Müzikonair Söz ve Müziği Bana Ait Şarkımı Nasıl Lisanslarım | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Söz ve Müziği Bana Ait Şarkımı Nasıl Lisanslarım

Söz, beste ve şarkı türündeki eserlerinizi lisanslamak için ne yapılacağı merak konusudur. Şarkımı nasıl lisanslarım sorusunun cevabı için birçok ayrıntı ve kriter vardır.

Söz, beste ve şarkı türündeki eserlerinizi lisanslamak için ne yapılacağı merak konusudur. Şarkımı nasıl lisanslarım sorusunun cevabı için birçok ayrıntı ve kriter vardır. Ancak Müzikonair aracılığıyla telif hakkı ve lisansınızı kolaylıkla yürütebilirsiniz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de fikir ve sanat eserleri koruma altına alınmıştır. Eserler, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında koruma altına alınmıştır. Tüm eserlerde olduğu gibi müzik eserlerinin de tescillenerek kayıt altına alınması önemlidir. Bu sayede hak sahiplerinin belirlenmesinde ispat kolaylığı sağlanır ve olası hak ihlallerinin önüne geçilmektedir. Sanatçı adınıza lisanslanmış eserlerinizde hak sahipliği size ait olur ve bu eser sizin imzanızı taşımaktadır. Müzikonair Company sektördeki güçlü varlığını sürdürürken özellikle telif hakları konusunda oldukça titizdir. Paydaşlarımıza ve sanatçılarımıza verdiğimiz en büyük hizmetlerden bir tanesi de hukuki haklarını hatırlatmak ve lisans işleri konusunda rehberlik etmektir.

Şarkı Nasıl Lisanslanır?

Şarkımı nasıl lisanslarım sorusunu soran amatör ve bağımsız sanatçılar, eserlerinin korunması konusunda endişe taşıyabilir. Nitekim bu oldukça normaldir ancak yönetmelikler ve hukukla haklarınızın tamamen koruma altına alındığından emin olabilirsiniz. Lisanslanmış eserlerde hak sahipliği süresizdir. Eserlerinizi izin almak ve telif haklarınızı gözeterek başka kişilerle paylaşabilirsiniz. Telif hakkı ödenmemiş ve izinsiz kullanışmış eserler telif hakkı ihlali nedeniyle yayından kaldırılmaktadır.

Peki eser sahiplerinin hakları ne kadar süre korunmaktadır? Eserlerinizin koruma süresi yaşadığınız sürece devam eder. Haklarınızın ölümden itibaren 70 yıl boyunca da koruma altına alınır ve vasilerinize iletilir. Yani sanatçının ölümünden 70 yıl sonra eserdeki hak sahipliği düşmektedir. Koruma sürelerinin dolmasıyla birlikte eser sahibine tanınan mali haklar sona erer. Bu nedenle koruma süresi dolmuş eserler, eser sahibinden izin alınmaksızın serbestçe kullanılabilir.

Bir albüm yahut single çalışmasını piyasaya sürmeden önce söz ve müziği sizi ait eserlerinizi lisanslamanız hayati önem taşımaktadır. Bu sayede eserlerinizden gelir elde edebilir ve yasal olarak sanatçı unvanını almış olursunuz. Ancak şarkınızı nasıl lisanslayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz Müzikonair ile iletişime geçebilirsiniz.

Telif Haklarımı ve Şarkımı Nasıl Lisanslarım

Siz de şarkımı nasıl lisanslarım diye merak ediyorsanız, Müzikonair ile iletişime geçebilirsiniz. Söz, beste, şarkılarınızı lisanslayarak telif haklarınızdan fayda sağlayabilirsiniz. Müzik meslek birlikleri aracılığıyla eserlerinizi koruma altına alabilir, takibini yapabilirsiniz. Meslek birlikleri sizin adınıza eserlerinizi koruma altına alır, telif ödemelerinizi takip eder ve raporlar. Ancak öncelikli olarak eserlerinizin size ait olduğuna dair bandrol yaptırmanız önerilmektedir. Şarkı Yaptım Nasıl Para Kazanırım? Şarkı Sözü ve Beste Satışı Hakkında Gerekli Bilgiler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu