RadyoUlusal

Radyo Erişim Oranlarında Dikkat Çekici Artış!

Bazen tatlı bir melodi bazen son dakika haberi, kimi zaman dillere dolanan bir marka jingle’ı kimi zaman da uzun zamandır ihtiyacımız olan ürünün fırsat kampanyası… Radyo dinlediğimiz her an yaşamın tam içindeyizdir ve hiçbir şeyden habersiz kalmadan günümüze renk katarız.
Hayatın tam ortasında yer alan radyo, hem günlük koşturmaca içinde yaşama renk katıyor hem de her açıdan gündemi takip edip güncel olaylardan geri kalınmamasını sağlıyor. RİAK AŞ tarafından Nielsen’e her ay yaptırılan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması”nın Ekim ayında artış gösteren erişim oranları ile ortaya çıkan sonuçlar, radyonun insanların hayatında önemli bir yer tuttuğunu kanıtlıyor;

• Haftalık radyo dinleme erişim oranı, araştırma sonuçlarına göre toplamda yüzde 64,6
• Sosyo-Ekonomik Statü Grupları arasında radyoyu en çok dinleyen grup, yüzde 70,7 ile AB Grubu
• Tüm SES gruplarında radyo dinleme haftalık erişim oranları yüzde 59’un üstünde
• En çok radyo dinleyen yaş grubu, haftalık yüzde 70,6 oranında erişim ile 35-44 yaş arası
• Kadınların haftalık radyo erişim oranı yüzde 61 iken, bu oran erkeklerde yüzde 68

RİAK AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Olcay Akay, önceki aya göre artan oranları göz önünde tutarak yaptığı açıklamada; “Radyo erişim oranlarının artması, kişilerin radyoyu öncelikli iletişim kanallarından biri olarak seçtiğinin net göstergesidir. Reklamverenler, radyoyu etkin bir şekilde kullandıkları taktirde sağlam ve olumlu geri dönüşler alındığı gözlemlenmektedir.” dedi.

İyi ve doğru araştırmaların dikkat çekici reklamlar ile birleştirilmesiyle son tüketicilerin etkili bir şekilde yakalanabileceğine dikkat çeken Olcay Akay; hedef kitlede yer alan kişiler ile markanın birebir ve aracısız buluşuyor olmasının satın alma davranışı üstünde büyük etkisi olduğunu vurguladı.

Radyo bütçelerinin diğer mecralara göre daha uygun olduğuna da dikkat çeken Akay; az maliyetle çok yaratıcı işler yapılabileceğini ve bu sayede de reklamverenlerin radyonun olumlu etkisini, çok fazla para harcamadan, sonuna kadar kullanabileceğini sözlerine ekledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu