MüzikMüzik Haber

İsmail Türüt MESAM ‘a Dava Açtı

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği ( MESAM ) ‘dan ihraç edilen İsmail Türüt kararın iptali için dava açtı!..

İsmail Türüt , 1 Mayıs 2015 günü Beyaz TV ‘de yayınlanan Söylemezsem Olmaz programında MESAM ve MÜYORBİR hakkında; “MÜYORBİR ‘de de MESAM ‘da da hırsızlar var. Ben bu ülkede en çok Karadeniz türküleri çalınan adamım. Bana yolladığınız o paraları alın ……………. ananıza …. babanıza verin. Biz dilenci değiliz. Üç ayda bir 1 milyar komik rakamlar… Ayıp size, yazıklar olsun!..” demişti. Bu sözleri nedeniyle MESAM Yönetim Kurulu ‘na sevk edilen Türüt, uyarı, kınama, hak mahrumiyeti cezası verilmesinin ardından oy birliği ile üyelikten ihraç edilmişti.

İsmail Türüt ihraç edilmeden önceki savunmasında, MESAM ‘ın 20 yıldır hak ettiği telifleri toplayamadığını, yaptığı lisans anlaşmalarının tahsil edilemediğini ve üyelerin haklarını asgari düzeyde bile koruyamadığını belirtmiş, telif dağıtımlarının adil ve şeffaf olmadığını, teliflerin yüzde 85’inin editör, dizi, reklam ve jenerik yapanlara verilmesi nedeniyle söz yazarı ve bestecilerin hep mağdur olduğunu belirtmişti.

İsmail Türüt ‘ün avukatı İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne başvurarak ihraç kararının hukuka aykırı olduğunu, Türüt ‘ün yeniden MESAM üyeliğine getirilmesini talep etti.

Verilecek yargı kararı ise şimdiden merak konusu…

Gelişmeleri MüzikOnair’dan takip edebilirsiniz!..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu