Köşe Yazıları

Janset Özel “İstikrarlı Hayal Hakikattir”i Değerlendirdi

Müzik Onair köşe yazarlarından Janset Özel, Gaye Su Akyol’un “İstikrarlı Hayal Hakikattir” şarkısını değerlendirdi. İşte o yazı…

2020’de yeni çalışmalarını çıkaran Gaye Su Akyol, “İstikrarlı Hayal Hakikattir” parçasıyla sevenlerin gönlünde taht kurdu. Pek tabii ki şarkıyı sevenlerin yanında sevmeyenler de oldu. Şarkıyı dinlediğimde “Şurası düzeltilmeli” gözüyle baktığımda herhangi bir kusur bulamadım açıkçası. Yapılan olumsuz eleştirileri okuyunca da deliye döndüm.

Bir kere ben bu parçayı ilk dinlediğimde bile şarkının notaları kafama çekiç gibi çakılmaya başladı. Şarkı bittikten sonra da nakaratı dilime dolandı. Hem kültürümüzü canlı tutmuş, hem enternasyonel bir yapıt yaratmış, hem de orijinalliğinden kaymamış. Klibi izlediğimde de diğer alışılagelmiş kliplerin ve ışıklandırmaların aksine, Gaye Su Akyol’u minibüs sürerken görüyoruz. Yardımcı oyuncular bile bana tuhaf bir şekilde klas geldi. Hakkında “Tarzını bulamamış” diyenler beni çok şaşırttı. Gaye Su Akyol da orijinal değilse hiçbir sanatçı orijinal değildir bence.

Gaye Su Akyol bu şarkısına biraz psychedelic, biraz surf punk, biraz da Ankara havası katmış ve bütün bunları kendi çizgisi ile, aurası ile özdeşleştirmeyi başarmış. Bir yemeği yaparken ne kadar baharat eklemen gerektiğini bilirsin ya hani, işte Gaye Su Akyol da bu şarkıyı seslendirirken tam kararında bir arabesk hava katmış ve sesini profesyonelce yönetmiş.

Sadece şarkının melodisi mi? Sözleri de kendine has. En sevdiğim dizeleri ise “Al sazım anlat ben yoruldum” ve “Salla be hayat Rock’n Roll’dur” oldu. Bu tür sanatçılarla aynı kafaya sahip değilim ama zaman zaman beni çok etkiler böyle kafalar ve kendimi bu havaya sokmaya zorladığım bile olur.

Janset ÖZEL | Müzik Onair 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/9ivD3
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.