GündemSosyal

Yeşim Salkım: Cinsel Şiddete Uğradım!

Kadına şiddet konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen, 70’li yıllarda yaşanmış gerçek bir hikayeyi konu alan 'Serçenin Gözyaşı' için basın toplantısı yapıldı. Filmin başrol oyuncularından Yeşim Salkım, şaşırtan açıklamalarda bulundu.

Kadına şiddet konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen, 70’li yıllarda yaşanmış gerçek bir hikayeyi konu alan ‘Serçenin Gözyaşı’ için basın toplantısı yapıldı. Filmin başrol oyuncularından Yeşim Salkım, şaşırtan açıklamalarda bulundu.

Yönetmenliğini Aysun Akyüz Mehdiabbas, senaristliğini Şengül Boybaş’ın yaptığı Serçenin Gözyaşı filmi için Taksim’de bir otelde basın toplantısı gerçekleşti. Oyuncular Ezgi Şenler, Yeşim Salkım, Sedef Şahin, Soydan Soydaş, Evren Erler, Arzu Cabar, Yağızkan Dikmen, Kubilay Penbeklioğlu ve Gülsüm Sayar’ın yanı sıra filmin hikaye yazarı gazeteci Ali Eyüboğlu da basın toplantısına katıldı. Gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan, 20 Ekim’de sinemaseverlerle buluşacak Serçenin Gözyaşı’nda ‘Avukat Ayten’ rolüne hayat veren Yeşim Salkım, filmin bazı bedeller ödense de kadınların eğer isterse her şeyi başarabileceğini vurguladığını söyledi.

“HER KONUDA ŞİDDEE UĞRAMIŞ BİR KADINIM”

Muhabirlerin “Başınıza şiddet, taciz gibi olaylar geldi mi?” sorusuna yanıt veren Salkım, “33 yıldır bu mesleği yapıyorum. İyi bir ailede yetiştim. Öğretmen bir baba, asker bir dede. Ben her konuda şiddete uğramış bir kadınım. Gerek sözel, gerek cinsel. Bunu kitabımda herkes nisanda inşallah okuyacak” yanıtını verdi.

“16 YAŞINDA ACI BİR TECRÜBEYLE KARŞILAŞTIM”

Yeşim Salkım, “İlk kez açıklayacağım bir şey bu. 16 yaşındayken ben de her genç kızın yaşamak istemediği ve hayallerinin olduğu bir çağda çok acı bir tecrübeyle karşılaştım. Kadınlarımızın, genç kızlarımızın ülkemizdeki eğitimin değişmesi gerektiğini savunuyorum. Kadın susunca, onun çocuğu da susuyor ve susmaya mahkum kalıyoruz. Kadın değişirse çocuk değişir, çocuk değişirse dünya değişir. Ben susmadım, annemle paylaştım. Başınıza ne gelirse gelsin erkek kadın, çocuk fark etmiyor. Sizin bedeniniz sizin kararınız. Lütfen gidin ve bir yerlerde ses olun, ses çıkartın” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu