Müzikonair Ayberk Manay: Hayalim Kliplerimde İzleyenlere Görsel Bir Şölen Sunmak! | Müzikonair
RöportajlarSanatçı RöportajıVitrin

Ayberk Manay: Hayalim Kliplerimde İzleyenlere Görsel Bir Şölen Sunmak!

İlk single çalışmasını yayınlayan Best Model Ayberk Manay, Müzikonair'dan Alper Ergez'e verdiği röportajda müzik hayatına nasıl girmeye karar verdiği, Best Model yarışmasına katılma süreci ve gelecek hedefleri hakkında konuştu. 

İlk single çalışmasını yayınlayan Best Model Ayberk Manay, Müzikonair’dan Alper Ergez’e verdiği röportajda müzik hayatına nasıl girmeye karar verdiği, Best Model yarışmasına katılma süreci ve gelecek hedefleri hakkında konuştu.

1. Merhaba Müzikonair’a hoş geldiniz. Öncelikle sizi biraz yakından tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Ayberk MANAY. Çekirdek bir ailenin tek çocuğu olarak Bandırma’da dünyaya geldim, 30 yaşındayım. Jeoloji Mühendisliği ve İşletme mezunuyum. Hiç mühendislik yapmadım, çalışma koşulları olarak çok ilgili olduğum bir meslek olmadığını biraz geç anladım. Hayallerimin peşinden koşmak için 2012 yılında İstanbul’a geldim. O dönemlerde modellik yapmak en büyük hayalimdi ve bunun peşinden gittim. Profesyonel olarak yurt içi ve yurt dışında 6 yıl birçok markanın defilesinde, moda çekiminde ve katalog çekiminde modellik yaptım. Son dönemlerde de müzik hayatımın yanı sıra farklı kariyer hedeflerim için sağlık sektöründe yöneticilik yapmaktayım. Her zaman çok üretip hayata ve kendime daha fazla şey kattığımda kendimi çok mutlu hissederim. Müzik ve spor ikilisi hayatımın büyük bir bölümünde yer alıyor. Bir şeyler okurken bile müzik dinleyenlerdenim. Benim için zekadan sonra 2. planda görsellik gelmesinden ötürü de fitness 12 yıldır hayatımda. Haftanın 3-4 günü fitness ve yüzme olarak bedenimi ödüllendiriyorum. Hayatımda ruhuma iyi gelen şeyler ile yaşamımı zenginleştiriyorum.

2. Müzik ile tanışmanız nasıl başladı?

Müzik ile tanışmam doğduğumda başladı diyebilirim. Çocukluktan kulaklık ve walkman ile fotoğraflarım var. Küçük yaşlardan itibaren müzik hayatımda hep vardı. Ortaokul döneminde gitar eğitimi aldım ve çalan bir melodi duyduğumda onun notalarını dinleyerek çıkarırdım. Ne zaman büyük bir şov izlesem, kendimi hep o şovu yapan kişi olarak hayal ederdim. Zaman ve imkan olursa yapamayacağım şov yok, bu konuda iddialıyım.

3. 2016 yılında Best Model yarışmasına katıldığınızı biliyoruz. Biraz o süreçten bahsedebilir misiniz? Derece aldınız mı? Ve yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz?

Lise döneminde diğer arkadaşlarımdan biraz uzundum ve bu beni çok havalı hissettiriyordu. Yolda giderken de dikkat çekmek hep hoşuma gitmiştir. Best Model yarışmasını o dönem keşfedip, bende burada olmalıyım demiştim. İstanbul’a geldiğimde spor yapmayı hızlandırarak hazırlanmaya başladım. Çok film senaryosu gibi olacak; ama bu süreçte fırsat tam da ayağıma gelerek, keşfedildim diyebilirim. 2015 yılının sonbahar aylarıydı bir gün Nişantaşı’nda yürürken birisi; “Pardon Bakar mısınız ?” dedi ve döndüğümde o kişinin Best Model organizatörü Erkan Özerman olduğunu gördüm. “Yarışmamıza neden katılmıyorsun? Aradığımız model burada” dedi. Ben de yeni başvuru ve elemeler 2016 yılında olduğundan o sene yarışmaya katıldım. Best Model Of Turkey Best Marmara ödülünü kazandım. Sonrasında ajansım sayesinde yurtdışı maceram başladı ve Endonezya/ Jakarta, Malezya/ Kuala Lumpur, Azerbaycan/ Bakü’de modellik yaptım. Döndüğümde yıl 2017 olmuştu ve Best Model of Turkey 2017 finalinde 15 kişi arasında yer aldım.

4. Modellik ve müzisyenliği beraber mi yürütmeyi düşünüyorsunuz?

Modellik benim için büyük bir tutku. Günümüz dünyasında görselliğin her zaman bir adım önde olduğunu düşünüyorum. Müzik de sahne ile birlikte yürüdüğü için aynı zamanda görsel bir iş. Sahne şovlarımda görselliğin ve kalabalık ekiplerin ön planda olmasını planlıyorum. Bana bir şeyler katabilecek ve o marka ile yan yana olmaktan mutlu olabileceğim bir teklif gelirse, güzel ve büyük işler yapmak isterim.

5. Şimdilerde ilk single çalışmanız olan ‘’Condom’’ isimli şarkınız ile müzikseverlerle buluştunuz. Bu projenizde kimlerle çalıştınız. Şuana kadar gelen dönüşlerden memnun musunuz?

Bu projede çok usta isimlerle çalıştım, bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Söz ve beste yazarı Yalçın Polat, çok kıymetli bir adam. Mustafa Sandal, Lara, Tuğba Ekinci gibi isimlerle çalışmış, eserleriyle bugüne kadar birçok sanatçıyı üne kavuşturmuş.
Aranjede inanılmaz yeteneğiyle, ruhuyla ve ustalığıyla Ozan Beydağı ile birlikte yol aldık. İş olarak hayal ettiğim her şeyi Ozan’ın da görmesi, hissetmesi bu projeyi çok başka bir yere taşıdı.
Yönetmen olarak Ferit Çetinkaya ve ekibiyle, tam bir görsel şov olan klibimizi ortaya koyduk. Dansçı arkadaşlarım, ekip arkadaşlarım ve o gün yanımda olan dostlarımla birlikte anlamlı bir gün oldu.
Müzik şirketim Ossi Müzik – Hakan Eren ve ekipteki tüm arkadaşlarım bu yolda emin adımlarla yürümem için bana öncülük ediyorlar . Kalabalık bir ekiple bu işi çıkardık. Herkesin emeğine, yüreğine sağlık.
Geri dönüşler kısmı işin en keyifli bölümü.. Her yaş grubundan ve her kesimden insanın takdir ve beğenisini almak bana kendimi iyi hissettiriyor.

6. ‘’Condom’’ şarkısını daha önce Tuğba Ekinci’den dinlemiştik. Peki neden bu şarkıyı seçtiniz? Bu şarkıyı tekrar okumak nerden aklınıza geldi?

“Condom” şarkısını ilk çıktığı dönemde çok severek dinlerdim. Okuyanlar bilirler bu şarkının sözlerinde çok derin anlamlar var. Söz ve beste yazarı Yalçın Polat ile şarkının güncel versiyonunun günümüzde iddialı olabileceğini düşündük ve çok heyecanlandık, hemen çalışmalara başladık.
“Ozonu da deldik, dibine geldik. Kıyameti yakın biz son verdik.” Çağımızda insanlığın dünyaya iyi davranmadığını ve dünyada kıyameti yaşadığımızı anlatan sözlerdir ve dikkat çekerek, mesaj vermek istedim. “Dünyaya Condom” derken de aslında tüm kötülüklerden, savaşlardan, hastalıklardan dünyamızı koruma anlamında bir teşbih yapılmıştır. Ve tabii ki yaygın olan HIV+’e ve birçok bulaşıcı hastalığa dikkat çekerek, cinsel eğitimsizliğin yüksek olduğu Türk aile toplumunda eğlendirerek de olsa korunmayı anlatmak ve nüfus planlaması olarak bilinçsiz çocuk yapmamak adına mesajlar vermek istedim. Özetle çok mesajı olan bir şarkı “Condom”.. Günümüzde daha iddialı bir klip ile internet çağında yaşayan hepimize, benden bir çok mesaj var.

Şarkıyı Dinlemek İçin Tıklayabilirsiniz

7. Şarkınız kadar klibinizde çok iddialı sosyal medyada çok ilgi topladı. Peki diğer çalışmalarınızda da böyle iddialı klipler görmeye devam edecek miyiz?

Öncelikle teşekkür ederim. İddialı olmak, farklı olmak, üreterek ortaya beğenilen işler koymanın keyfine paha biçilemez. Hayalim ikonik karakterler yaratarak, kliplerimde sinema tadıyla izleyenlere görsel bir şölen sunmak. Bundan sonrasında da bu yolda bu şekilde yürüyeceğim.
“Condom” klibimde anlatmak istediğim bir hikaye var. Adam su altında cenin pozisyonunda ki görsel ile doğuyor. Sonrasında sudan çıkış sahnesiyle hayatın akışı simgeleniyor. Takım elbise ile mekana giriş yapan olarak gördüğümüz karakter ile devam ediyoruz. Bu karakter mekanda kafasını çevirdiği her yerde hayalindeki başka karakteri görüyor; sahne yapan bir karakter, pole dans yapan başka bir karakter, mavi saçlı ve beyaz kostümlü iyiliği simgeleyen bir karakter, siyah ceket ve arkada beyaz çarşaf içinde dansçıların olduğu, görsel olarak condoma benzetme yapılan diğer karakterler. Aslında her insanın içindeki ruh hallerini ve hayal ettikleri karakterleri yansıtmak istedik. Özellikle beyaz kostümlü ve mavi saçlı olan karakterde, kötülüklerden koruyan bir melek mottosundan yola çıkarak o karakteri yarattık. Klibin sonunda gözlerini kapatarak tekrar cenin pozisyonu olan görselimizle klibimizi kapatıyoruz ve her şeyin bir hayal ürünü olduğunu, biz ne istersek içimizdeki yansımalardan onu seçebileceğimizi göstermek istedik.

8. Müzik ile ilgili hedefleriniz nelerdir? İleriki çalışmalarınız için üzerinde çalıştığınız yeni şarkılarınız var mı?

İzleyenlerle sahne şovları ile buluşmayı planlıyorum. Yeni bir şarkı üzerinde denemeler yapıyoruz ve yaz aylarında yeni yazılmış bir şarkı ile karşınızda olmak istiyorum.

9. Bildiğiniz gibi her şey artık sosyal medya üzerinden ilerlemeye başladı. Peki sizin sosyal medya ile aranız nasıl ve sosyal medyanın müzik sektörü üzerindeki etkisini nasıl yorumlarsınız?

Sosyal medya, her alanda herkesin vitrini. İletişime geçmek, paylaşmak, ulaşmak herkes için; artık çok daha kolay. Sosyal medya ile aram gayet iyi.. Müzik sektöründe de biz yeni sanatçılar için güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

10. Hayatta asla yapmam dediğiniz kırmızıçizginiz var mı?

Hayatta hiç tahammül edemediğim iki şey; samimiyetsizlik ve saygısızlık. Tarafıma yapılan saygısızlığı affetmem ve yapan kişiyi hayatımdan çıkartırım, sanırım bu benim kırmızı çizgim. Aynı zamanda da samimiyetsiz hissettiğim ortam ve kişilerden hemen uzaklaşırım. Enerjimi düşüren her şeyden kendimi korumaya çalışıyorum. Hayat çok kısa ve güzellikler bizimle olsun.

erk ma

11. Müzik dışında başka bir ilginiz alanınız, merakınız var mı? Mesela hobileriniz neler?

Doğaya ve hayvanlara aşığım. Benim de bir oğlum – kedim var . Adı Oscar. Onu sahiplenmek hayatımda verdiğim en doğru kararların başında geliyor. Evimde onunla zaman geçirdiğimde resetleniyorum. Deniz ve güneş benim yaşamımın büyük bir parçası. Yüzmeyi çok seviyorum, fırsat yaratıp bol bol sakin yerlere kaçıyorum. Kürek çekmek, basketbol oynamak ve tatlı yapmayı seviyorum. Bu dönemde İstanbul’a yakın veya şehir içinde bahçeli ve müstakil alan arayışındayım. Yeşil alanla bütünleştiğimde, bu hayalimi gerçekleştirdiğimde daha çok üretebileceğimi düşünüyorum.

12. Son olarak Müzikonair’a, okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Sevgili Müzikonair okuyucuları, hayalleriniz için mücadele etmekten korkmayın. Zamanın çok kısa ve her anımızın sadece bir kere olduğunu unutmayın; sevin, sevdiğinizi söyleyin ve hayatta hiçbir şeyi ertelemeyin. Sevgiyle ve müzikle kalın. Görüşmek üzere.

Röportaj: Alper ERGEZ – Müzikonair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)