RöportajlarSanatçı Röportajı

Batuhan Demir: Her Şarkımda Farklı Bir Hikaye Anlatırım

Rap müziğin yeni nesil isimlerinden Batuhan Demir ile müzik hayatı ve kariyer hedefleri konusunda söyleşi yaptık.

Merhaba Batuhan Bey Müzikonair’a hoşgeldiniz. Sizi daha yakından tanıyabilmemiz için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, 10 Şubat 2003 yılında Kayseri’de dünyaya geldim. 13 yaşımdan beri grafik tasarım ile uğraşıyorum ve son 5 senedir müzikle iç içeyim.

Rap müzik yaptığınızı biliyoruz. Peki neden rap müzik? Müziğe olan ilginiz ne zaman başladı?

Kayseri’de ki okuduğum okulda bir çocuğun bir kıza rap yaparak çıkma teklifi ettiğini ve herkesin bu duruma alkışladığını görmüştüm çok etkilenmiştim. Benim rap maceram işte burada başlamıştı.

Yazdığınız şarkılarınızda daha çok neler anlatıyorsunuz?

Söz yazarken genellikle yaşadığım şeylerden ilham alırım ve dinleyicilerime uygun hale getiririm. Çünkü ben bir şarkı dinlerken özellikle bi hikayesi var mı ona bakarım. Bu yüzden dinleyicilerime her şarkımda başka bi hikaye anlatırım. İlk şarkımdan son şarkıma kadar beni dinleyen bir kişi bu zamana kadar neler yaşadığımı ve onları yaşarken neleri hissettiğimi görebilir.

“SDRK”ismini seçmenizin bir hikayesi var mı?

Küçükken en sevdiğim çizgi film Cedric’ti ve onun yaşadıklarını kendi yaşadıklarıma benzetirdim. Sonra oynadığım bilgisayar oyunlarında adımı Sedrik yaptım. Zamanla Sdrk (Sedereka) oldu. Anlatılınca çok derin bir anlamı yok gibi gelebilir fakat bu isim Türkçe Rap’te çok derin anlamlara sahip.

İlk  olarak 2021 yılında Pote ile birlikte yaptığınız ‘Naber’ isimli şarkınızla isminizi büyük bir kitleye duyurmuş oldunuz. Daha sonrasında eski sevgililerinize ve “senden hiçbir halt olmaz” diyenlere cevap niteliğinde yazdığınız “Mbappe“ ve “Kıskanma” şarkısıyla birlikte adeta yükselişe geçtiniz. Peki şarkılarınızın bu kadar geniş kitlelere kadar ulaşacağını ve büyük bir ilgi göreceğini hiç düşünmüş müydünüz? Neler hissettiniz? Biraz paylaşabilir misiniz?

Açıkçası bu kadar hızlı bir şekilde yükseleceğimi düşünmüyordum çünkü 17-18 yaşında bi gencin Tiktok Türkiye’de en büyük viral şarkılardan üçüne sahip olması, bir anda çok büyük streamler elde etmesi alışkın olduğumuz bir durum veya daha önce gördüğümüz bir şey değildi. Hayallerime çok daha yakın hissetmek beni gerçekten çok sevindirmişti.

Son olarak 2023 yılında çıkarmış olduğu ‘Dedikodu’ adlı şarkınız dijital platformlarda yerini aldı ve hayran kitlesinizi daha da arttırmış oldunuz. Peki şimdilerde yeni şarkı çalışmalarınız var mı biraz bahsedebilir misiniz? Ayrıca ‘’Pote’’ ile beraber şarkı yapmaya devam edecek misiniz? 

Evet tabii ki yeni çalışmalarım var bunların içinde Pote ile yaptığımız şarkılarımızda mevcut.

Şarkılarınıza nasıl hazırlanıyorsunuz Şarkı seçimlerinizi neye göre yapıyorsunuz Hazırlık süreçlerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Aslında arka planda çok fazla şarkılar üretiliyor. bazılarını hiç yayınlamıyorum bile. Ama genelde bu bu zamanın şarkısı, şu şu zamanın şarkısı diyerek takvime göre belirliyorum. 

Müzik tarzınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlk şarkımı sevdiğim kıza yazmıştım fakat o benimle dalga geçip beni engellemişti. Şu anki tarzımın sebebi buradan geliyor. yaptığım şarkıların bir kesime argo geldiğinin farkındayım ama şarkılarımdaki asıl amacım kendini değersiz hisseden insanlara bi nebze de olsa özgüven kazandırabilmek.

Kariyerinizde ne gibi hedefleriniz var?

İlk hedefim Türkiye’de sesimi şarkılarımı duyurabilmek. Daha sonrasında globalde çalışmak istediğim isimler ve yapmak istediğim çok farklı konser hayallerim var.

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Beni sevip şarkılarımı keyifle dinleyen canım dinleyicilerim, takipte kalmaya devam edin. Hız kaybetmeden çok güzel projelerimi sizlere teslim edeceğim. Ben de sizleri seviyorum. kendinize iyi bakın, müzikle kalın.

Röportaj: Alper Ergez | Müzikonair

 

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.