GündemKöşe YazılarıSosyal

Elif Sevil Orhanlı Yazdı: “Bu Bayram Dijital Bayram…”

Müzik Onair köşe yazarlarından Elif Sevil Orhanlı’nın yeni yazısı yayınlandı. İşte o yazı…

Dijital Bayram

Hayatımızın en farklı bayramlarından birini yaşıyoruz. Uzun zamandır içinden geçtiğimiz zor süreç, yaşamın kurallarını ve çoğu alışkanlığı değiştirdi. “Sosyal mesafe” kavramı hayatın merkezine yerleşti.  Normalleşme kelimesi bile artık “Yeni normal” olarak değişti.

Sessiz bir devrim gerçekleşiyor. Hem dış dünyanın hem iç dünyamızın tüm sistemi, yeni bir akışın içinde kendi kurallarını oluşturuyor. Bu dönem geride kalıp, hayata yeniden başladığımızda anlayacağız nasıl bir tünelden geçtiğimizi.

Birlikte paylaşılan anların güzelliğidir bayramı anlamlı kılan. Yan yana olmaktır hayatı yaşanılır yapan. Oysa bambaşka bir bayram tecrübe ediyoruz. Mesafeler iç acıtsa da yarınlara huzurla ulaşabilmek için tüm bu fedakârlıklar.

Dijital çağa hızlı bir giriş yaptık malum. Bu bayramı  “Dijital Bayram” olarak hatırlayacağız. Yoğun mesaj trafiği, görüntülü arama ve uzun telefon konuşmaları şeklinde bayramlaştık. Biraz tuhaf evet ama huzurla ve eksilmeden buluşalım yeni bayramlarda.

Sarılmak İyileştirir

Sarılmak bence dünyanın en güzel eylemi. İyileştirir, güçlendirir ve mutlu kılar. Sarılmanın insan üzerindeki pozitif etkileri bilimsel olarak da kanıtlandı. Sevdiklerimize sarıldığımızda vücudumuz oksitosin hormonu salgılamaya başlıyor.

Bu hormon bağışıklık sistemini harekete geçiriyor.

Oksitosin hormonuyla güçlenen bağışıklık sistemi acı eşiğini yükseltiyor, acıyı azaltıyor.

Sarılma sonrası vücutta kan basıncı düzeliyor.

Oksitosin, stres ve kaygıyı azaltıyor. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor.

2009 yılında Amerikan Psikosomatik Derneği’nde yapılan bir araştırmaya göre eşleri ile ağır ve stresli konular konuşmadan önce 20 saniye boyunca birbirine sarılan çiftlerin kan basıncının normalleştiği ve kalp atışlarının yavaşladığı tespit edilmiş.

Sosyal mesafeli hayata veda edip özlediğimiz normallere kavuştuğumuzda sevdiklerinize bol bol sarılın.

Ötelemeyin, ertelemeyin…

 

Elif Sevil ORHANLI | Müzik Onair

elif sevil orhanlı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu