Müzikonair Tuna Yeten: Yaratıcılığın En Önemli Bileşeni Yalnızlık | Müzikonair
RöportajlarSanatçı Röportajı

Tuna Yeten: Yaratıcılığın En Önemli Bileşeni Yalnızlık

Genç müzisyen Tuna Yeten, kariyeri ve gelecekteki planlarını Müzikonair okuyucuları için anlattı.

Merhaba öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Tuna Yeten. 1998 Antalya doğumluyum. Yaklaşık dokuz yıldır müzik yapıyorum. ODTÜ Tarih Bölümü mezunuyum. Çalışmalarımı ve yaşantımı Antalya’da sürdürüyorum.

Müzik hayatınız nasıl başladı? Ne zamandan beri ilginiz vardı?

Birçok müzisyen gibi ben de müziğin hiç eksik olmadığı bir evde büyüdüm. Çok küçük yaşlardan beridir bir şeyler yazıp çiziyorum. 2014 yılında yazdıklarımı ilk kez ritimler ile buluşturup kaydetmeye başladım. Daha sonrasında müzik endüstrisinin mutfak kısmı olarak tabir edilen prodüksiyon kısmına da çok ilgi duyduğumu farkettim ve kendi altyapılarımı yapmaya başladım.

Şarkılarınızla ilgili gelen geri dönüşlerden memnun musunuz?

Müziğimin potansiyel alıcısına tam anlamıyla ulaşmış olduğunu söyleyemem. Ancak ulaştığı kadarıyla almış olduğum dönütler beni mutlu ediyor. İnsanların müziğinizde kendinden bir şeyler bulması ve bunu size iletmeleri çok değerli.

Müzik tarzınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açıkçası füzyon bir tarza sahip olduğumu düşünüyorum. Özellikle 2010’lu yıllardan sonra üretilmiş olan parçalarda keskin bir janra farkı yerine daha çok birden fazla tarzın iç içe geçmesiyle ortaya çıkmış olan şarkılar görüyoruz. Yani müzik tarzları arasındaki çizgi eskisi kadar net değil. Bunun da iyi bir gelişme olduğunu ve müzisyenlerin eskisi kadar muhafazakar olmadığını düşünüyorum. Ben de müziğinde birçok farklı tarzı barındıran müzisyenlerden biriyim. Müziğimde alternatif Rock, Grunge ve Rap soundlarını yeni akım ritim öğeleri ile buluşturmayı seviyorum. Lirikler hakkında da söylemek istediğim birkaç şey var. Yaratıcılığın en önemli bileşeninin yalnızlık olduğu kanısındayım. Bu yüzden şarkı sözlerimi yalnız yazmayı ve doğrudan yerine daha soyut, indirekt bir anlatım kullanmayı tercih ediyorum. İçerik çeşitli konular hakkında olabiliyor ama genel olarak daha karanlık duyguları yansıttığımı söyleyebilirim.

Üzerinde çalıştığınız yeni şarkılarınız var mı?

Tabii ki. Önümüzdeki aylarda çıkacağı kesinleşmiş dört tane solo şarkım var. Öte yandan, halihazırda prodüksiyonları üzerinde çalıştığım projeler de mevcut.

Sektörde örnek aldığınız ve özellikle düet yapmak istediğiniz sanatçılar var mı?

Birçok ismi çeşitli alanlarda örnek aldım. Ancak güncel zaman için spesifik olarak örnek aldığım bir isim söyleyemem çünkü zaman içerisinde kendi imzamı oluşturduğumu ve kendi hikayemi yazmaya başladığımı düşünüyorum. Kişilerden ziyade ortaya çıkan projelerden daha çok fikir ve referans aldığımı söyleyebilirim. Düet konusunda ise tarzını çok beğendiğim hem yerli hem yabancı sanatçılar var. Özellikle 2scratch ile bir proje yapmak isterdim.

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Beni konuk ettiğiniz ve ilginiz için teşekkür ederim. Geçtiğimiz bir iki yıla nazaran bu yıl üretmek için daha fazla fırsatım olacak ve umarım beni daha çok duyacaksınız, müzikle kalın.

author avatar
Müzikonair Özel
Müzikonair 'a ait çok özel haberler, içerikler ve röportajlar.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)