Müzikonair Dijital Dünya’nın Değişen Sisteminde Sanatçılar Nasıl Hareket Etmeli? | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel BilgilerMüzik

Dijital Dünya’nın Değişen Sisteminde Sanatçılar Nasıl Hareket Etmeli?

TuneCore CEO'su Andrea Gleeson yayınladığı köşe yazısında, değişen dijital müzik çağında sanatçıların nasıl davranması gerektiği hakkında önerilerde bulundu. 

TuneCore CEO’su Andrea Gleeson yayınladığı köşe yazısında, değişen dijital müzik çağında sanatçıların nasıl davranması gerektiği hakkında önerilerde bulundu.

Değişim! 

Şirketimiz kariyerlerinin her aşamasında müzik yaratıcılarıyla odak grupları ve anketler aracılığıyla kapsamlı araştırmalar yaptı. Bu çalışmalardan ortaya çıkan ortak sonuç ise “değişim”. Müzik yapımcılığı değişti, hayran davranışı değişti ve bu nedenle sanatçıların dijital müzik dağıtımı için gereken ihtiyaçları da değişti. Günümüz sanatçıları, sürekli yaratmaya ve hayranlarını meşgul etmeye odaklanmalıdır.

Kontrol!

Araştırmamız sırasında ortaya çıkan bir diğer konu ise “kontrol”. Sanatçılar, kendi sanatsal kaderleri üzerinde kontrol sahibi olmayı ve kariyerlerinin ilerleme şeklini yönetmeyi istiyor. Birbiriyle yakından ilişkili bu arzular, hayranların en sevdikleri sanatçılarla etkileşim biçimini ve bu içerik oluşturucuların müziklerini yayınlama şeklini etkileyecektir.

Sık ve Düzenli Single Çıkarmak

Serbest şekilde çalışan sanatçıların her zamankinden daha sık müzik yaptığını ve bunu yapmaları gerektiğini hissettiklerini öğrendik. Bugün müzik, sonsuz bir sanal koridordan dijital olarak tüketiliyor ve bu nedenle, başarılı yayın stratejileri, yılda bir EP veya albüm yapmaktançok daha sık ve daha düzenli bir şekilde single çıkarmaya doğru kaydı.

Sosyal Medya 

Sanatçılar şarkılarını çıkardıkları zaman Instagram ve TikTok’ta içerik üreterek tanıtım yapmaktan, bir şarkının arkasındaki hikayeyi paylaşmaya veya YouTube’da bir şarkı sözü videosu yayınlamaya kadar, tüm dijital platformlarda var olarak bilinirliği arttırmalıdır. Her geçen yılda sanatçı, gelişen dijital çağda hayranlarının  müzikleriyle etkileşim kurmaları için yeni bir fırsat yakalıyor.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu