuşmak için bir araya geldik.

90’lı yıllarda üç üniversite öğrencisi bir anda Türkiye’nin gündemine oturdu ve çıkardığı şarkılarla 1 milyon satılma başarısı gösterdi. Çıkardığı şarkılar aradan 30 yıl geçmesine rağmen halen unutulmadı. Kimden mi bahsediyoruz? İzel-Çelik-Ercan üçlüsü… Gruptan ayrı olarak ilk solo albümünü çıkaran ve “Hasretim”, “Ah Yandım” şarkıları ile o
döneme damga vuran İzel Çeliköz, Müzikonair’e konuştu.

Müzik kariyerinde 27 yılı deviren İzel’le, yeni çalışmalarını ve Türkiye’deki müzik sektörünü konuşmak için bir araya geldik. İlerleyen zamanlarda yepyeni bir albümle müzikseverlerin karşısına çıkacağının müjdesini veren İzel, müzikseverleri bol sürprizli ve yepyeni bir İzel’in beklediğini söyledi.

Röportajımıza yeni çalışmalarınız ile başlamak istiyoruz. Biz müzikseverler artık yeni İzel şarkıları dinlemek istiyoruz. Yakın zamanda single ya da albüm gelecek mi?

Evet yakın zamanda bir albüm gelecek. Şu an repertuar aşamasındayız ☺ Bol sürprizli, yepyeni bir İzel bizi bekliyor.

ADALETSİZ BİR MÜZİK SİSTEMİ GÖRÜYORUM AÇIKÇASI

“Ah Yandım”, “Hasretim”, “Işıklı Yol” gibi sayamayacağımız bir sürü hit şarkının altına imza atmış birisi olarak, 90’lı yılların pop müziğiyle günümüzü nasıl kıyaslıyorsunuz?

90’larda sadece şarkılar yarıştığı için, hepimizin amacı en güzel şarkıları sunmaktı. Sanatçılarla aramızda tatlı bir rekabet vardı. Şu anda sosyal medyanın faydaları var ama tek amaç daha fazla tıklanmak. Bu da sanatçılara hatalar yaptırmaya başladı. Aynı zamanda; eskiden aşk, daha masum olduğu için şarkılar da bir o kadar samimiydi. Şimdi ise adaletsiz bir müzik sistemi görüyorum açıkçası…

Peki günümüz şarkıcılarından kimlerin tarzını, şarkılarını dinliyorsunuz? Kimleri başarılı buluyorsunuz?

Günümüz şarkıcılarından özellikle kadın şarkıcıların daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Simge Sağın, Ece Seçkin, Kalben ve Şanışer’i beğenerek dinliyorum.

İzel, Çelik ve Ercan Saatçi üçlüsü yeniden bir araya gelir mi bilmiyoruz ama sizi bir projede tekrardan birlikte görmeyi çok isteriz. Böyle bir düşünceniz var mı?

Maalesef yok

“TRİBÜTE ALBÜM DÜŞÜNMÜYORUM”

Son zamanlarda tribüte albüm yapan çok sayıda isim duyuyoruz. Sizden de böyle bir şey görebilir miyiz? İzel şarkılarını yeni nesil sanatçıların sesinden yeniden dinleyebilir miyiz?

Açıkçası birkaç tribüte albümünde konuk yorumcu olarak bulundum. Bazı düetler yaptım. Çok da keyif aldım ama artık bunun da abartılması ve aşırılaşması sebebiyle sıcak bakmıyorum. Yeni nesil sanatçıların şarkılarımı söylediğini, sosyal medyadan duyuyorum ve gayet de başarılı buluyorum. Kendim böyle bir tribüte albüm yapmayı düşünmüyorum.

“BU DÖNEMDE ÇIKMIŞ BİR SANATÇI OLMAYI İSTEMEZDİM”

90’lı yıllarda daha fazla üretim varken, şimdilerde ise tüketime yönelik şarkılar yapılıyor. Çünkü artık hızlı tüketen bir dinleyici kitlesi var. Bu dönemde piyasaya çıkmış bir sanatçı olsaydınız nasıl bir yol izlerdiniz?

Her konuda olduğu gibi müzikte de çok çabuk tüketen bir millet olduk. Her şey birbirine karıştı. Mesela ben 2019’da 12 şarkılık bir albüm yapmış olmama rağmen, çok daha uzun zamandır albüm yapmamış olduğumu zannedenler var. Bu dönemde çıkmış bir sanatçı olmayı açıkçası çok istemezdim. İyi şarkı mı bulacağım? İyi aranjman mı yaptıracağım? Güzel bir fotoğraf çekimi ve bir klip mi çekeceğim? Bunlar işin güzel ve zevkli yanı… ama bunun üzerine sosyal medyada, şu kadar milyon tıklanmalıyım aman şurada da fazla takip edilmeliyim gibi maalesef adaletsizliklerin bolca olduğu bir sistemle uğraşmak beni çok yorar.

Yeni nesil sanatçılarla eski nesil sanatçıları çok projede bir arada gördük. Size bu yönde gelen bir teklif var mı? Gelirse nasıl değerlendirirsiniz?

Tabii ki var. Daha önce ilk albümlerini yapan birkaç kişiyle düet yaparak destek olmuşumdur.
Gençler için her zaman elimden geleni yapmak isterim.

“MÜZİKTEN UZAK OLMAK RUHEN VE BEDENEN ZARAR VERDİ”

Geçtiğimiz yıllarda çok zorluk çektiniz. Uzun süre sahnelerden uzak kaldınız. Şu anda sağlık durumunuz nasıl?

Aslında ben uzak kalmadım. 6 yıl kadar uzak kaldırıldı. Müzikten uzak olmak ruhen ve bedenen zarar verdi. Müzik ruhun gıdasıdır diye boşuna dememişler Şu an çok şükür yeni projemin heyecanıyla herhangi bir sorun yaşamıyorum. Hayatımda müzik oldukça, daha sağlıklı daha mutlu bir insan oluyorum.

“ZAMAN ZAMAN HAKSIZLIĞA UĞRADIĞIM YILLAR OLDU”

Pantene Kelebek Ödülleri’nde konuşma yaptığınızda sadece bir ödülünüz olduğunu söylediniz. Sosyal medyada çoğu kişi bunu sitem çoğu kişide kırgınlık olduğunu söyledi. Sizden öğrenmek istiyoruz. Bir kırgınlık var mı?

Zaman zaman haksızlığa uğradığım yıllar oldu. Ben orada ‘’Otuz yılda sadece bir tane Altın Kelebek Ödülü almakta bir rekordur’’ gibi bir ironi yaptım. Bununla birlikte başka ödül platformlarında aldığım, benim için kıymetli birçok ödülüm de var. Orda ki esprim sadece Altın Kelebek ile ilgiliydi. Bununla birlikte; böyle önemli bir ödül töreninin, jürisinin müzik etabında tek kişi olmam ödül almak kadar değerliydi.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Kimsenin, müziğin itibarsızlaştırılmasına izin vermemesini dilerim. Her zaman sahip çıkılmalı çünkü müziğin her konudaki gücü, bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır. Müzikle ve sağlıkla kalın…

Röportaj:  İbrahim Aydemir | Müzikonair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu