Röportajlar

Safir: “Fenomenler Kalıcılıklarını Uzatmak İçin Rap Müziği Kullanmaktalar”

Rap müzik sanatçısı Safir, Müzikonair'dan Alper Ergez'in sorularını yanıtladı.

Merhaba Müzikonair’a hoş geldiniz sizleri daha yakından tanıyabilmemiz için biraz kendinizden bahseder misiniz? Türkçe Rap’in ekol isimlerinden Yener Çevik’le evli olmak nasıl bir duygu?

Ben Safir Solistim ,kendi şarkılarımın sözlerini ve bestelerini kendim yapmaktayım ,çok küçük yaştan itibaren şarkı söylüyorum ,Türkiye’de üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra Londraya yabancı dil eğitimi için gittim ve uzun yıllardır Londra’da yaşadım ,müzik okulunu ve eğitimimi tamamladıktan sonra müzik projelerimi gerçekleştirmek adına Türkiye’ye geri döndüm.
Duvar isimli ilk şarkımı değerli Rap Sanatçısı eşim Yener Çevikle gerçekleştirdik ve kliplendirdik akabinde ikinci tekli çalışmam olan Yolsuz Kaldık isimli şarkıma harika bir klip çektik ve şu anda tüm dijital platformlarda ve YouTube kanalımda yayında sevenlerimle .Yener Çevik çocukluk yıllarından, Karşıyaka İzmir den arkadaşım 13 yaşında tanıdım kendisini ,yıllar sonra istanbulda karşılaştık ve çok mutlu bir evliliğimiz var ,insanın aynı sektörde biriyle evlilik yapması harika bir duygu ,paylaşacak ve geliştirecek çok ortak noktamız var buda evliliğimize enerji ve mutluluk katıyor ,Yener Babayla evli olmak oda bambaşka bir gurur .

Müzik ile tanışmanız nasıl oldu?

Müzik benim hayatımın anlamı ,7 yaşından itibaren elimde tarak şarkı söylüyorum, kendime mikrofon icat etmişim annem bu şekilde ifade ediyor benim müzikle olan tanışmamı ,sürekli şarkı çalışır ,sözleri ezberler ve kendi yorumum ile söylüyormuşum.

Pandemi süreci işinizi ve kişisel yaşamınızı nasıl etkiledi ve bu süreci nasıl değerlendirdiniz Karantina dönemleri nasıl geçiyor?

Pandemi süreci evde çok ciddi şekilde yeni şarkılar üretmemize ve yeni hislerle yeni sözler yazmama vesile oldu ,daha derin düşündüm ,hissettim ve duygularımı irdeledim.

Arabesk Rap yaptığınızı biliyoruz. Zaman zaman arabesk rap ile ilgili eleştiriler de oldu. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Rap müzik 12 yaşımdan beri hayatımda ve ciddi anlamda kulagım Rap dinlemeye ve söylemeye çok hakim aynı zamanda Arabesk müzik dinlemekten ve söylemekten çok zevk aldığım bir alan, ben bunların ikisini harmanlayarak bir bütün oluyorum ve bunu paylaşmaktan çok mutluyum ve kendime ait olan stilimi sürekli geliştirmek ile meşgulum.Tabiyki eleştiriye açığım ,herkesin kendine ait bir ruh ve duygu durumu var buna istinaden kendini bende bulanlarla şarkılarımı paylaşacağım ,herkesin kendine ait bir kitlesi var neticede önemli olanda bunu oluşturmak zaten.

Şimdilerde ‘Yolsuz Kaldık’ isimli yeni tekli çalışmanızla müzikseverlerle buluştunuz. Öncelikle bu şarkınızda kimlerle çalıştınız ve şuana kadar gelen tepkiler nasıl?

‘Yolsuz Kaldık’ isimli tekli ve ikinci çalışmamın Sözü ve bestesi bana ait ,şarkımın klip yönetmenliğini Kadir Yücel ve Yasemin Kurttekin üstlendi ,mix ve Masteringini Emre Kıral yaptı ,Resim ev Fotograf çekimlerimi Buse Tirman ile çalıştım ,Makyaj Pelin Pehlivanoğlu tarafından uygulandı.
Çok pozitif enerji ile çalışılmış bir klip çekimi oldu ve çalıştığım ekip çok profesyonel idi .Yolsuz kaldık isimli şarkım için müthiş güzel tepkiler ve geri dönüş alıyorum ,bende dolayısıyla çok mutluyum.

Sosyal medyada fenomen olmuş bir çok ismin rap şarkısı söylediğini görüyoruz, rap müzikteki bu yükseliş hakkında neler söylemek istersiniz?

Neticede fenomenler Rap müzik popüler olduğu için şu anda kalıcılıklarını uzatmak için Rap müziğini kullanmaktalar fakat tabi ki kalıcı olamayacaklar neticede Rap çok zor bir müzik dalı ve bu dala tutunmak içinde emek vermek gerekir ,emek vermeden verim olmaz ,verim olmadanda yemek olmaz.

Kariyerinizde kendinize belirlediğiniz bir hedefiniz, üzerinde çalıştığınız yeni proje/projeler var mı?

Kariyerim için en önemli hedefim şarkı söyleme aşkımdır, ölene kadar şarkı söylemek ve şarkılarımı sevenlerimle paylaşmak olacak ,yeni hisler ,yeni deneyimler ve yeni melodiler duyacağım ruhumda ve kendimle harmanladıktan sonra sonsuzluğa söyleyeceğim şarkılarımı .Üzerinde çalıştığım yeni projem var ,Türkiye’de ilk defa 6 ülkede çekilmiş olan büyük bir projeyi gerçekleştireceğim zor ,yorucu fakat müthiş bir heyecan ve deneyimle çekildi Temmuz ayı içinde müzik severler ile Hoyrat isimli üçüncü tekli şarkımı paylaşacağım,akabinde kendi YouTube kanalımda akustik çalışmalarımı paylaşıyor olacağım.

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Sevdiklerimle daha çok sık yanyana kalp kalbe gelmek ümidi ile yepyeni şarkılarımla görüşmek üzere sevgiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu