Köşe Yazıları

Haziran 2017 Radyo Reyting Analizi!..

Önce kafamda yine deli sorular var. Onları sormam lazım: Kral Pop yılların Süper Fm’inden daha fazla nasıl dinlenir?

Etrafınızda Kral Pop dinleyen kaç kişi var?

Kral FM hala nasıl açık ara 1 numarada olur?

15 yıldır aynı deneklerle mi anket yapılıyor?

Türkiye’nin yollarında, dağında, bayırında, köyünde bile net dinlenen tek radyo TRT FM, neden açık ara 1 numarada değil de 2 numarada?

TRT Fm’de mi sorun? yoksa araştırmada mı? Yoksa Kral FM’de mi başarı?

Radyo Seymen bir ara ilk 5’e girdi, sonra 40’lara kadar indi, şimdi tekrar ilk 10’a gidiyor… Orada neler oluyor?

Hadi diyelim RTÜK izinsiz yayın yaptı diye İstanbul hariç Seymen’in tüm yayınlarını kapattı, sonra iş bağlandı ya da sorun giderildi, yayınlar yeniden açıldı. Peki, aylardır dinleyici ve denekler boş frekansta bekliyordu, açılır açılmaz hemen dinliyoruz diye mi cevap verdiler. Size inandırıcı geldi mi?

Radyo Spor çok iyi bir proje. Ben ekibini de beğeniyorum. Spor radyoları arasındaki program içerik zenginliği de tartışılmaz zaten. Dalının en iyisi ama kafamda bir takım soruların da yanıtını bulamıyorum… Radyo Spor ulusal oldu 31’de kaldı o zaman ne işe yaradı? Reklam saniye birim fiyatı mı arttı? Neden erişimi daha fazla artmadı? yoksa Barış Ertül yanlış strateji mi yapıyor? Sahi spor camiasının hatta herkesin merak ettiği Sadettin Saran neden haftada bir bu radyoda yorum yapmıyor veya konuk olmuyor?

Önceden Radyo Nostalji vardı. Çok iyi bir kitleye hitap ediyordu. Ama o radyo kapandıktan sonra bir daha nostalji müzik üzerine istikrarlı bir kanal kurulmadı. Taa ki Pal Nostalji açılana kadar… Gitassi Medya Grubu’nun çok başarılı bir projesiydi. Yeni sahipleri de üzerine katarak çok başarılı bir grafik çiziyor. Göreceksiniz bu radyo reytinglerdeki yükselişini öyle bir sürdürecek ki, ilk 10’u zorlayacak. Sonrasında yeni nostalji radyoları türeyecek… İnsanlar nostalji müzik dinlemeyi çok seviyor. Pal Grubu’nun Pal Station’ı, Pal Fm’i ve Pal Doğa’sının bile üzerinde dinleyici kitlesine sahip şuan Pal Nostalji.

Gelelim diğer konulara…

Slowtürk ve Radyo D tarihinin en kötü reytinglerini alıyor. Bir zamanlar 3. ve 4. olan Doğan Grubu’nun radyoları bugün 11. ve 19. sıradalar… Şafak Ongan artık düğmeye basma zamanı geldi. Sen düğmeye basmazsan gün gelir senin için düğmeye basarlar… Bir temizlik şart. Ben görüyorum buradan, sen de görüyorsun ama uygula artık. Sosyal medya fenomenlerine yayın yaptırsan mevcut kadrodan daha çok dinlenirler… Radyo D iyi bir marka. Bu marka büyüsün, güçlensin. Eskisi gibi Radyo D’nin bir ağırlığı olsun…

Baktığınızda Türkiye’nin en büyük medya patronu Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Doğan Grubu Radyoları ilk 10’da yoklar, çok düşündürücü. Özellikle Kanal D’nin adını taşıyan Radyo D’nin, grubun reklam ve tanıtım avantajlarından çokça faydalanmasına rağmen 19. sırada olması hayal kırıklığı.

Alem FM haydi bir tırmanışa geç artık. Sibel Toprak Egemen gibi bir yönetici zor gelir bu fırsatı kaçırma!.. Alem FM’de liderlik yapabilecek bir yayıncı açığı gözlemliyorum. Doğru mu sizce de?

Show Radyo ve Best FM’i dinliyorum. Şuanda Türkiye’de radyoculuk dersi veriyor bu iki kanal. Radyo piyasasının genel çöküşünün çok üzerinde yayın yapıyorlar. Alkışı hakediyorlar…

Power FM bu kadar değişik müzik seçimi ile nasıl 13. sırada olur inanılır gibi değil. Ha bir de Cem Hakko Bey’e bir sözüm var: Cem Bey rüyadan uyanın, ”DİĞER RADYOLAR SİZİ DİNLEMİYOR” Neden hala bu itici sloganı kullanıyorsunuz? Sorunlarınız mı var? Ya da size içeride gaz verenler mi?

Powertürk FM hergün aylarca 30-40 şarkıyı döndürerek mi 2. Sırada? Bu nasıl oluyor anlamadım?

Haberlerin popüler olduğu bu zamanda NTV Radyo nasıl 18. sıraya kadar düştü, düşündürdü!

Yakında IPSOS KMG’yi kim iptal ettirdi, yenisini kim kurdurdu ve genel müdürünü kim tayin etti? Bunların arkasında neler var, kim yönlendiriyor bunları? Açıklayacağım.

Özcan Beylan | MüzikOnair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.