'Kadın Ozanlar' Başlıklı Konser Tartışma Yarattı -
MüzikMüzik Haber

‘Kadın Ozanlar’ Başlıklı Konser Tartışma Yarattı

Türk Halk Müziği sanatçıları Feryal Önal, Ayfer Vardar ve Elif Buse Doğan'ın 5 Nisan'da vereceği Kadın Ozanlar başlıklı konser tartışma yarattı. Eleştirilere yanıt Elif Buse Doğan'dan geldi.

Türk müziğinin üç güçlü kadın yorumcusu Feryal Öney, Ayfer Vardar ve Elif Buse Doğan 5 Nisan’da İş Kuleleri Salonu’nda Anadolu’nun sevilen türkülerini seslendirecek.

Ancak söz konusu etkinlik, başlığından dolayı tepki çekti. Müzik ve magazin yazarı Ali Eyüboğlu, köşe yazısında Kadın Ozanlar ifadesinin kullanılmasını eleştirdi. Eyüboğlu yazısında, ”Bu işi organize edenler başka bir isim bulamadı mı, bir araya getirdiği bu üç güçlü sese? Asırlık kavramların içini boşaltmak bu kadar kolay olmamalı!” dedi.

Ali Eyüboğlu’nun ‘‘Kadın Ozanlar’ konseri mi?” yazısı için tıklayabilirsiniz

Ali Eyüboğlu’nun yazısına bir destek de İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Dr. Öğr. Üyesi ve İstanbul Türk Müziği Konseyi (MÜZDAK) Başkanı Göktan Ay’dan geldi.

Twitter hesabından Ali Eyüboğlu’nun köşe yazısını paylaşarak, “Feryal Öney, Ayfer Vardar ve Elif Buse Doğan”, “kadın ozan” değil… Her değerimizi, yozlaştırmayalım lütfen!” dedi.

Gelen eleştirilerin ardından Elif Buse Doğan’dan yanıt geldi. Türk Halk Müziği’nin genç isimlerinden Elif Buse Doğan, Göktan Ay’ın paylaşımını ”Kadın Ozanlar’ın eserlerini okuyacağımız için o başlık kullanıldı, onlara ithafen…Biz yorumcular için seçilmiş bir başlık değildi hocam. Sevgiler” şeklinde cevapladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)