Ana Sayfa » Müzik » Harun Tekin Açıklıyor… Müzik Sektörü Krizden Nasıl Çıkar?

Harun Tekin Açıklıyor… Müzik Sektörü Krizden Nasıl Çıkar?

oduller-reklam-banner

Koronavirüs sebebiyle hafta başında İçişleri Bakanlığı gece 12’den sonra kafa ve restoranlara müzik yayını yasağı getirdiklerini duyurmuştu. Aradan birkaç gün geçtikten sonra ise İstanbul Valiliği tarafından açık hava konserleri yasaklanmıştı.

Koronavirüsün Türkiye’de etkisini ilk gösterdiği zamanlarda da darbe alan müzik sektörü; bu iki olayın ardından daha da krizin içinde boğulmaya başladı. Tüm bunlar ise sanatçıların tepkisine sebep oldu, sosyal medyada pek çok müzisyen üzüntüsünü dile getirdi. Mor ve Ötesi’nin solisti Harun Tekin ise bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımla dikkat çekti.

İlgili Haber: Müzik Sektörünün Girdiği Kriz Nasıl Aşılır? Sanatçılar Ne Yapmalı?

Müzik sektörünün girdiği krizden çıkması için önerilerde bulunan Tekin, paylaştığı tweet zincirinde şu ifadeleri kullandı:

Kültür sanat işlerini ve bunlarla uğraşanları pek önemsemiyor gibi duran merkezi idareden istenebilecek, bu ülke için en az inşaat ve turizm kadar değerli olan ve ölüm döşeğindeki kültür sanat dünyasını yaşatmaya yardım edecek 3 şey olduğunu düşünüyorum.

1-Özel kopyalama harcı; derhal hakları olduğu üzere müzik, sinema ve edebiyat meslek birliklerine tahsis edilmelidir. bu kaynak, acil yardımlaşma fonu olarak kullanıma açılmalıdır.

2-Yerel yönetimlerin, meslek birliklerinin, vakıf ve derneklerin dayanışma amacıyla oluşturacakları fonlara, yardım kampanyalarına müdahale edilmemeli, örtülü müdahale imaları bırakılmalı, aksine bunlar desteklenmelidir. toplumun kendi dayanışma kanalları serbest bırakılmalıdır.

3-Evrensel temel gelir modelli bir uygulama ile, sınırlı süre için dahi olsa, yoksulluk sınırı altındaki sahne emekçileri için acil nakit yardımı seçeneği üzerinde çalışılmalıdır.

Harun Tekin Açıklıyor… Müzik Sektörü Krizden Nasıl Çıkar?

Ünlü sanatçı, bu sözlerinin ardından sanatçılara ve halka da iş düştüğünü belirterek krizin tek taraflı olmadığına parmak bastı.

Harun Tekin Açıklıyor… Müzik Sektörü Krizden Nasıl Çıkar?

oduller-reklam-banner
haberalani