Ufuk Çakır: Sosyal Medya İçin Müzik Yapmak Sabun Köpüğü Gibi -
RöportajlarSanatçı Röportajı

Ufuk Çakır: Sosyal Medya İçin Müzik Yapmak Sabun Köpüğü Gibi

'İnadına' isimli şarkısıyla müzik listelerinde yükselişini sürdüren Ufuk Çakır ile müzik piyasası ve kariyerine yönelik çalışmalarından söz ettik.

Merhaba Müzikonair’a hoşgeldiniz Öncelikle sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Merhaba ben Ufuk Çakır. Münih Almanya’da doğdum. Aslen Uşaklıyım. İlk orta ve Lise dönemi okul hayatımı  Uşakta tamamladım. Sonrasında Ankara Üniversitesinde Psikolojik Danışmanlık bitirdim İşletme alanında yüksek Lisans yaptım. Şimdi hem  Müzik kariyerimi hem Psikolojik Danışmanlığı  beraber yürütüyorum.

Müzik hayatınız nasıl başladı? Ne zamandan beri ilginiz vardı?

Müzik hayatım  aslında tam olarak ilkokulda mandolin ve bağlama çalarak başladı. Çocukluğumdan beri çok ilgiliydim. Bu ilgimi fark eden aileme çeşitli enstrümanlar alarak ve kurslara yollayarak bu ilgimi desteklediler. Ve o zamandan bugüne kadar müzik, benim vazgeçilmez bir parçam olarak hayatımda yer alıyor.

Bugüne kadar müzik dünyasının önde gelen pek çok ismiyle çalıştığınızı biliyoruz. Peki kimlerle çalıştınız biraz bahsedebilir misiniz ve yeni çalışmalarınızda da yine beraber çalışmaya devam edecek misiniz?

Evet bu anlamda çok şanslı olduğumu düşünüyorum.  Kenan Doğulu, Mustafa Ceceli, Sinan Akçıl, Şehrazat, Ercan Saatçi, İskender Paydaş, Erdem Kınay,  Halil Koçak, Tolga Kılıç  İsra Gülümser, Ertuğ Ergin, Özgür Turgut ,Okan Akı ,Cüneyt Yamaner, Ercan Taşdemir gibi pek çok önemli müzik insanlarıyla çalışma fırsatı buldum. Benim için hepsi birbirinden kıymetli insanlar. İçlerinde hala beraber projeler ürettiğimiz isimler var .Tabiki bu isimlerle çalışmaya devam etmeyi çok isterim. Umarım uygun bir projede yeniden beraber çalışırız.

Şimdilerde  ‘İnadına’  isimli şarkınız  ile müzikseverlerle buluştunuz. Öncelikle hayırlı olsun. Bu şarkınızda kimlerle çalıştınız. Şu ana kadar gelen dönüşlerden memnun musunuz?

Öncelikle çok teşekkür ederim. Evet son şarkımızın ismi ‘İnadına’. Söz ve Müziği bana ait . düzenlemesini Okan Akı yaptı. Fotoğrafları ve Klibi Oktay Bingöl çekti. Oldukça eğlenceli bir şarkı olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır Slow şarkılar yapıyordum. Artık birazda eğlenceli şarkılar yapmak istediğim bir döneme girdim diyebilirim. Dinleyicilerimizin çok beğendiği bir şarkı oldu . Dönüşlerden de çok memnunuz. Radyoların ve sektördeki önemli kişilerin beğenileri bizi motive ediyor. Yaptığımız işten mutluyuz.

Sosyal medya da milyonların dinlediği yeni şarkınız ‘’ inadına’’nın hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz?

Şarkının sözlerini ilk yazmaya başladığımda aslında kafamdan gecen slow bir melodiydi.  Sonrasında ilerledikçe neden eğlenceli bir şarkı olmasın ki diye düşünmeye başladım. Sözleri değiştirdim yeni sözler yazdım ve en son hali ortaya çıktı. İnadına sitemli sözlerin eğlenceli bir melodiyle birleştiği  eğlenceli bir şarkı oldu.

Müzik ile ilgili hedefleriniz nelerdir. İleriye yönelik çalışmalarınızda üzerinde çalıştığınız yeni şarkılarınız var mı? Biraz bahsedebilir misiniz?

Müzikle ilgili en önemli hedefim üretmeye devam etmek üzerine.  Kafamdan sürekli yeni sözler yeni melodiler geçiyor. Tamamladığım çok sayıda  şarkım var. Bunları olabildiğince insanlarla buluşturmaya devam etmek istiyorum. Şu an için uzun zamandır hayal ettiğim ve yapmayı çok istediğim bir Sezen Aksu şarkısını tamamladık. Aranjörlüğünü Ercan Taşdemir yaptı. Bu şarkıdan sonra inşallah dinleyicilerimizle buluşturacaz. Açıkcası bu proje için de çok heyecanlıyım.

Bildiğiniz gibi her şey artık sosyal medya üzerinden ilerlemeye başladı. Peki  sizin  sosyal medya ile aranız nasıl ve  sosyal medyanın müzik sektörü üzerindeki etkisini nasıl yorumlarsınız?

Sosyal medya artık günümüzün bir gerçeği. Herkes gibi bende sosyal medyayı etkin şekilde kullanmaya çalışıyorum .Pek çok sektörü yakından ilgilendirdiği gibi müzik sektörünü de  çok yakından ilgilendiriyor. Hatta daha ileri giderek müzik sektöründe belirleyici duruma gelmiş durumda. Bunun iyi yanları olduğu gibi kötü yanlarının da olduğunu düşünüyorum.

Daha çok kitleye daha hızlı ulaşmayı sağlaması gerçekten büyük bir lütuf ancak sadece bazı platformlar  için müzik yapılıyor olması özellikle ve  özellikle TikTok düşünülerek müzik yapılmaya başlanması işin biraz tadını kaçırdığını düşünüyorum. Sadece sosyal medya hesaplanarak yapılan müziğin sabun köpüğü etkisi yarattığını görüyorum.

 Müzik dışında başka bir ilginiz alanınız, merakınız var mı? Mesela hobileriniz neler?

Müzik dışında ikinci bir mesleğim var. Aynı zamanda Psikolojik danışmanım. Müzik ve spor aslında en büyük hobilerim diyebilirim. Ayrıca ciddi bir belgesel izleme tutkum var.

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Öncelikle bu güzel röportaj için size,  Müzikonair çalışanlarına, yöneticilerine ve tüm okuyucularına teşekkür ederim. Müzik sektörüne çok kıymetli katkılar verdiğinizi düşünüyorum. Bizim için çok kıymetlisiniz. Başarılarınızın  artarak devam etmesini diliyorum.

Röportaj: Alper Ergez | Müzikonair

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)