Müzikonair Yeşilçam’ın Ünlü Oyuncusu Sevda Ferdağ Hayatını Kaybetti | Müzikonair
GündemSosyal

Yeşilçam’ın Ünlü Oyuncusu Sevda Ferdağ Hayatını Kaybetti

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Sevda Ferdağ, 81 yaşında hayata veda etti. Uzun bir süredir hastalıkla mücadele eden Ferdağ'ın ölüm haberi, Film-San Vakfı tarafından duyuruldu.

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Sevda Ferdağ, 81 yaşında hayata veda etti. Uzun bir süredir hastalıkla mücadele eden Ferdağ’ın ölüm haberi, Film-San Vakfı tarafından duyuruldu.

Asıl adı Lütfiye Dumrul olan Sevda Ferdağ, Yeşilçam’ın önemli oyuncularından biriydi. Kariyeri boyunca 150’den fazla filmde rol aldı ve Ağır Roman, Kapıcılar Kralı ve Serseri Kabadayı gibi önemli yapımlarda yer aldı.

1958 yılında çekilen ilk filmi “O Günden Sonra”nın başarısızlığı üzerine Almanya’ya yerleşen Ferdağ, daha sonra ablasının ısrarıyla 1963’te Türkiye’ye döndü. “Azrailin Habercisi” filmiyle beklenmedik bir ilgi gören sanatçı, vamp rolleriyle dikkat çekti.

Salon komedileri ve “sabun köpüğü” olarak adlandırılan filmlerde başrol, daha kalıcı yapımlarda ise yardımcı kadın oyuncu rollerinde yer aldı. Türk sinemasına olan ilginin azaldığı bir dönemde geçimini sağlamak için sahneye çıkarak şarkı söyledi.

Özellikle “Kapıcılar Kralı” adlı yapımda rol almasıyla da tanınan Sevda Ferdağ, yönetmenliğini Zeki Ökten’in üstlendiği bu filmle izleyicilerin kalbinde taht kurdu.

Sevda Ferdağ’ın ölüm haberi Film-San Vakfı tarafından yapılan açıklama ile kamuoyuna duyuruldu. Vakıf, “Türk sinemasının önemli oyuncularından Sevda Ferdağ’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

#image_title
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu