SosyalTop Mekanlar

Kasım Ayının En İyi Mekanları!..

1- Eleos Restaurant

İsmini eski Yunanca’da “merhamet” anlamından alan Eleos Restaurant, Yüzyıllardan bu yana eğlencenin, yeme-içme kültürünün adeta başkenti olagelmiş Pera’da bir beyaz meyhane.

Beyoğlu ve Yeşilköy’de olmak üzere 2 şubeye sahip. Yeşilköy şubesi sakinliğiyle, Beyoğlu şubesi manzarasıyla öne çıkıyor. Menüsünde Rum ve Ermeni mutfaklarının etkisi var.

Butik restaurant çizgisinde hizmet veren Eleos’un menüsü deniz ürünleri ağırlıklı, Ege yeme-içme kültürünü yansıtan ve eski Rum meyhanelerinden ilham alan nitelikte oluşturuldu.

Özel soslarla tatlandırılmış Ege bölgemizin otları, her dem taze ve mevsiminde sunulan, usulünce pişirilen balıklar, deniz ürünleri, Yunan mutfağının klasikleri ve Ermeni mezeleri Eleos Restaurant menüsünün olmazsa olmazları.

2- Suna’nın Yeri

Özellikle salaş balıkçıları sevenlerin gözdesi Suna’nın Yeri.

Kandilli’de vapur iskelesinin yanındaki restoranın fiyatları makul. Ev sahibesi Suna Türksezer’in yemeklerinin lezzeti herkesin dilinde. Püfür püfür deniz havasıyla fava, kalamar ve mevsim balıklarını yiyebilirsiniz. Ancak burası rakı-balık yapabileceğiniz bir mekan değil çünkü alkol yok.

3-Balıkçı Abdullah

1996 yılından beri Beykoz’da hizmet veren Balıkçı Abdullah, boğazın bu ayrıcalıklı rıhtımında yer alıyor.

Günün stresinden biraz olsun sıyrılmak ve kendinizi boğazın eşsiz güzelliği ve sessizliğine bırakmak, birbirinden güzel ve benzersiz bir hizmetle damak tadınıza hitap eden deniz ürünleriyle bezenmiş bir yerde nefes almak isterseniz burası tam size göre bir yer.

Balıkçı Abdullah da ufacık tekir balığından devasa Lagos balığına kadar tüm balıklar ve deniz ürünleri mevcuttur. Bu benzersiz hizmete ikinci boğaz köprüsü ve boğaz yolundan ulaşıldığı gibi, düzenli olarak İstinye’den her akşam saat 19:00 itibari ile tekne seferleri mevcut.

4-Adem Baba

1994 yılında Bebek koyunda minik bir teknede başlayıp İstanbullulara deniz üzerinde balık yemenin keyfini yaşattıktan sonra lokantaya geçen Adem Baba’da yediğiniz tüm balıklar taze; içeriye kesinlikle buzhane balığı sokulmuyor.

Balığın yanı sıra kalamar, midye dolma, midye tava, balık köftesi, çiroz ve kış aylarında balık çorbası bulmak da mümkün. Taze deniz mahsulleri, güler yüzlü personel ve hızlı servisle birleşince doğal olarak bir müdavim kitlesi de ortaya çıkmış.

Artan müşteri talebini karşılamak için yolun karşısında bir de şube edinen Adem Baba deniz ürünlerinde içki servisi yok ancak fiyatlar çok makul.

5-İsmet Baba

Kuzguncuk’un salaş balıkçısı, yıllardan beri aynı yerinde müdavimlerini ağırlıyor.

Bir zamanlar Nazım Hikmet’in, Can Yücel’in ve bugün yazar çizer ve sanatçıların müdavimi olduğu İsmet Baba’nın semt esnafından müdavimi çok.

Ahşap duvarları İsmet Baba’nın sarı çizmeleri ve oltasıyla göründüğü eski fotoğraflar süslüyor. Boğaz zaten ayaklarınızın altında.

Müzik arıyorsanız burası size uygun değil çünkü burada radyo bile çalmıyor sadece ve sadece sohbet var. Spesiyalitesi yoğurtlu, peynirli, maydanozlu, patates böreği; kalkan tavası, levrek buğulaması, pilakisi ve ballı muzlu tatlısı çok lezzetli, balıktan sonra midenizde yer bırakmaya bakın. Şehrin en iyi salaş balıkçısında ceplerinizi boşaltmadan rakı-balık keyfi yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu