RöportajlarSanatçı Röportajı

Seda Mete: Hedefim Günün Birinde Harika Görsel Showu Olan Konser…

Seda Mete, Müzikonair'dan Alper Ergez'e konuştu.

1. Merhaba Seda yeni tekli çalışmanız ‘’Adalet’’ hayırlı uğurlu olsun projenizin hazırlık sürecinden biraz bahsedebilir misiniz? Kimlerle çalıştınız?

Merhaba uzun zamandır kendime ve ruhuma ait beni yansıtan bir şarkı arayışı içerindeydim. Birçok şarkıyı dinleme ve söyleme aşamasına girdim. ”Adalet” i ilk duyduğumda aradığım bu dedim. Aranje olarak da dinleyicilerimin sadece dans etmesini , özlediğimiz o Disko/Pop tarzını yansıtmaktı hedefim. Tekir beni bu konuda çok iyi anlayan isimlerden biri oldu ..Adalet” in söz – beste ve aranjesi sevgili Tekir ‘ e ait. Şarkımın Mix Masteringini Emre Kıral yaptı, ve saksafonuyla Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinden Anıl Şallıel bize eşlik etti..

2. Şarkınızın klip çekimleri nasıl geçti. Klipte güçlü ve ayakları üzerine basan bir Seda Mete görüyoruz. Ayrıca dans figürlerinin de öne çıktığı klipte 4 yabancı dansçıyla birlikte 1 ay boyunca üzerinde çalıştığınız Zafer Tunç’un hazırladığı kareografiyle izledik. Peki dans figürleriyle dolu bir klip çekmeye nasıl karar verdiniz Klip çekimleri kaç günde tamamlandı, nasıl hazırlandınız neler söylemek istersiniz?

Klip hazırlığımız 1 ayı buldu. ”Adalet” kendini yeniden inşa etmiş, küllerinden doğan bir kadının hikayesidir. Klipteki savaşçı mücadeleci ve sonunda başaran bir kadın görüyoruz. Ben bir simgeyim tüm başaran kendi ayakları üzerinde duran kendi adaletini kendi sağlayan kadınlara gelsin :) Klibimizi sevgili Ecem Gündoğdu çekti .. Tam 16 saat sürdü ..Yurtdışından özenle seçilmiş birbirinden yetenekli işlerinde profesyonel 4 dansçı ile birlikte çalıştık .. Disko/pop bir şarkıda dans edememe düşüncesi asla olmamalıydı. Zihnimde de canlandırdığım Seda‘nın potansiyeli bunun çok üstünde. Bir yerden de yeni bir şeyler öğrenmek beni aşırı heyecanladırdı..Bunu yapabileceğime inandım ..Türkiye’nin en iyi koreografı Zafer Tunç ile yeni bir heyecana başladım. Şahane bir eğitmen kendisi resmen üzerime tılsım gibi ekledi dansı ..Şuan kendisi ile düzenli olarak eğitime başladık bundan sonra Seda’yı çok daha fazla dans ederken görebilirsiniz :)

3. Başarılı bulduğunuz takip ettiğiniz yorumcular kimler, kimleri severek dinliyorsunuz? Düet yapmayı düşünüyor musunuz?

Ben her sanatçının özgün ve şahsına münhasır olanına hayranım. Bayılarak dinlediğim çok ses var ..En başa gidersek koyu bir Nükhet Duru ve Ajda Pekkan hayranıyım..Kendileri ile uzun yıllar çalıştım. Onlar gerçekten bir okuldu benim için ..İyikilerim benim ..Günümüzde Göksel , Melike Şahin , Mabel Matiz , Gaye Su Akyol , Güneş , Sefo sıklıkla dinlediğim isimler arasında :)

4. Müzik dünyasına her gün o kadar çok isim katılıyor ve yeni popüler şarkılar çıkıyor ki artık takip etmeye bile yetişemiyoruz. Aralarında kalıcı olanlar devam ederken diğerleri yok olup gidiyor. Müzikteki bu hızlı tüketim hakkında neler söylemek istersiniz?

Ben eskiden de bu kadar çok insanın aslında sektörde olmak istediği düşüncesindeyim. Şuan bu kadar ulaşılabilir olmasının sebebi sosyal medya ve her şeyin bir telefonda bitmesidir. Artık herkes her şeye çok kolay ulaşılabiliyor. İyi şarkılar her zaman yerini buluyor ..Bazen öyle bir an oluyor ki yıllar yıllar sonra bile patlayabiliyor ..Çünkü hamuru iyi :) tıpkı güzellik gibi göreceli bir kavram oldu artık şarkılar , bence herkes kendisine hitap eden her şeyi dinleyebilir ..Bana göre iyi sana göre kötü bilemeyiz ..Müzikteki hızlı tüketimin sebebi ise melodi eksikliğimiz eskiden şarkılar daha melodi ağırlığındaydı ve en önemlisi bazı şarkılarda samimiyet olması.. Yaşanmışlık olması. Duygusu olan her şarkı alır :)

5. Müzik anlamında üzerinde çalıştığınız hedefleriniz var mı neler söylemek istersiniz?

Kendi yolumda kendi inandığım şarkıları yapmaya devam edeceğim. Hayat cesur olanları sever ..Potansiyelimin son sınırına kadar kendimi eğitmeye devam edeceğim ve günün birinde harika görsel showu olan büyük bir konser hedefim ..

6. Birazda sahne çalışmalarınızdan bahsedelim Nerelerde sahne alıyorsunuz Takviminiz belli mi?

Türkiye’nin her yerindeyiz bu yüzden belli bir takvimimiz yok .. Fakat genellikle sezon başlarında İstanbul ‘un sen seçkin mekanlarında sahne alıyorum. Yazın ise sürekli İzmir Bodrum arası mekik dokuyoruz :)

7. Röportajımıza katılarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler  söylemek istersiniz?

Müzikonair ailesine ve okuyucularına asıl ben teşekkür ederim ..böyle sıcak ve samimi sorularınız karsısında çok keyif aldım. Seda Mete’yi takipte kalın çok eğleneceğiz ve çok ağlayacağız :) Harika şarkılar ile geliyorum.
Sevgiler…

Röportaj

Alper Ergez /Müzikonair

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.