MüzikMüzik HaberVitrin

Metni Şarkıya Dönüştüren Yapay Zeka: Google MusicLM

Google, metni şarkıya dönüştüren yapay zekasını duyurdu. MusicLM isimli proje, her kategoride müzik yaratabiliyor.

Son dönemlerde bilim insanlarının araştırma ve geliştirme konularının odağında yapay zeka sistemleri bulunuyor ve bununla ilgili her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. Daha önce yapay zekaların tasarım yapabildiğini ve metin yazabildiğini okumuştuk. Şimdi ise müzik adına yepyeni bir gelişme yaşandı ve yapay zekalar metinleri şarkıya dönüştürecek!

HERHANGİ BİR TÜRDE MÜZİK ÜRETEBİLİR

Google araştırmacıları, metni şarkıya dönüştüren yapay zeka projesini görücüye çıkardı. Yazılan metinden herhangi bir türde müzik üretebilen MusicLM, müzik endüstrisinde yeni bir dalga yaratma potansiyeline sahip. Google’ın açıklamasına göre MusicLM, 280 bin saatlik müzik ve ses veritabanıyla eğitildi.

ENSTRÜMANLARI BİRLEŞTİREBİLİYOR

Google’ın yeni yapay zekasının eğitim veritabanı, şaşırtıcı düzeyde çeşitli müzik üretmesine olanak tanıyor. MusicLM isimli model, farklı müzik türlerini ve enstrümanları birleştirebiliyor. Hatta bilgisayarların kavraması zor olan soyut kavramlara dayalı parçalar bile oluşturabiliyor.

ANCAK ŞİMDİLİK BAZI SINIRLAMALARI VAR

Google araştırmacıları tarafından yapılan açıklamaya göre MusicLM’nin bazı sınırlamaları bulunuyor. Açıklamada, “Bazı besteler garip gelebilir ve vokaller de anlaşılmaz olabilir. Müzik altyapısı oldukça iyi olsa da, insan yapımından farklı olarak tekrara düşebiliyor” ifadeleri kullanıldı.

Yapay zeka daha henüz gelişmekte olan bir sistem modelinde. Daha çok başındayken bu kadar çok şeyi başarabiliyorsa geliştiğinde neleri yapabileceği ise şimdiden merak konusu oldu…

 

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.