Müzikonair Yapay Zeka Tarafından Üretilen 100 Milyon Parça | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Yapay Zeka Tarafından Üretilen 100 Milyon Parça

Geçtiğimiz yıl boyunca, bazı müzik şirketlerinin üretken yapay zeka kullanarak oluşturabildikleri çok sayıda parçayla pazara girdikleri konuşulmuştu. AI müzik oluşturma platformu Umberto konuda rekor kırdı.

Yapay Zeka artık hayatımızın tam ortasında. Birçok alanda faaliyetlerin sürdürülmesinde resmen yardımcı bir asistan gibi çalışırken aynı zamanda da işleri kolaylaştırıyor ve zaman konusunda kazanç sağlıyor.

Son dönemlerde en merak edilen konu ise yapay zeka ile müzik üretiminin yapılıp yapılamayacağı konusuydu. Deneme sürümleri çıktı bazı şarkılar oluşturuldu ancak işler şimdi değişti.

AI müzik oluşturma platformu Mubert, bu verilere kendi dudak uçuklatan sayısını açıkladı. Şirket, 12 Temmuz Çarşamba günü yapay zekasının 100 milyon parça ürettiğini duyurdu.

Bu oldukça yüksek bir rakam… Mubert, ses dosyalarının “giriş için yalnızca lisanslı müzik kullanılarak” oluşturulduğunu söylüyor. Şirket, yapay zekasına ses örnekleriyle katkıda bulunan müzik yaratıcılarıyla ilişkiler kurduğunu ve Mubert’in algoritmasını eğittiği 2,5 milyon “tescilli ses” veri tabanı oluşturmasına izin verdiğini söylüyor.

Giderek artan ve yükselen teknolojnin ileriki zamanlarda ne kadar gelişeceği ve daha neleri yapabileceği ise merak konusu oldu.

author avatar
Mavi Gündem
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)