Müzikonair Zanna: Müziğin Gücüyle Dünyayı Daha Güzel Bir Yer Haline Getirebiliriz | Müzikonair
MüzikRöportajlarSanatçı Röportajı

Zanna: Müziğin Gücüyle Dünyayı Daha Güzel Bir Yer Haline Getirebiliriz

Başarılı şarkıcı Zanna, Müzikonair'dan Sevtap Gül'ün sorularını yanıtladı. Sevilen isim hayatından, kariyerinden ve projelerinden bahsetti.

Başarılı şarkıcı Zanna, Müzikonair’dan Sevtap Gül’ün sorularını yanıtladı. Sevilen isim hayatından, kariyerinden ve projelerinden bahsetti.

Merhaba Sevgili Zanna nasılsın? Röportajı hazırlarken bir yandan da arka planda yeni şarkın ”Milyonlarca”yı dinliyorum. Oldukça hoş bir çalışma olmuş. Tebrik ederiz. Sözü müziği sana ait düzenlemesi Kaan Gökman iş birliğinde gerçekleşmiş yeni şarkının oluşum sürecini hikayesini senden dinlemek isteriz?

Merhaba! Teşekkür ederim, “Milyonlarca” için söylediğiniz güzel sözleriniz için. Şarkının oluşum süreci benim için duygusal deneyimlerimden ilham almakla başladı, aslında pandemi döneminde yazmıştım ve akustik formda bir besteydi. Daha sonra gitarla üzerine çalışmaya başladım. Bazı kısımları revize ettim ve Kaan’a çalıp söylemeye başladım. Onunda harika aranjesiyle şuan ki haline kavuştu. “Milyonlarca” gurur ve aşk savaşında mutluluğu aramak ve özlem duygusu üzerine kendime sarılıp teselli ettiğim bir melankoliyi anlatıyor. İnsanların hayatlarındaki dönemsel ayrılıkları ve bu süreçte hissettikleri duyguları keşfetmelerini hedefliyorum.

Pal fm müzik direktörü Kaan Gökman ile bir süre önce evlendiniz. Mutluluğunuzun daim olmasını dileriz. Bu birliktelik nasıl başladı yollarınız nasıl kesişti? Biraz bahsedebilir misin?

Bir arkadaşımız aracılığıyla tanıştık daha sonra şarkılarda en büyük ilham kaynağım oldu. Aşkın müziğime yansımasını ve yaşanmışlığın verdiği aidiyet duygusunu seviyorum. İyi ki’lerim arasında zirve.

Şarkı hazırlama sürecinde ilham kaynakların nelerdir? Ve müzikal tarzını nasıl tanımlarsın?

Dönem dönem benim gibi müziğimde değişiyor mesela son dönemlerde ritmik afro melodilerden etkileniyorum. Ruhu tropikal mevsimde yaşayan bir insanım şarkılarımda bunu çok net duyabilirsiniz. Ritmik beatlerin üzerine canlı enstrumanlar kullanmayı seviyorum çünkü müzisyenlerin ruhuna inanıyorum. Doğadan aldığım enerji, tabii ki aşk ve dünya müziğinden ilham alıyorum. Bağ kurduğum konularla aramdaki mesafeyi kaldırıp kendimi ifade etme aracı olarak sadece müziği kullanıyorum. Benim nefes kaynağım bu. Tarzımı ise duygusal, yenilikçi ve özgün olarak tanımlayabilirim.

Müzik yolculuğun ilk olarak nasıl başladı? Kariyerindeki en önemli dönüm noktaları neler oldu?

Kendimi keşfetmem çok erken oldu çünkü zaten çevrem tarafından yetenekli olduğuma inandırılmıştım sadece profesyonel bir boyuta taşımam gerekiyordu. O sırada evren elinden geleni yaptı. Biraz da kadere inanırım.
Kariyerimdeki en önemli dönüm noktalarından biri, “Ya Deliler Haklıysa?” şarkısının yayınlanmasıydı. Deliliğe ters köşe bir bakış açısı ve müziğin sınırsızlığı içinde kendimi gördüğüm slogan olarak ruhumu tamamlayan şarkılarımdan biri. Bence sonuna kadar haklıyız :)

Birbirinden güzel şarkıların var “Ya deliler haklıysa?”, “Pinokyo”, “Hatırım yok mu?”, “Hey Lolita!” gibi. En sevdiğin şarkın hangisi ve onun hikayesi nedir?

En sevdiğim şarkı zor bir seçim, ancak “Hey Lolita” benim için özel bir yere sahip. Aslında, Lolita kelimesi genç ve toy gelebilir, ancak içsel bir yolculuk sırasında büyümeyi anlattığım bir ifade. Şarkıda, zamanla değişen ilişkilerin içinde yaşanan romantik ve biraz da isyan barındıran o geçişi anlatıyorum. Duygularım tarafından ikiye bölündüğüm bu şarkıda kendini bulan herkese iyi eğlenceler.

Dinleyenlerine iletmek istediğin özel bir mesajın var mı?

Tabii ki! Müziğin gücüyle dünyayı daha güzel bir yer haline getirebiliriz. Kalbini müziğe açan, her birimizin birleştiği ve duyguları paylaştığı şarkılarla, notaların dilinde, bir araya gelmek dileğiyle. Sizlerle birlikte bu müzikal yolculukta olmaktan gurur duyuyorum!

Ve son olarak müzikal anlamda gelecekteki projelerin ve hedeflerinden bahsedebilir misin?

En büyük projem her gün yeni bir ben ve kendi en iyi versiyonum olarak sahnede olmak. Müziğin sınırsızlığını hissetmek ve hissettirmek istiyorum. Daha fazla canlı konser, sahne şovları ve danslarımla izleyicilere sürprizler yapmayı hedefliyorum. Bu yıl için 5 pop single hazırladım; hepsi için çok heyecanlıyım. Arada üzerinde çalıştığım ingilizce proje şarkılar da var. Beni izlemeye gelenlere yaşatacağım güzel anları sabırsızlıkla bekliyorum.

Röportaj: Sevtap Gül

 

author avatar
Sevtap Gül
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)