Müzikonair Kaset: “Tükenmeye Fırsat Vermeden Yeni Şarkılar Üreteceksiniz” | Müzikonair
Röportajlar

Kaset: “Tükenmeye Fırsat Vermeden Yeni Şarkılar Üreteceksiniz”

Başarılı rock müzik grubu Kaset, Müzikonair'dan Alper Ergez'in sorularını yanıtladı.

Başarılı rock müzik grubu Kaset, Müzikonair’dan Alper Ergez’in sorularını yanıtladı. Hem yeni çıkardıkları “Yeniden Başlarım” isimli şarkılarından hem müzik hayatlarından bahsettiler. İşte o röportaj!

Merhaba, Müzikonair’a hoş geldiniz. Öncelikle bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Kaset grubu kimdir?

Tarık Canca: Merhaba, ben Tarık Canca. Kaset grubunun solistliğini yapıyorum. Çocukluğumdan beri müziğin içindeyim. 17 yaşımdan beridir sahnelerdeyim. 2016 yılında Kaset’i kurduk ve bugün karşınızdayız.

Erdem Avcı: Merhaba, hoşbulduk. Ben Erdem Avcı, Kaset’te bas gitar ve geri vokaldeyim. İzmirliyim, 97’den beri de sahnelerdeyim. Bu süreçte çeşitli grup ve sanatçıların kayıtlarında ve performanslarında bulundum. Eylül 2016’da grubun kuruluşundan beri de Kaset’teyim.

Çağlar Okumuş: Merhaba, ben Çağlar Okumuş. Kaset grubunda elektrik gitarları çalıp, geri vokal yapıyorum. Rize doğumluyum, fakat uzun senelerdir İzmir’de yaşıyorum. 2005 yazından bu yana birçok farklı grup ve solist ile sahne deneyimlerim oldu. Birçok şarkıya gitarımla eşlik ettim. 2018 yılından itibaren Kaset bünyesine dahil oldum.

Covid 19 süreci işinizi ve kişisel yaşamınızı nasıl etkiledi?

Tarık: Elbette bizi de maddi açıdan çok olumsuz etkiledi. Müzikten geçimini sağlayan insanlar olarak uzun bir süre sahnelerden uzak kalmak zorundaydık. Ama bu süreci bir şekilde olumlu hale çevirmek adına kendi bestelerimize yöneldik ve hep istediğimiz şey olan kendi şarkılarımızı paylaşma fikrini hayata geçirdik.

Müzik hayatınız ilk olarak nasıl başladı? Ne zamandan beri ilginiz vardı?

Tarık: Çok küçük yaşlarda diyebilirim. Hatta grubun isminin kaset olmasının da bununla ilgisi var. Ben iki yaşımdayken söylediğim şarkıları kasetlere kaydederlermiş.

Erdem: İlkokul 4. Sınıfta rock müzik dinlemeye başladım ve orta birde ilk gitarımı aldım, o zamandan beri de müziğin içindeyim ne mutlu ki.

Bu arada “Sevmek Güzel” isimli şarkınız ile sosyal medyada ilgi odağı olurken Şimdilerde de ‘’Yeniden Başlarım’’ isimli şarkınız ile müzikseverlerle buluştunuz. Bu şarkılarınızda kimlerle çalıştınız ve şimdiye kadar gelen tepkiler nasıl? Biraz bahsedebilir misiniz?

Çağlar: Öncelikle güzel görüşleriniz için teşekkür ederiz. Diğer şarkılarımızda olduğu gibi Yeniden Başlarım da bir Kaset prodüksiyonu oldu. Kayıt, miks ve mastering Tarık Canca’ya, düzenleme Kaset’e ait. Klipte de yönetmenliği Tarık, görüntü yönetmenliğini ise Tarkan Canca üstlendi. Genel olarak aldığımız tepkiler ise şarkının enerjisinin insanı sarıp yükselttiği şeklinde. Bu da bize mutluluk veriyor tabii ki.

Ayağa Kalkıp Yeniden Başlamaktan Başka Seçenek Yok

‘’Yeniden Başlarım’’ isimli şarkınız adeta dans pistlerinin tozunu attırmak isteyenlerin şarkısı oldu. Peki bu şarkı nasıl doğdu ve şarkıda anlatmak istediğiniz nedir?

Erdem: Çıkaracağımız yeni şarkı için elimizdekilere bakmak için bir araya geldiğimiz bir toplantıda bir anda çıktı aslında. Tarık sözleri söylemeye başladı, biz çaldık ve neredeyse melodik anlamda hiç değişmedi bile. Ben daha sonra sözleri tamamladım ve Yeniden Başlarım doğmuş oldu. Şartlar zor olsa da ayağa kalkıp yeniden başlamaktan başka seçenek olmadığını ve insanların kendi içinde bu umudu bulabileceğini anlatmak istedik.

Birazda ‘’Sevmek Güzel’’ isimli şarkınızın klip çekimlerinden bahsetmek isterim. Adeta kısa film tadında bir klip izledik. Klibinizin hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz?

Tarık: Şarkılarımızda anlattıklarımızın çektiğimiz kliplerle de örtüşmesini istediğimiz için, klip senaryolarını da birlikte yazıyoruz. Yazdığımız hikaye sevmenin modern zaman zorluklarını anlatıyor. Senaryoyu bitirdiğimizde “kim oynar?” diye düşününce de aklımıza Seda Çavdar geldi ve iyi ki de bizi kırmadı ve oynadı. Klibi, şarkıdaki aurayı daha iyi yansıtabileceğimizi düşündüğümüz Cihangir’de bir vintage suitte çektik. Sonuç hepimiz için çok tatminkar oldu.

İleride kendinizi müzik alanında kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Çağlar: Kendimizi görmek istediğimiz tek yer, şarkılarımızı hep bir ağızdan söyleyen dinleyicilerimizin karşısı tabii ki de.

Çalışma hayatınızın dışında boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz? Müzik dışında başka bir ilginiz merakınız var mı?

Erdem: Benim hareketli yaşamayı seven bir yapım var. Daha çok yaşamak için daha az uyurum mesela. İyi bir bisikletçi olduğumu söyleyebilirim. Kitap okumayı çok seviyorum, evimde büyük bir kitaplığım vardır. Ayrıca evliyim ve iki çocuğum var, onlarla vakit geçirmeyi seviyorum, bunun yanında küçük bir de kafem var işlettiğim. Haliyle az uyku çok hayat.

Büyük Kitlenin İçerisinde Fark Edilmek Zor Olabiliyor

Müzik sektörünün tamamiyle dijital sektöre yayılmasının sizce artıları ve eksileri var mı? Bildiğiniz gibi özellikle pandemi dönemiyle birlikte dijital sektörün yayngınlaşmasıyla şarkılar çok çabuk tüketilir oldu. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Tarık: Sektörün dijitalleşmesi zamanın kaçınılmaz bir etkisi bence. Eninde sonunda bu yola girilecekti zaten. Artılarından bahsedecek olursak, artık insanlar elindeki şarkıları dinleyiciye ulaştırmak için çetrefilli yollara girmek zorunda kalmıyorlar. Bağımsız sanatçılar eserlerini daha rahat dinleyiciyle buluşturabiliyorlar. Tabii bunun eksi tarafı da çok daha büyük bir kitlenin içinde farkedilmek zorunda olmanız olabilir. Ya tüketilemeyecek şarkılar yapacaksınız ya da tükenmeye fırsat vermeden üretmeye devam edeceksiniz. Herkes bir şekilde kendi yolunu bulacaktır.

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Kaset: Müzikonair okuyucularına çok teşekkür ediyoruz, bizim için hepsinin görüşleri çok kıymetli. Bizi takip etmeye ve #kasettendinle meye devam etsinler.

Röportaj: Alper Ergez // Müzikonair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu