MüzikMüzik Haber

Samsun Demir: Rap Müzik 10 Star Etrafında Şekillendi, Pop Müziğin Düşüşü Durdu

DMC Genel Müdürü Samsun Demir, Warner Music'ten Gülce Özyeşilpınar ve One World Music'ten Eser Cevahir, 2022'nin müzik değerlendirmesini yaptı.

DMC Genel Müdürü Samsun Demir, Warner Music’ten Gülce Özyeşilpınar ve One World Music’ten Eser Cevahir, 2022’nin müzik değerlendirmesini yaptı. Sabah’tan Hakan Uç’a konuşan ünlü yapımcılar, 2023 yılına dair de önemli çıkarımlarda bulundu.

Samsun Demir

”2022 yılı müzik dünyası açısından bir hayli hareketli geçti. Özellikle Kovid döneminden sonra yoğun konserlerin başlaması hem sanatçılara moral verdi hem de şarkıların kitlelere ulaşmasını kolaylaştırdı. Bir müzik platformu, arabesk müziğin 3 yıl öncesine göre 3 kat daha fazla dinlenmeye başladığını açıkladı ve arabesk rap, arabesk pop listelerini devreye soktu. Yani arabesk müzikte büyük bir yükselişe şahit olduk. Bu arada pop müziğin düşüşünün durduğunu ve yeniden canlanmaya başladığını da söyleyebilirim. Rap müziğin de yaklaşık 10 star etrafında şekillendiğini, büyük çıkışın ardından belirli bir çizgiye oturduğunu görüyoruz.

Biz pop müzik alanında birçok star sanatçı ile çalışıyoruz. Başarılı bir yıl geçirdiklerini düşünüyorum. Bunun kanıtı olarak yaklaşık 50 şarkının dijital servislerde 25 milyon izleme sayısını aşması örneğini verebilirim. Ayrıca 2022’de rap müziğe ağırlık verdik, 200’e yakın rap şarkı yayınladık. Alternatif müziğe, rock müziğe de önem verdik.

2023’te de hedefimiz her müzik tarzında iyi sanatçılarla çalışmamızı sürdürmek. Yeni yılın ilk aylarında, 2022’de konser çalışmalarından çok şarkı yapmaya fırsat bulamayan birçok ünlü sanatçıdan yeni şarkılar gelecek. Bu noktada kadınlara biraz pozitif ayrımcılık yapılacağını söyleyebilirim.”

GÜLCE ÖZYEŞİLPINAR

Trendler, liste başarıları baki olsa da müziğin, sanatçının emeğinin ve üretiminin sürdürülebilir kalması global stratejimizin temelini oluşturuyor. Çalışmaya başladığımız sanatçılarla listelere göre masaya oturmadık. Birlikte yola çıktıktan sonra da en otantik hallerine nasıl alan açarız, üretimlerini nasıl güçlendiririz, destekleriz sorusunu irdeledik. Yatırımımızın yüzde 70’ini yolculuğunun başında olan sanatçılara yaptık.

ESER CEVAHİR

2023’ün özellikle Amerika başta olmak üzere global akımlarından etkilenen yeni sound’ların yılı olacağına inanıyorum. Çeşitlilik artacak, kalite öne çıkacak. Hızlı tüketim çağına rağmen ilk günkü gibi keyifle dinleyeceğimiz eserlerin dinleyici ile buluşacağı ve birçok yeni ismin yıldızının parlayacağı bir sene olacak.

Kaynak
Sabah | Hakan Uç
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu