Müzikonair Kantar Radyo Ölçümlerinde Skandal | Müzikonair
ÖzelRadyoUlusalVitrin

Kantar Radyo Ölçümlerinde Skandal

Uzun zamandır radyo reyting ölçümlerinde sorunlar olduğu iddia ediliyordu. Son 2 aydır yapılan radyo reyting ölçümlerinde çarpıcı bir yanlış dikkat çekiyor.

Hatta reyting sisteminin 3-5 radyo grubunu memnun ettiği diğerlerini pek tatmin etmediği de konuşanlar ardındaydı. Bununla beraber Türkiye’de 1000’den fazla radyo olmasına rağmen ölçüm sisteminde sadece 50 radyonun olması, yine bu ölçümlerin sağlıksız ve sonuçların da geçerli olmadığı hep konuşuldu.

Son 2 aydır yapılan ölçümlerde çarpıcı bir yanlış dikkat çekiyor. Bundan 3 ay önce ismi ‘’Radyo K’’ olan ve Karadeniz şarkıları yayınlayan radyo adını ve tarzını değiştirdi. Adı: Radyo Duble oldu. Tarzı ise rap müzik oldu.

Son 3 Aydır Radyo K diye bir radyo yayında yok. ‘’Radyo Duble’’ Var.

Şaşırtan yanlışlık: Kantar Medyanın yaptığı radyo ölçümlerinde son 3 Aydır hem Radyo K,  hem de Radyo Duble sıralamada çıkıyor.

Örneğin: Aralık ölçümünde: Radyo Duble 46. Sırada çıkarken Radyo K ise 94. Sırada yer alıyor. Şimdi soruyoruz, adı değişen ve olmayan bir radyo nasıl sıralamada çıkar?

Siz bu ölçümleri neye göre yapıyorsunuz? Kafanıza göre mi? Yoksa deneklere ve bilimsel metotlara göre mi?

Bu arada daha önce Nielsen tarafından şaibeli olduğu gerekçesiyle iptal edilen radyo reyting ölçümleri yakın zaman diliminde Kantar Medya tarafından yapılıyordu. Ancak dikkat çeken başka bir nokta ise iptal edilen Nielsen tarafında bu işi yapanların başında Erdem Tolon  ve ekibi vardı.

Radyo reyting işi Nielsen firmasından Kantar Medyaya geçince,  başta Erdem Tolon olmak üzere bir çok eski Nielsen çalışanları Kantar Medyaya  geçip aynı işi yapmaya  devam ediyor.

Bu nasıl iş anlamdık gitti doğrusu?

Bir soru da URYAD’a: Siz hem yapılan işi beğenmeyip firma değiştireceksiniz, hem de işi yapan isimler ile başka firmada devam edeceksiniz? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi adama?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu