MüzikMüzik Haber

Hangi Müzisyenler Koronavirüs Sebebiyle Hayatını Kaybetti?

Koronavirüs, dünya üzerinde pek çok kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Peki virüs dolayısıyla hayatını kaybeden müzisyenler kimler oldu?

Müzik dergisi Billboard, koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden müzisyenlerin listesini yaptı. O listede özellikle 50 yaşın üzerindeki sanatçıların vefat etmesi dikkat çekti. Virüsün özellikle 50 yaş üzeri insanlar için risk oluşturduğu biliniyor.

İşte koronavirüsten dolayı hayatını kaybeden müzisyenler:

The Stranglers’ın klavyecisi olan Dave Greenfield, 71 yaşında korona virüsünden dolayı hayatını kaybetti. Greenfield, İngiliz grubunun en büyük hiti olan “Gold Brown”u kaleme almıştı.

Grammy Ödülleri’ne aday gösterilen Troy Sneed, 27 Nisan’da korona virüsünden dolayı hayatını kaybetti. Sneed, “En İyi Gospel Albümleri” listesinde tam 7 kez rekor kırmış ve 13 kez “Hot Gospel Songs” listesinde yer aldı. Başarılı müzisyen aynı zamanda Whitney Houston ve Denzel Washington ile 1996 yapımı The Preacher’s Wife filminde rol almıştı.

Detroit’de yaptığı tekno-house müziklerle bilinen DJ Mike Huckaby, 24 Nisan’da 54 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı hafif bir felç geçirdi, ancak iyileştikten sonra COVID-19 belirtileri göstermeye başladı. Huckaby’nin ölümünden kısa bir süre önce virüs kaptığı öğrenildi. Sevilen müzisyen, canlı performanslarının yanı sıra Detroit’de her yıl düzenlenen Movement Festivali’nde önemli rol oynamasıyla beğeni toplamıştı.

Korona virüsten dolayı hayatını kaybeden genç müzisyenler arasında Rapçi Fred the Godson da var. 3 hafta boyunca hastanede tedavi gören başarılı Rapçi, 35 yaşında hayata veda etti. Kendrick Lamar, Meek Mill ve diğerleri ile birlikte 2011 XXL Freshman sınıfının bir üyesi olan Godson, şarkılarında yaptığı kelime oyunlarıyla biliniyordu.

ABD’nin saygın söz yazarı ve şarkıcılarından John Prine, 7 Nisan’da koronavirüs sebebiyle 73 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı, iki kez Grammy Ödülü almış ve virüs dolayısıyla tedavi gördüğü sırada hayranları yasa boğulmuştu.

Sevilen müzik grubu The Fountains of Wayne’nin üyesi Adam Schlesinger, virüsten dolayı 1 Nisan’da hayatını kaybetti. Müzik grubuyla yaptığı çalışmalarla Grammy Ödülleri’ne layık görülen Schlesinger; Oscar, Tony ve Altın Küre Ödülleri’ne aday gösterilmişti. Sanatçının ölümü Türkiye’de de yankı uyandırmıştı.

29 Mart’ta koronavirüs sebebiyle 61 yaşında vefat eden Joe Diffie, “Bigger Than The Beatles,” “Third Rock From the Sun,” “Home” gibi şarkılarıyla hafızalara kazınmıştı.

Matthew Seligman

The Soft Boys grubunun bas gitaristi olarak bilinen Matthew Seligman, 17 Nisan’da koronavirüs sebebiyle vefat etti. Ciddi bir inme geçiren sanatçı, Thomas Dolby’nin yardımcılığını da yapmıştı.

Saksafonuyla caz müziği daha da güzelleştiren Lee Konitz, 92 yaşında koronavirüs dolayısıyla vefat eden müzisyenler arasında yer alıyor. Konitz daha önce Miles Davis, Charles Mingus, Stan Kenton gibi caz müziğin önde gelen isimleriyle çalışmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu