RöportajlarSanatçı Röportajı

Levent Gürsel: Global Bir Projem Var… World Rains Project

Levent Gürsel ile müzik ve kariyeri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Merhaba Levent Bey Müzikonair’a hoşgeldiniz. Öncelikle müzisyenliğe ilk olarak nasıl başladınız. Bu serüveni biraz anlatır mısınız?

Hoş buldum. Herkese selamlar, sevgiler getirdim. İlkokul son sınıftaydım. Su bidonlarının üzerine havlu örtüp(Komşulara ses çıkmasın diye) Ritim çalmaya çalışarak başladım. Çok sevdim ritim duygu ve matematiğini. Oturduğum her yerde sandalye kenarlarına vurarak. Büyük bir keyifle çalışıyordum. Sonra Rahmetli Babam bana bir cura aldı. Öyle ki çocukların oyuncaklarını hiç yanından ayırmadığı gibi her yerde yanımda taşıyordum.Seslerin dünyasına ilk adımlarımdı bunlar.

İlk eserinizi ne zaman yazdınız. İlham kaynağınız oldu mu?

Lise yıllarımda şiirler yazmaya başladım. Okul hocalarım beğendiler ve ‘’Üzerine git dediler’’Sonra hece ölçüsü kurallarına yoğunlaşıp, şiirleri şarkı sözü formasyonunda kaleme almaya başladım.1987 yılı Haziran ayı gibi Yaşadığım il olan Ankaraya, sevgili sanatçı dostum Emrah konsere geldi. Maestrosu da babamın arkadaşı olan sevgili hocam Uğur Bayar’dı. Kaldıkları otelde ziyaretlerine gittik. Uğur hocam şiirlerimi okudu ve birkaç tanesini bestelemek için aldı.

Nihayetinde 1987 yılı son günü, bir kasetçide ilk şarkımın yayınlandığı kartoneti gördüm.Düşünün ki, O yıllarda cd bile henüz yok. MESAM yok. Sosyal Medya yok. Şarkımı kasetçi vitrininden öğreniyorum. (Neşe Karaböcek) O çocuk kalbimle nasıl da sevinmiş, müjdeli haberi vermek için annemin görev yaptığı okula koşa-koşa gitmiştim.İlham kaynağım ise

‘’HAYATIN KENDİSİYDİ’’

Bugüne kadar bir çok sanatçıyla çalıştığınızı biliyoruz ve bir çok hit olan esere de imza attınız Peki şimdilerde çalıştığınız yeni beste verdiğiniz sanatçılar var mı? Biraz bahsedebilir misiniz?

Levent Music Production’ı kurdum. Sevgili kardeşim Yusuf Gürsel ile beraber .Yılların tecrübe ve birikimini genç yeteneklere aktarmak adına. 2019 yılından beri çok yoğun çalışıyoruz.

Bu süre içinde sevgili Ferhat Göçer, Ebru Yaşar, Emre Kaya, Tuğçe Kandemir, Bilal Sonses, Eli Türkoğlu, Ceylan, Onur Bayraktar gibi kıymetli sanatçı dostlarımız single ya da albümlerinde bestelerimizi seslendirdiler.

Ayrıca pek çok no name ismin ilk single çıkışları da bizim bestelerimiz ile oldu. Şimdilerde ise büyük bir heyecanla çok özel bir ses ve yorum olan sevgili Ebru Gündeş’in albümünde yer alan dram dolu bir slow bestemizin sonbahar gibi yayınlanmasını bekliyoruz.

Annenizin sağlık durumuyla ilgili büyük sorunlar yaşadığını biliyoruz. Bu süreç hakkında neler söylemek istersiniz?

Bu konuda çok üzgünüm. Çok talihsiz bir olay geldi başımıza.’’Göğsümde hafif ağrı var,oğlum beni bir hastaneye götürün diyen sevgili Annemiz Hatice Ümit Hanımı, en iyi hastaye götürelim diyerek özel bir hastaneye götürdük. Burada kendisine Anjiyo önerildi.

Bizlere Anjiyonun olası riskleri hiç anlatıldığı gibi, gerekli özende gösterilmedi. Anjiyosu sorunsuz geçen ve kalbine hiçbir müdahale dahi gerekmeyen (Stent-Balon-ByPass vs.)Annemi yoğun bakıma almaya dahi gerek görmeden normal servis katına odasına çıkardılar ve 2 saat sonra da ‘’Taburcu olabilirsiniz’’dediler.

Taburcu olmak için hazırlanan annem, bir anda Kardiyak ARREST oldu (Kalbi ve solunumu durdu)

Düşünün… güle oynaya hastaneye getirdiğiniz anneniz, basit bir tanı yöntemi olan Anjiyo sonucu hekim el becerisi ve ihmal hataları sonucu kalbi ve solunumu durup, hastanede MAVİ KOD (2222) verilmesi durumuna geldi.

Hastane koridorunda, dizlerimin bağı çözülüp, öylece kala kaldığımda anladım ki kalbimden göçmen kuşlar uçtu gitti. Kiminin kanadı yandı, kiminin kanadı kırıldı.Ve orda dilimde bir acı feryadın, bir acı bestenin ilk sözleri…

’’BANA BİR BAYRAM VERİN ve İÇİNDE SADECE ANNEM OLSUN YETER’’

Öyle acı bir durum ki bu. Annenizin bir hastane odasında 5 dk önce gülüp’’ Akşama SURVİVOR izleyelim oğlum’’derken, 5 dk sonra kalbinin ve solunumunun durması. Bu acı olay tüm ailemizi derinden etkiledi.

İlgili hekim ve hastane hakkında 5 ayrı dava açarak suç duyurusunda bulunduk ama kalbiyle yaşayan bizim gibi insanlar için o görüntüler bir ömür boyunca aynı sıcaklığı ile devam edecek.Tüm Müzikonair ailesine, tüm camiamıza Yüce ALLAH’tan, sağlık, sıhhat dilerim. Tarifi imkansız bir acı bu.

Bestelerinizi nasıl yapıyorsunuz? Özellikle dikkat ettiğiniz noktalar var mı? Her müzik tarzında besteleriniz oluyor mu?

En büyük ve en özel sermayem kalp. Hiçbir bestem yoktur ki; içerisine kalbimin hüzünleri değmesin. Eski kadim öğretilerde ‘’Meleklerin dilidir müzik’’derler.

Öyle derin, öyle özel, öyle gerçektir müzik. Matematik şarkı tekniklerinden kaçındım hep.Hayatın içinde ,nerede bir duygum, hissim alevlense hemen söze ya da melodilere döktüm.

İnsan beyni, kalbi sembiyotiktir. Anılar ile beslenir. İşte bu yüzden benim bestelerimde hayatın tortuları, dünlerin sararan duyguları, eski takvimler kokulu, naftalin kokulu duygular yer alır.Bazen günü yakalamak adına güncel müzik akımlarını içeren(Techno-Rap-Chill Out vs.)besteler yapsam da asıl ruhum slow şarkılar, retro sözler ve öyküler üzerine kurulu.

Beste verdiğiniz no name isimler de oluyor mu yoksa sadece çıtası yüksek isimlere mi sadece beste veriyorsunuz?

Evet pek çok no name isme besteler verdim.Keyifte aldım.Müzik hayatının başında olan pırıl,pırıl genç kardeşlerime yardımcı olmak hem insani, hem vicdani yükümlülüğüm diye düşünüyorum. Yüksek çıtalı sanatçı dostlarıma odaklanma penceresinden bakmadım hiç. Şarkımı, anlatılanları kalbiyle hissedip, dinleyene aktaran her isim eli boş dönmez benden.

Üzerinde çalıştığınız yeni projelerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Evet. Müzikonair vasıtası ile tüm müzikseverlere buradan duyurayım. Global bir projem var. WORLD RAİNS (Dünya Yağmurları) Project…Her şey doğaçlama başladı. Bir stüdyo çay molamızda, sevgili solist kardeşim ÖYKÜ bir bestemi okudu.

Hemen, orada deşifre edip sadece bir piyano ile. Çok keyif aldık ve üzerine koya koya, 2 yılda projemizi tamamladık.Kalbe değen bir şarkımız, müzikseverlere tanıştırmaktan mutlu olduğum, dramatik ses rengi ve yorumuyla muhteşem yetenek. Sevgili Öykü kardeşimiz ve bu global projemizin hayat geçmesi noktasında sektöre yön veren kuruluşumuz Sevgili Müzikonair var. Bu yüzden tüm müzikseverlere özel bir projenin müjdesini vermek isterim.

Bugüne kadar birçok ünlü sanatçı ile çalıştınız ve halen de çalışmaya devam ediyorsunuz Peki sizi zorlayan bir sanatçı oldu mu hiç?

Hayatın içinde tüm renkler olduğu gibi müzik camiamızda çok renkli. Bazen renge değilde tonuna itiraz ettiğim projeler, sevgili sanatçı dostlarım oldu elbette. Ama sonuçta hepimiz aynı otobüsün değişik koltuklarındaki yolcular olduğumuz için bir biçimde sevgi ve pozitif duygularımızı koruyabildik.

Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Müzikonair benim için çok kıymetli.Yıllardır gerek sanata ve sanatçıya olan sevginiz, gerek yayıncılık anlayışınızda ki etik doğrular kalbimizde çok özel.Tüm dostlara ve sevenlerime şunu söylemek isterim. Müzik hayata açılan, ısı ve ışık alan yürek pencerelerimiz.Pencereleriniz hep açık, hep aydınlık, hep sevgi ve müzik dolu olsun.Hepinizi çok sevdiğimi belirtir, esenlikler dilerim.

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.