Köşe YazılarıMüzikMüzik Haber

Atalay Erol Yazdı: Altın Kelebekler Doğru Adreslere Uçtu

| ATALAY EROL KÖŞE YAZISI |

28 Şubat’ta Zorlu PSM’de yapılması planlanan; ancak yaşanan terör saldırısı sebebi ile ertelenen 46. Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni için, COVID-19 pandemisine yönelik bir çözüm geliştirildi ve kazananlara ödülleri elden teslim edildi.

Sanatçılar ise ödül törenine özel videolar hazırlayarak, hislerini ve düşüncelerini sevenleri ile paylaştılar. Dün akşam Kanal D’de yayınlanan Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni, sosyal medyanın da en fazla konuştuğu konu haline gelerek, prestijinin ve etkisinin ne denli güçlü olduğunu bir kez daha gösterdi. Özellikle müzik kategorisindeki sonuçlar, sosyal medyanın gündemindeydi.

Geçtiğimiz senenin müzikal açıdan bir hayli verimsiz geçtiğini, endüstrinin daraldığını ve özellikle pop müziğin kan kaybettiğini biliyoruz. Hal böyle iken, kıyasıya rekabetlerin yaşanmadığını varsaydığım bu kategorilerdeki kazananlara bir göz atalım.

‘En İyi Erkek Şarkıcı’ ve ‘En İyi Klip’ kategorilerinde kazanan olan Mabel Matiz, yüksek liste ve konser başarısı ile rakamların da işaret ettiği yegane isimdi. Yani ödül doğru adrese gitti.

Kişisel olarak çok sevdiğim ve 2019 yılında ‘Geliyorum Yanına’ single’ı ile gündemdeki yerini koruyan Hadise, ‘En İyi Kadın Şarkıcı’ kategorisinde kazanan oldu. Sosyal medyada fazlasıyla tartışılan bu kategori için, hangi sanatçı daha doğru bir seçim olabilirdi kestiremiyorum, yıla imzasını bırakan o kadın yorumcuyu bulamıyorum.

‘En İyi Fantazi Müzik Kadın Sanatçı’

Ülkenin yaşayan en güçlü ve önemli yorumcularından Ebru Gündeş oldu. Bu kategoride başka bir sanatçıyı kazanan olarak hayal etmek bile hata sayılırdı. Zira Ebru Gündeş, ‘Aşık’ albümü ile yıl boyunca gündemdeki yerini koruyarak, görkemli konserler verdi.

‘En İyi Fantazi Müzik Erkek Şarkıcı’ kategorisinin kazananı Hakan Altun oldu. Evet, değişen dengelerin ve zevklerin etkisi ile artık bu kategoride yıldız isim çıkmıyor ve Hakan Altun’un eli oldukça güçlü.
Yıl boyunca yayınladığı single’lar, diğer sanatçılarla gerçekleştirdiği iş birlikleri ve yer aldığı reklamlar ile yıldızlaşan Zeynep Bastık, ‘En İyi Çıkış Yapan Şarkıcı’ kategorisinin kazananı oldu. Söz konusu kategoride başka bir kazanan hayal etmek dahi suç sayılabilirdi.

Son dönemin en popüler isimlerinden Reynmen, ‘Ela’ ile ‘Yılın Şarkısı’ kategorisinde kazanan oldu. Reynmen, otokontrolünü tam olarak sağladığı noktada, daha verimli işlere imza atabilecek bir yetenek. Öyle kolay silinip kaybolmayacağını, daha parlak günlere yürüyeceğini düşünüyorum.

‘En İyi Müzik Grubu’ kategorisinde kazanan olan Yüzyüzeyken Konuşuruz, açık ara farkla galip gelmesi beklenendi. Dijital platformalardaki hakimiyetleri ve gençler üzerindeki etkileri malum. Önümüzdeki yıllar, bu gruba çok şey katacak. Yıllardır istikrarlı başarısını sürdüren, rap müziğin yükselişine yüksek katkılar sunan Ceza, ‘En İyi Rapçi’ kategorisinde kazanan oldu. Rapin ustasına giden bu ödül, nokta atışıydı.

‘En İyi Halk Müziği Kadın Şarkıcı’ kategorisinin kazananı, yeni jenerasyonun dikkat çeken isimlerinden, Elif Buse Doğan olurken; ‘En İyi Halk Müziği Erkek Şarkıcı’ kategorisinde büyük usta Erkan Uğur kazanan oldu.

Eurovision’da San Marino’yu 2 kez temsil eden ve geçtiğimiz yıl Say Na Na Na isimli hit şarkısı ile San Marino’ya tarihinin en yüksek puanını getiren, uluslararası arenadaki gururumuz Serhat Hacıpaşalıoğlu; kariyerinin 20. yılını kutlayan Hande Yener ve Emrah, ‘Başarı Ödülü’ kategorisinde kazanan sanatçılar oldu.

Özetle; mevcut koşulların etkisi ile geçtiğimiz yılların heyacanını hissedemesek de törenin gerçekleştirilmesi, büyük ve önemli bir geleneğin devamı açısından değerli ve güzeldi. Altın Kelebek’ler de genel olarak doğru kişilerle buluştu.

Atalay Erol | Müzik Onair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.