Müzikonair MSG’de İstifalar Art Arda Gelmeye Başladı | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

MSG’de İstifalar Art Arda Gelmeye Başladı

Bir süredir Burhan Bayar’ın eleştirileri nedeniyle Haysiyet Kurulu'na verilip MSG'den hak mahrumiyeti davasının yaşandığı meslek birliğinde sular durulmuyor.

Bir süredir Burhan Bayar’ın eleştirileri nedeniyle Haysiyet Kurulu’na verilip MSG’den hak mahrumiyeti davasının yaşandığı meslek birliğinde sular durulmuyor. Daha önce iki yönetim kurulu üyesi Şakir Askan ve Ömer Özgül’ün de istifa ettiği meslek birliği geçen hafta Hande Yener, Sinan Akçıl, Tuğba Özerk ve pek çok müzisyen haklarının ihlali hakkında verdiği dilekçeler, yönetim kurulundan Murat Yeter’in isyanı ve istifasına neden oldu.

Son olarak ünlü besteci ve aranjör Murat Yeter istifa dilekçesini verdi.

Murat Yeter’in istifa dilekçesi şu şekilde;

28 Ağustos 2023 

TÜM KAMUOYU, MSG GENEL SEKRETERLİĞİ VE İLGİLİ KURUMLARA DUYURULUR,

9 Mart 2022 Tarihli seçimle göreve gelen MSG yönetiminde yer aldığım Yönetim Kurulu üyeliğimden istifa ediyorum. Seçim döneminde verilen sözlerin yerine getirilmeyişi ve sehven imzalamış olabileceğim şahsıma ve müzik eseri sahiplerine zarar verebileceğini düşündüğüm kararlardan dolayı bu kararı almış bulunmaktayım. İstifa kararımda özellikle

1.Üyelerimizde geriye dönük olarak iki dağıtımda kesilen %5  payın hukuka aykırılığı ve bu dağıtımı sehven imzalamış olmam. Üyelerimizden Sinan Akçıl bu konuda şikayetini dilekçe ile Genel Sekreterliğe iletilmiştir. 

2.Haksız yere iptal edilen ve kapsam dışında kalan sağlık poliçesi sahibi üyelerimizin mağduriyeti. Bazı üyelerimiz bu nedenle istifa etmiştir.

3.Üyelerimizin taleplerine kişisel alınan kararlar ve hakarete varan cevaplar. 

4.Medyada yer aldığı gibi 2022 yılı Şubat ayından bu yana alınamayan Spotify ödemesi.

5..Kurların yükselmesine rağmen üyelerimizin yurt dışı mecralardan aldığı teliflerin yükselmemesi.

6.Sigorta alımı sırasında 22 kişilik check up hakkının kimlere verildiği ve ya verileceğinin bilgisini alamayışım. Üyelerimizden Ayşe Tuğba Özerk bu konuda şikayetini dilekçe ile Genel Sekreterliğe iletilmiştir. 

7.Genel sekreterlik ve Yönetim Kurulu arasında şeffaf bir işleyiş olmaması. Daha önceki dönemlerde üyelerle mail aracılığı ile yapılan Senelik Yeminli Müşavir raporunun gönderilmediği gibi MSG sayfasında yanlış link olarak verilerek üyelerin yanıltılmaya çalışılması. 

8.Yönetim Kurulunun Bodrum’da düzenlenmesi talebi bu gibi masrafların zor durumda olan üyelerimizi rahatlatacak olmasına rağmen kısılmaması. (Talep tarafımca ret edilmiştir) İlgili Genel Sekreterlik mesajı Göksun Yüceer tarafından 06 Temmuz 2023 tarihinde kişisel cep telefonuma gönderilmiştir. 

9.Satın Alma konusunda yeterince doğru alımlar yapılmadığını düşünmem ve bu konuda yaptığım itirazların son derece profesyonellik dışı cevaplanması.

10.Gereksiz masrafların kısıtlanmaması ve şeffaf olmaması.

  1. Pek çok değerli üyemizin kişisel nedenlere Haysiyet Kuruluna verilmesi fikir belirten ve ya karşı fikirde olan Kurul üyesi ve ya Yönetim Kurulu üyelerinin istifaya zorlanması. Haysiyet Kurulunun bir tehdit aracı haline getirilmeye çalışılması. 

12.Üye şikayetlerini belirtmem nedeniyle daha önceden defalarca kabul görmüş olan toplantıya katılamama mazeretleri bu gelişmeler sonunda kabul edilmemiş. Hatta sağlık sorunlarım nedeniyle aldığım üniversite raporu için kabul etmediklerine dair yazılı ihtar gönderilmiştir. İstifa etmem için tarafıma  mobbing uygulanmıştır. Avukatımın Serkan Sarıyaprak raporum konusunda gerekli bilgiyi ve hukuki ihtarı Genel Sekreterliğe iletmiş bulunmaktadır. 

  1. Yurt dışından gelen ödemelerin üye ödemelerinin yapıldığı tarihte değil ödemenin geldiği günün kuru ile ödenmesi. Kambiyo hesapları ile ilgili gerekli açıklamanın üyelerimizin dilekçelerine rağmen resmi olarak tam olarak cevaplanmayıp resmi iletişim değil özel görüşme ile cevaplanmaya çalışılması. Üyelerimizden Hande Yener bu konuda şikayetini dilekçe ile Genel Sekreterliğe iletilmiştir. 
  2. En önemlisi Müzisyen Ve Eser sahibi arkadaşlarımızın, büyüklerimizin haklarını savunamadığını ve hatta haklarının azaltıldığını düşündüğüm Ferhat Göçer Ve Zeynep Talu Yönetiminde bulunmamın hayat duruşuma aykırı olduğunu düşündüm. 

Saygılarımla      Murat Yeter

 

MSG ADINA TEKZİP

Haberin yayımlanmasının ardından habere ilişkin MSG tarafından tarafımıza sunulan tekzip metninde şu ifadeler öne çıkmıştır;

”MSG üyesi Murat Yeter, yönetim kuruluna seçildiği 09.03.2022 tarihinden bu yana çok sayıda önemli yönetim kurulu toplantısına katılmamıştır. Bunu üzerine, son olarak 03.08.2023 tarihli yönetim kurulu toplantısına sunmuş olduğu mazeret kabul edilmemiş, kendisine bu hususta bilgilendirme yazısı iletilmiştir. İlgili yazı ve davet üzerine gerçekleştirilen ilk toplantıya da sağlık raporu sunmak suretiyle mazeret bildirerek katılmayan Murat Yeter, ilgili raporun doğruluğuna dair yasal başvuru merci olan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden bilgi talep edilmesi üzerine 28.08.2023 tarihli dilekçesi ile istifa ettiğini bildirmiştir.

İstifa dilekçesi sunmuş olduğu tarihe kadar, yönetim kurulu toplantılarının büyük çoğunluğuna katılmadığı ve meslek birliğimizi ilgilendiren konularda ne katıldığı az sayıdaki toplantılarda ne de farklı bir yolla görüş beyan etmediği için dilekçesinde bildirmiş olduğu istifa nedenleri, kendisi tarafından hiçbir zaman meslek birliğimizde gündeme getirilmemiştir. Kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu