Diğer RöportajlarRöportajlar

Sevtap Gül: Benim Hırsım Kendi Kendimledir

PR danışmanı, sunucu ve yazar Sevtap Gül; müzik sektörünü ve bu sektörde PR'ın önemini, kariyerine dair merak edilenleri MüzikOniar'dan Alper Ergez'e anlattı.

1. Merhaba Sevtap Hanım  öncelikle sizleri daha yakından tanıyabilmemiz için biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba Alper Bey, ben Sevtap GÜL. Hayata 1983 yılının eylül ayında İstanbul’da gözlerimi açtım ve hala daha İstanbul’da ikamet etmekteyim. İş hayatıma ise iktisat okuduğumdan kaynaklı bankacılık sektörüyle başladım sonrasında medya sektörüyle tanıştım ve içerisine dahil olduğumdan beri yaklaşık on beş yıldır farklı alanlarıyla medyanın içerisinde bulunuyorum. Bugün MüzikOnair çatısı altında Genel Koordinatör olarak çalışmaktayım.

2. Televizyon sektörüyle tanışmanız nasıl oldu? Ve ne zamandan beri basın ve pr danışmanlığı yapıyorsunuz?

Televizyon ile tanışmadan önce her şeyi ana akım medyadan öğrendiğimiz günlerde spor ile alakalı bir web haber sitesinde editör olarak çalıştım. Bu sırada halihazırda spikerlik eğitimi aldığımdan dolayı başvurularım oldu. Önce iki farklı televizyon kanalının yapım ekiplerindeydim burada işin mutfağını tanıdım, daha sonrasındaysa spor spikerliği yaparak ekran önünde yer aldım. Sonrasında MüzikOnair’da Pr danışmanlığı yaparak başladığım işime bugün hala devam etmekteyim ve bunun yanı sıra Müzikonair bünyesinde profesyonel bir şekilde ekibimizle birlikte işlerimizi daha ileriye taşımaktayız.

3. Bir dönem sunuculuk ve spikerlikte yaptığınızı biliyoruz. Hangi kanallarda çalışmıştınız ve tekrar sunuculuk düşünüyor musunuz?

Bir dönem Beşiktaş Tv’de spor spikerliği ve muhabirliği yaptım. Kanalda çalıştığım süre içerisinde bant yayın olmak üzere program sunuculuğu da yaptım. Televizyondan sonra kısa bir süre radyo dönemim oldu, Saran Şirket bünyesinde o dönemki ismi “Tatlıses Radyo” da haber spikeri olarak çalıştım. Açıkçası zaman ne gösterir bilemem.

4. Günümüzde dijital sektörün yaygınlaşmasıyla beraber radyolara olan ilgi sizce azaldı mı? ve müzik kanallarının bile dijital sektöre yönelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dijital çağın içinde olduğumuzu herkes kabul etmek zorunda. Büyük değişimler oldu ve olabildiğince değişimleri gördük fakat ilk kitle iletişim aracımız olan radyo, halen çok büyük bir kitle tarafından yakından takip edilmekte ve evlerde olsun arabalarda olsun ilgi ile dinlenilmekte. Ayrıca radyolar da dijitalde evrende yerlerini aldılar. Akıllı telefonlardan istediğimiz radyoya ulaşabiliyoruz. Yani dijital sektör radyoya olan ilgiliyi azaltmaktan ziyade bilakis güçlendirdi.

5. Çalışma hayatınızın dışında boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Mesela sosyal medya ile aranız nasıl?

Boş zamanım olmuyor neredeyse dinlenmek için kendime zaman ayırdığım oluyor desem daha doğru olur. Çünkü bizim yaptığımız iş gerçekten belli bir mesai saati içermiyor siz de çok iyi bilirsiniz ki Alper bey, mesela;  “bizde iş bitmiyor,  işe biz ara veriyoruz” diyebilirim :)) Kendime zaman ayırdığımda; dijital evrenin ansiklopedisi olarak nitelendirebileceğim bilgi içerikli YouTube videolarını takip ederim -Barış Özcan favorimdir- ,dizi izlerim -yabancı yapımlar çok hoşuma gidiyor-, bulmaca çözerim, seyahat ederim, yeni yerler keşfetmek en sevdiğim şeyler arasında yer alır.

Sosyal medya ile aram oldukça iyi ki zaten işim gereği de iyi olmak durumunda :) son dakika ne gelişmeler olmuş ne gibi yenilikler var sürekli takip ederim. İyi de bir stalkcıyımdır belki de işimiz gereği alışkanlık oldu artık :)

6. Müzik dünyasına bildiğiniz gibi her gün çok fazla yeni isimler katılmaya başladı. Takip edebiliyor musunuz ve  bir radyo pr çalışanı olarak piyasada kalıcı işler yapmak için neler gerekiyor sizce?

Günümüz müzik sektöründe bu şekilde her gün yeni isimler görebiliyoruz. Tabii ki ‘PR’ işi içerisinde olan biri olarak normal bir insandan daha fazla takip ediyorum. Sürekli üretimin ve hızlı tüketimin olduğu günümüz dünyasında müzisyenler adına süreç artık gerçekten daha da zor. Kalıcı işler yapmanın sırrının doğru zamanda doğru şarkı ve doğru ekiple buluşmak olduğunu düşünüyorum. Ek olarak her ne kadar kusursuz bir yapıma da imza atsanız bunu insanlarla buluşturamadığınızda beklenti altında kalıp hem maddi hem manevi bir yıkıma uğrayabiliyorsunuz. Bundan dolayı PR’ın önemini bir kez daha belirterek potansiyellerini keşfetmek hatta aşmak üzere sektörde öncülüğünü yaptığımız PR Danışmanlığını bütün müzik dünyasına tavsiye ediyorum.

7. Kendinize belirlediğiniz mesleki bir hedef var mı? Ne yaparsam bunu başardım diyebilirsiniz?

Kariyerimde geleceğim en üst noktaya ulaşmak için çalışmaya devam edeceğim… Bu nokta ise bazen PR denilince akla gelen ilk isim olmak bazen emeğimin karşılığını tam anlamıyla almış olduğuma inanmak olabilir. Başarı çıtam “illa şunu yaparsam başardım” demekten ziyade, bir önceki güne göre, her geçen gün kendime daha fazlasını katarak sürekli gelişerek ilerlemektir. Benim hırsım kendi kendimledir. Sorumluluğunu üstlendiğim bir işi en doğru en iyi şekilde yaptığım sürece başarı hazzı budur benim için.

8. Röportajımıza katılarak bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak MüzikOnair okuyucularına neler söylemek istersiniz? 

MuzikOnair’ın gelişmesine ve bugünlere gelmesine çok büyük oranda katkıda bulunanlar bizzat kendileridir. Verdikleri destekler ve her zaman yanımızda olmaları paha biçilemez bir motivasyon kaynağı oluyor bizler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım sizin aracılığınızla.

Sevtap Gül

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.