Genel Bilgiler

Instagram’da Rapçiler Nasıl Ünlü Oluyor?

Sosyal medyada rap müziği ve rap sanatçıları nasıl ünlü oluyor? Rap şarkıcıları için sosyal medyada viral olmak ve daha fazlası...

Özellikle son 2-3 yıldır popülerliğini artıran ve özellikle Türkiye’de müzik endüstrisinin trend müzik türü haline gelen rap müzik, birçok dengeyi yerinden oynatmıştır. Türkiye’de geçmişi 90’lı yılların gurbetçi hiphop birlikteliği Cartel’le başladığı kabul ediliyor. Türkçe rap henüz o yıllarda yaygınlaşmamıştı.

Türkiye’de özellikle genç kitleye hitap ettiği bilinen bir tür olan rap müzik ve hiphop kültürü popülerliğini artırmaya devam ediyor. Radyolarda, dijital platformlarında, sokaklarda, eğlence kulüplerinde ve kafelerde duyuyoruz. Son zamanlarda duyduğumuz rap soundları ve rap şarkılar sosyal medyada da oldukça büyük bir etki yaratıyor. Günümüz müzik listelerini adeta domine eden rap soundlarına sahip şarkılar, diğer mecralarında belirleyicisi oluyor. Özellikle HipHop kültüründe Newschool kavramının günden güne ilerlemesi yani bir diğer deyişle yeni isimlerin ortaya çıkması epeyce etkili.

Instagram’da Rap Şarkıların Tanıtımı

Türkiye’de rap müziğin mihenk taşları diyebileceğimiz yani Oldschool olarak tabir edilen isimler Cartel, Ceza, Sagopa Kajmer, Fuat Ergin, Server Uraz, Dr. Fuchs, Kolera, Ayben, Hayki gibi isimlerin yanı sıra yeni nesil isimler de son zamanlarda epeyce popülerleşti. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de hiç kuşkusuz popüler kültürün en büyük aracı sosyal medya. Yeni nesil isimler de sosyal medya sayesinde kolaylıkla yeteneklerini sergileyebiliyor ve şarkılarını kitlelere hitap edebiliyor. Peki instagram rap reklamı nasıl yapılıyor? Rapçiler sosyal medyada nasıl kendilerini belli ediyor?

Sosyal Medyada Rap Müzik Paylaşımları

Instagram, Twitter, Facebook gibi popüler sosyal mecralar, müzikle beslenen mecralardır. Buradaki yaygın popüler kültür akımları hızla yaygınlaşır ve buradan bir kültür kavramı aşılanabilir. İnsanlar farklı kültürleri, akımları, müzikleri, dansları ve sanat dallarını buradan keşfedebilir. Dinleyicisini artırmak ve kitlelere adını duyurmak için bu mecraları kullanan sanatçılar da kısa sürede hem prestij kazanır hem de ticari olarak gelir elde ederler. Peki instagram rap reklamı yahut bir diğer anlatımla, rapçilerin reklamı nasıl bu kadar kolay yapılıyor? Herhangi bir ücret talep ediliyor mu? Yüksek takipçi sayısını bünyesinde barındıran sayfalardan paylaşılan şarkılar, video klipler, albümler ve sanatçı röportajları popüler olmada ne kadar etkili. Bu noktada halkla ilişkiler olarak nitelendireceğimiz PR çalışması devreye girer. Eskiden televizyon ve radyo gibi geleneksel kitle iletişim araçlarıyla yürütülen PR çalışmaları günümüzde sosyal medyada ağırlık kazanmıştır.

Instagram mecrası müzik paylaşımı ve tanıtımına oldukça elverişli platformlardan birisidir. Bu mecra aracılığıyla müzik üreticilerini adını kolaylıkla duyurabilir, şarkılarından gelir elde edebilmektedir. Bu yöntem zaman zaman paylaşımlarda şarkının linkini vermek, Instagram Reel’de şarkının teaser görüntülerini paylaşmak, fenomenlere şarkı paylaştırmak, organik takipçi sayısına sahip sayfalara şarkı paylaştırmak önemli yöntemlerdendir.

Dağıtım şirketiniz aracılığıyla Instagram platformuna eklenen eseriniz sosyal medya kullanıcıları tarafından keşfedilebilmekte ve hikayelerde yer alabilmektedir.

Yeni Trendleri Takipte Kalın

Dağıtım şirketiniz, plak şirketiniz, menajerlik ajansınız yahut menajeriniz ile dijital platformlara yüklenen eserler sosyal medya mecralarının müzik kaynağı sistemlerine de yüklenir. Bu sayede sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında müziği kullanabilmektedir. Sosyal medya platformu instagram rap reklamı yapmak için de bu yöntemler günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. PR ve tanıtım yapmak çok yönlüdür ve bu noktada geleneksel anlayıştan uzak, yeni nesil teknolojileri, trendleri takip etmek hayati önem taşımaktadır.

Ünlü rapçiler ve şarkıcılar sosyal medya hesaplarını aktif kullanmalı ve eserlerinin tanıtımını, yeni şarkılarına ilişkin detayları sosyal medya hesapları aracılığıyla takipçileriyle paylaşmaktadır. Bu sayede rutin yapılan kariyer paylaşımları takipçileri her zaman dinamik tutar ve sonuç olarak prestij ve gelir artışı yaşanır.

Bize Ulaşın

Müzikonair’a muzikonair@gmail.com ve 0552 685 38 82 WhatsApp Bilgi Hattı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Reklam

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu