Müzikonair Universal Music Kataloğunu TikTok’tan Kaldırıyor Mu? | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Universal Music Kataloğunu TikTok’tan Kaldırıyor Mu?

Universal Music Group (UMG), bu hafta sona erecek olan TikTok lisans sözleşmeleri konusunda henüz bir anlaşmaya varılamadığını bildirdi. Müzik devi, Taylor Swift'ten Billie Eilish'e, Beyoncé'den Drake'e kadar birçok sanatçıyı içeren geniş bir portföyü yönetiyor.

Müzik devi Universal Music Group (UMG), bu hafta sona ermesi beklenen TikTok lisans sözleşmelerinin henüz yenilenmediğini açıkladı. Taylor Swift, Billie Eilish, Beyoncé ve Drake gibi birçok ünlü sanatçıyı bünyesinde bulunduran UMG, platformla olan görüşmelerinde belirli konularda iyileştirmeler talep ediyor.

UMG’nin TikTok ile görüşmelerinde öne çıkan talepleri arasında, sanatçılara daha iyi ödemeler yapılması ve yapay zekâya karşı sanatçıların korunması bulunuyor. Eğer TikTok, bu konularda adım atmazsa UMG’nin masadan çekilebileceği ifade ediliyor. UMG tarafından yapılan açıklamada, TikTok’un güçlü teknolojiye ve geniş kullanıcı kitlesine sahip bir platform olduğu vurgulanarak, ancak belirli konularda anlaşmazlık olduğu belirtiliyor.

Açıklamaya göre UMG’nin üç temel talebi şu şekilde sıralanıyor: Sanatçılara daha adil ödemeler, sanatçıların yapay zekânın olumsuz etkilerinden korunması ve TikTok kullanıcılarının çevrim içi güvenliğinin sağlanması. UMG, TikTok’u diğer platformlara kıyasla sanatçılara yeterince ödeme yapmamakla suçluyor ve ayrıca platformun “kendi müziğini yap” temalı yapay zekâ kampanyasından da rahatsızlık duyduklarını belirtiyor.

UMG’nin açık mektubunda, iki taraf arasındaki anlaşmanın çarşamba günü sona ereceği ve eğer anlaşma sağlanmazsa UMG’nin masadan çekilebileceği vurgulanıyor. TikTok ise şu ana kadar geri adım atmama niyetini belirtmiş gibi görünüyor.

author avatar
Turuncu Sayfa
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)